internet;Egyiptom;Izrael;háború;Hamász;Gáza;megnyitás;földalatti folyosó;rafahi átkelő;

Gázában újra megnyílt a rafahi határátkelő, és helyreállt az internet szolgáltatás

Az izraeli légierő fő célpontja azonban továbbra is a Hamász terrorszervezet alagúthálózata, amelyben fegyvereket halmoztak fel, de egyes feltételezések szerint a több mint 200 izraeli túszt is ott őrzik.

Az Egyiptomba vezető rafahi átkelőhely újra nyitva van – írja a Sky News  gázai határőrség bejelentése nyomán, kiemelve: hétfőn csak „jóváhagyott listán” szereplők, egyiptomi és külföldi állampolgárok kelhetnek át, mások nem. Másik „jó hír” a térségből, hogy a NetBlocks megfigyelőcsoport és a Palesztin Vörös Félhold Társaság közlése szerint a Gázai övezetben helyreállt az internetkapcsolat, azután, hogy vasárnap minden világhálós kapcsolat megszakadt. Eddig már háromszor korlátozták a szolgáltatást, ugyanakkor ezekért Izrael egyszer sem vállalt felelősséget.

A Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint tízezer fölötti, pontosan 10 022 a halálos áldozatok száma a háború kezdete óta Gázában, s az adataik szerint az elhunytak csaknem negyven százaléka, 4104 gyermek. Az ENSZ is gyarapította a statisztikát, amikor a menekültekkel és a segélyezésekkel foglalkozó szervezete, az UNRWA legfrissebb adatait közölve arról számolt be, hogy egy hónap alatt több mint 700 000 ember kényszerült otthona elhagyására.

A Hamász időközben sajtótájékoztatót tartott, s Izrael megtorló akcióját, amely valójában válasz volt a terrorszervezet október 7-i izraeli civilek elleni példátlan akciójára, egyszerűen „gázai holokausztnak” minősítették. Oszama Hamdan, a Hamász szóvivője tagadta az Izraeli Védelmi Erők állítását, miszerint a Hamasz földalatti alagutakban fegyvereket halmozott fel egy kórház alatt.

Ezzel szemben az izraeli légierő az elmúlt hetekben intenzíven támadta ez egyébként felvételekkel bizonyítottan létező alagutakat, amelyeket gyakorlatilag fegyverraktárnak használnak. Bradley Bowman, az amerikai hadsereg egykori tisztje és nemzetbiztonsági tanácsadója az NBC-nek elmondta, hogy a terroristák jelentős része valószínűleg túlélheti a légicsapásokat, ha elbújnak a „gázai metrónak” is nevezett, helyenként 18 méter mélyen ásott alagutakban. Sőt, Lord Dannatt tábornok a Sky Newsnak azt mondta, hogy feltehetően a több mint 200 túszt is ezekben őrzi a Hamász.

Hétfő délután már arról érkeztek hírek, hogy a Hamász Libanonból is támadta Izraelt, az ottani szárnyuk azt közölte, hogy 16 rakétát lőttek ki ki két észak-izraeli város Naharja és Haifa felé. Az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint az viszont egy óra leforgása alatt összesen 30 rakétát indítottak feléjük, de tüzérségük csapást mért az indítóállásaikra.