ivóvíz;tüntetés;Szigetvár;Építési és Közlekedési Minisztérium;

Undort keltő lucsok – Tíz és fél hónapja ihatatlan az ivóvíz Szigetváron

A mintegy ötezer embert sújtó áldatlan állapot miatt pénteken tüntettek a helybeliek. Egyelőre még kérdéses, hogy az építési tárca által utasításba adott műszaki megoldások – amelyekre a Lázár-féle építési tárca 135 millió forintot szán – meghozzák-e a kívánt eredményt.

Tíz és fél hónapja Szigetvári nyugati fertályának lakói lajtoskocsira szorulnak, ugyanis a vezetékes víz sárgásbarna, bűzös, ihatatlan. A víz – állítólag – az egészségre nem káros, ám főzésre, mosásra alkalmatlan, s az érzékeny bőrűeknek fürdés után viszketést és kiütéseket okoz. Ráadásul a gusztustalan víz elszínezi a kádakat, a mosdókat, a vécékagylókat, a mosó- és a mosogatógépeket. Azóta van ez így, hogy az említett városrészben a múlt év végén befejeződött egy 1,3 milliárd forintból megvalósított vízminőség-javító program. Az érintett szigetváriak tiltakoztak az áldatlan állapot miatt, s a szolgáltató, a Baranya-Víz Zrt. elismerte a panaszok jogosságát, vagyis azt, hogy a vizsgált vízmintákban a vastartalom a jogszabályokban előírt határérték többszöröse. Ennek ellenére nem történt semmi.

A parlamentben az LMP-s Keresztes László Lóránt, és Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője is interpellált az egészséges szigetvári vízért, de egyik ellenzéki képviselő sem kapott a kormánytól érdemi választ. Nagy Csaba, a szigetvári kistérség fideszes országgyűlési képviselője júliusban megoldást ígért az ügyben, ám a helyzet azóta sem változott. Ezt unták meg a szigetváriak és pénteken a Baranya-Víz szigetvári központja előtt tüntettek az egészséges ivóvízért, és átadtak egy 1600 szignóval megerősített petíciót a zrt. helyi vezetőjének.

Úgy tűnik, a demonstráció és az aláírásgyűjtés hírére a döntéshozók léptek, ugyanis a tüntetésen felszólaló, ellenzéki összefogással megválasztott polgármester, Vass Péter arról számolt be, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium egy úgynevezett mérnöki határozatot hozott arról, milyen műszaki feladatokat kell elvégezni, hogy a szigetvári víz „élvezeti értéke megfelelővé váljon”. A tárca több feladatot is előírt a közelmúltban állami tulajdonba került Baranya-Víz Zrt.-nek és a szigetvári beruházást elvégző Szabadics Zrt.-nek.

Lecserélik a vízellátó rendszer klóradagolóját és gáztalanító berendezését, emellett átmossák a vezetékeket. Mindettől azt várják, hogy az év végére megszűnnek a vízminőségpanaszok.

A szigetvári demonstrációt Berkecz Balázs, városi főépítésze szervezte, aki a gyűlés végén azt mondta a mintegy másfélszáz tüntetőnek, hogy érdemes volt kiállni magukért, hiszen a kormány egyből hajlandó volt cselekedni. Tegyük hozzá: egyelőre még kérdéses, hogy az építési tárca által utasításba adott műszaki megoldások – amelyekre a minisztérium 135 millió forintot szán – meghozzák-e a kívánt eredményt. Beszéltünk a gyűlés előtt Nagy Csabával, és az építőmérnök végzettségű, kivitelezési gyakorlattal bíró, kormánypárti politikus szerint a szakemberek egyelőre nem tudják, mi okozza a szigetvári víz szennyezettségét, így azt se lehet tudni, hogy a történtekért ki a felelős: a tervező, a kivitelező vagy az üzemeltető? Nagy Csaba szerint hasonló jelenség eddig sehol sem fordult elő az országban.

Egyébként a vízgondokat megszenvedő szigetváriak közül sokan azt fontolgatják, hogy perközösségbe tömörülve kártérítési eljárást indítanak a beruházás kivitelezője és a vízszolgáltató ellen. Azt eleve nem értik, hogy a szennyezett vízért miért számlázhatnak ugyanannyit, mint a tisztáért? Többen állítják, hogy a háztartási gépeikben kárt okozott a vasas víz, és emiatt mindenképp jogos a kártérítés.

Sokan úgy vélik, hogy az elmúlt, csaknem egy évben annyi munkát és feszültséget okozott számukra a szennyezett víz, hogy jogállamban ezért mindenképp kárpótlás járna. Mert nagy munka és kényelmetlenség naponta 10-20 vagy 40 liter vizet hazavinni a lakástól 2-300 méterre lévő lajtoskocsiról (hidegben, kánikulában, esőben, szélben), majd felcipelni a harmadik negyedik emeletre. 

De fürdésre így se jut víz, ezért kénytelenek az undort keltő lucsokban vagy másutt tisztálkodni. Fehér ruhát január óta senki se hord a nyugati városrészben, mivel azt nem lehet kimosni a koszos vízben. Különösen megnehezítette a vízgond a kisgyerekes családok életét. Berkecz Balázs beszélt már ügyvédekkel arról, hogy lehet-e mindezek miatt eséllyel pert indítani, a demonstráció szervezője azonban eddig nem kapott bátorítást a kérdezettektől.