fotópályázat;fotókiállítás;Magyar Természettudományi Múzeum;Év természetfotósa;

Az év természetfotója 2023-ban Moldován Zsolt Magas­ugrás című képe

- Daróczi Csaba lett az év természetfotósa

A nyertesek képei jól példázzák, hogy a természet megunhatatlan és kiapadhatatlan forrása a fényképezésnek.

Idén 31. alkalommal írta ki a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége Magyarország és Közép-Európa legrangosabb természetfotós-pályázatát, melynek névadó támogatója az idén is a Saubermacher Magyarország Kft. A megméretésre 2926 kép érkezett 153 szerzőtől.

Az év természetfotósa Daróczi Csaba lett, akinek nem kevesebb, mint 12 képe szerepel a legjobbak között. Daróczi Csaba neve gyakorlatilag egybeforrt a természetfotózással, hiszen idén már hetedik alkalommal nyerte el ezt a kitüntető címet. Témáit szinte kizárólag a lakóhelye környékén, 20 kilométeres körzetben keresi, és azt vallja, hogy a Kiskunság igazi paradicsom a természetfotósok számára.

Az év ifjú természetfotósa címet a budapesti Eötvös József Gimnázium tanulója, Őrsi Ákos nyerte.

Az év természetfotója 2023-ban Moldován Zsolt Magasugrás című képe érdemelte ki, egy megismételhetetlen pillanat megörökítésével.

Kalotás Zsolt, a zsűri elnöke beszédében kiemelte: ,,A kiállítás igazán fontos üzenete azonban az, hogy csak egyetlen, csodálatos Földünk van, amit számtalan veszély fenyeget, és amit meg kell védenünk magunknak és a jövőnek – elsősorban saját magunktól.” „Nagyon magas volt a színvonal. A III. fordulóba bejutott körülbelül 400 fotó mindegyike megérdemelte volna, hogy falra kerüljön. E magas színvonal eredményezte, hogy idén a korábbinál több, összesen 122 pályamű kerül falra, illetve az albumba” – mondta Fáth Péter, a naturArt elnöke.

A pályázat legjobb fotóiból a Magyar Természettudományi Múzeumban nyílt kedden kiállítás, és bemutatták Az év természetfotói – Magyarország 2023 című kötetet is, amely idén is magyarul és angolul jelent meg, az Alexandra Kiadó gondozásában. A kiállítás 2024. január 30-ig tekinthető meg. A kiállított képeken QR-kódok vannak, ennek beolvasásával nemcsak a fotósokról és a képkészítés körülményeiről tudhatunk meg többet, hanem a közösségi oldalakon a fotókat elküldhetjük ismerőseinknek, véleményt mondhatunk róluk, megoszthatjuk őket a világhálón.

Litauszki Tibor a Nature fődíjasaIdén Litauszki Tibor magyar fotós nyerte a fődíjat a The Nature Conservacy környezetvédelmi nonprofit szervezet által meghirdetett versenyen. A győztes képen – címe: A csillagok között – egy frissen lerakott békatojással táplálkozó alpesi gőte látható, amely hazánkban idén az év kétéltűje. A LED-lámpával megvilágított, vízálló tokban elhelyezett, házilag készített vezetékes távkioldós kamerával készült fotó a természet körforgását és érzékenységét mutatja be. Az idei versenyre rekordszámú pályamunka érkezett, világszerte több mint 80 ezer fotós 189 ezer képét bírálta el a zsűri. Litauszki Tibor nyereménye egy 5000 dolláros fotós-ajándékutalvány.

Az továbbra is jó kérdés, hogy kulturális értékek megrongálása mégis hogyan segíti a környezetvédelem ügyét.