matematika;társasjáték;

A díjazott játékok.

- Innovációs elismerésben részesültek a PTE és a Piatnik matematikai társasjátékai

A matematika tanulása nem kell, hogy unalmas vagy félelmetes legyen a gyerekek számára, hanem örömforrás is lehet! Logikai készségfejlesztés és játékos matematika tanulás otthon és az iskolában. A Pécsi Tudományegyetem és a Piatnik Budapest Kft. együtt dolgozik a világhírű Dienes Zoltán professzor tervei alapján készült játékok megvalósításán.

Ennek apropóján beszélgetünk Barkóczi Edittel a Piatnik termékfejlesztési és marketing vezetőjével.

- Kedves Edit! Ki volt Dienes Zoltán? Kik vettek részt a Dienes játékok fejlesztésében?

- B.E: Dienes Zoltán a 20. századi matematikatanítás egyik legkreatívabb és legbefolyásosabb alakja volt. Hosszú élete során bebizonyította, hogy a matematika tanulása örömforrás is lehet.

A Pécsi Tudományegyetem és a Piatnik Budapest Kft. 2020 óta dolgozik együtt a világhírű magyar matematika professzor és pedagógus, Dienes Zoltán munkái alapján a matematika tanulást és tanítást elősegítő játékok kifejlesztésén.

A játékok fejlesztése csapatmunka volt. A PTE oldaláról dr. Klein Sándor professzor úr vezette fejlesztő csapatban dr. Zádori Iván és dr. Nemeskéri Zsolt tanár urak, a Piatnik Kft. oldaláról Gyöngyösi Gábor ügyvezető úr és én vettem részt. A grafikai terveimet Lénárt Attila grafikussal dolgoztuk ki és készítettük elő a gyártásra.

- Mi indokolta ezeknek a játékoknak a fejlesztését?

- B.E: A fejlesztést az indokolta, hogy ebben a komplexitásban Magyarországon nem áll rendelkezésre a tanításban felhasználható, professzionális megvalósítású matematikai eszközkészlet.

A fejlesztés oktatási céljai mellett fontos cél volt, hogy otthoni környezetben is játszható játékokat alkossunk, amik a matematika világa iránt érdeklődők számára is érthetőek, elérhetőek legyenek. A játékok fejlesztése során nagy hangsúly került a minőségre, a játszhatóságra, a játékélményre, valamint a termék környezettudatos és szép kivitelű megjelenésre, de ezek mellett kiemelt fontosságot kapott a tanulási folyamatok támogatása, a logikai készségek fejlesztése iskolai és otthoni környezetben is.

- Kérem, mutasd be nekünk a két díjazott játékot!

- B.E: Mivel a tanulási nehézségek jelei már a kisiskolás korban mutatkoznak, ezért nagyon fontos ebben a korban a gyermekek képességeinek fejlesztése. Ezekkel a játékokkal már ebben az időszakban különösen hatékonyan fejleszthetők a problémamegoldó, vagy kombinatív képességek és a logikus gondolkodás. A kisebbek az egyszerűbb feladványokkal kezdhetnek. A feladatok megoldásához még a számokat sem kell ismerni, mert a feladványok képekkel megoldhatók. A fokozatosan növekvő nehézségű feladatsorok és egyre bonyolultabb feladványok biztosítják a gyermeknek a mindig új kihívást, a sikerélményt és a fejlődést. Mindkét játék több játékvariációt tartalmaz és lehet egyedül vagy többen játszani.

Az Erdők játéka logikus gondolkodásra késztet!

A gyerekek feladata, hogy elrendezzék a prizmákat a rajtuk lévő facsoportok megfigyelésével és a közös tulajdonságaik megtalálásával, vagy kiválasszák azokat a tulajdonságkártyákat, amik igazak a felállított facsoportokra!

A Ki jut a várba? játék fejleszti a matematikai- és logikai készséget!

A célvándorokat a várba vagy az erdőbe állítják. Ezzel határozzák meg a gyerekek, hogy melyik vándornak hova kell érkeznie, majd az út lefektetésével és a megfelelő útjelzők felrakásával eljuttatják a vándorokat a kijelölt célokhoz. 

Bővebben a játékokról: https://www.piatnik.hu

Az egészségbiztosító javára 16,7 milliárd forintot ,,összegyalogolt" egykori nemzeti hős nevét viselő alapítványt törvényességi eljárás alá vették.