– Mielőtt Zuglóról beszélnénk: egyetért pártja EP-képviselőjével, Donáth Annával, aki szerint a Fideszhez hasonlóan a Demokratikus Koalíció is a „hazugság kultúráját” képviseli?
– Donáth Anna egyszerűen csak annyit mondott: ahhoz, hogy kormányt és egyben rendszert váltsunk, másfajta politizálás kell. Ennek a másfajta politizálásnak az alapja a hitelesség, amit pedig nem lehet úgy elérni, ha olyan populista eszközöket használunk, mint a Fidesz. Nem szabad morális magaslatról szemlélnünk a többi ellenzéki pártot, de a demokratikus oldalon is előfordul, hogy kritikát fogalmazunk meg egymással szemben. A Momentumot is sok kritika érte – gondolok például az LMP-s Ungár Péterre –, ezeket nem tekintettük hadüzenetnek. Mi sem annak szántuk a miénket. Közös célunk a kormányváltás.
– A helyi DK-sok mit szóltak?
– Kifejezetten jó munkakapcsolatot ápolok a helyi DK-sok többségével. Nem volt visszajelzés a részükről, ők sem szeretnék, ha eszkalálódna a helyzet.
– Bejelentette, hogy a Momentum jelöltjeként, egy helyi civil szervezet és Hadházy Ákos független parlamenti képviselő támogatásával elindul a XIV. kerületben a jelenlegi ellenzéki polgármesterrel, az MSZP-s Horváth Csabával szemben. Saját maga ambicionálta az indulását, vagy a párközpontból jött az ötlet?
– Nem pártfelkérésre történt. Több mint harminc éve élek Zuglóban, itt jártam általános iskolába, itt élek a családommal, itt tervezem a jövőmet. Lokálpatrióta vagyok. Azért akartam önkormányzati képviselő lenni 2019-ben, majd azért lettem alpolgármester, hogy legyen rálátásom és ráhatásom a helyi ügyekre. Szeretném jobbá tenni a kerületet. Eljött az a pont, amikor úgy láttam, hogy ez így nem mehet tovább, és azzal tudom a legtöbbet tenni, ha megpróbálom a zuglóiak bizalmát kérni a polgármesteri tisztséghez.
– Lemondott az alpolgármesteri posztról. Horváth Csaba így reagált: „A zuglóiaknak tett eskü nagyobb felelősséget jelent annál, minthogy egy alpolgármester el nem végzett feladatokat, csapot-papot maga mögött hagyva bedobja a törölközőt.” Maradva ennél a megfogalmazásnál: miért dobta be a törölközőt?
– Soha nem dobtam be a törölközőt, és soha nem küzdöttem annyira keményen, amennyire most fogok azokért az ügyekért, amelyek szerintem kulcsfontosságúak a kerület számára. Maradtam önkormányzati képviselő, a választóknak tett eskümet továbbra is tartom. Nem lett volna tisztességes és működőképes, ha alpolgármesterként kezdek el kampányolni. Pedig sokkal kényelmesebb ülni az alpolgármesteri székemben, és várni, hogy történjen valami. De az a baj, hogy hiába várnék. Konkrét példa: van egy kisebb zöld terület a Fűrész utca és a Pósa Lajos utca sarkán, március közepén kimentünk oda „körzetbejárásra”. Kértem, hogy kerüljön oda két új pad és egy új fedett kuka. Megszületett a bizottsági döntés, a forrás biztosítva van. November eleje van, a mai napig semmi nem történt. Ez apróság, ennél csak súlyosabb eseteket mondhatnék.
– Előzetesen tájékoztatta szándékáról Horváth Csabát, vagy ő is csak a sajtóból értesült arról, hogy momentumos kihívót kap?
– Korábban is tudott arról, hogy van ilyen elképzelésem. Nem volt titok, nem érte meglepetésként.
– Megállapodtak az előválasztásban?
– Nem beszéltünk erről, de a Momentum számára teljesen egyértelmű, hogy a jelenlegi politikai rendszerben az ellenzék számára összefogáskényszer van. Pont. Ezt nem érdemes tovább boncolgatni. Az előválasztás az az eszköz, amely képes lezárni az ellenzéken belüli vitákat, de valójában sokkal több ennél: az előválasztás révén a választók mondhatják meg, hogy kit támogassanak a pártok, és nem a pártok döntik el, hogy kit kell támogatniuk a választóknak. Magyarországon ma annyi demokrácia van, amennyi demokráciát mi, ellenzékiek csinálunk. Az előválasztás komoly produktum, demokráciatörténeti mérföldkő volt. Biztos vagyok abban, hogy a zuglóiak jó néven vennének egy előválasztást.
– Számít más pártok – teszem azt a Demokratikus Koalíció – támogatására?
– Nagyon remélem, hogy a DK támogatni fog. Meglátjuk.
– Tud még olyan kerületről a fővárosban, ahol a Momentum jelöltet indít a regnáló ellenzéki polgármester ellen?
– Engem Zugló és a zuglóiak érdekelnek. Azt tudom, hogy a Momentumnak itt volt jelentős kritikája az ellenzéki polgármesterrel szemben.
– Nem gondolja, hogy az ellenzéki pártoknak minden erejükkel a Fidesz legyőzésére kellene koncentrálniuk?
– Visszatérek Donáth Annához: az ellenzék akkor tud kormányváltó erővé válni, ha hitelesen és helyben is eredményesen politizál. Az önkormányzati választás erről szól. Vannak sikeres ellenzéki polgármesterek, akiket a Momentum kérdés nélkül támogat. Ha viszont valakiről nem ez a vélekedés, akkor jogosan merül fel, hogy egy másik jelölttel nagyobb szolgálatot lehet tenni a kormányváltás ügyének is. Hozzáteszem: én ilyen jelölt vagyok.
– Nem lepett meg, hogy ezt mondja…
– Higgye el, komolyan így is gondolom.