Gyurcsány Ferenc;ellenzék;LMP;DK;Momentum;Ungár Péter;Márki-Zay Péter;Donáth Anna;

Ungár Péter visszavágott Donáth Annának

Az LMP társelnöke szerint a Momentum és Márki-Zay Péter "hisztériaellenzéket" alkot.

Donáth Annát és Márki-Zay Pétert bírálta legújabb bejegyzésében Ungár Péter, az LMP társelnöke, miután a Momentum európai parlamenti képviselője ismételten Gyurcsány Ferencet és a DK-t ostorozta a Momentum küldöttgyűlésén elmondott beszédében.

Amint azt lapunk is megírta, Donáth Anna beszédében egyebek közt úgy fogamazott: „Itt van a jelenlegi miniszterelnök, akit joggal kritizálunk azért, hogy világgazdasági konjunktúrában gyenge teljesítményt nyújtott, tudatosan hazudott az egész országnak a gazdaság valós állapotáról, és hogy az ő felelőssége, hogy a válság térdre kényszerítette az országot. De mennyire hiteles az ellenzék részéről ez a kritika úgy, hogy ezeket a mondatokat szó szerint elmondhatnánk a Demokratikus Koalíció elnökéről is?" Ezt követően Donáth Anna úgy értékelt, hogy a Demokratikus Koalíció az ellenzéki térfél gúzsba kötésén dolgozik. Aktív szerepet vállaltak a Jobbik feldarabolásában, elszívták a MSZP szavazóit, az LMP-t pedig a saját KDNP-jükké tették. Budapesten Karácsony Gergelyt is sarokba szorították - sorolta, hozzátéve, a Momentum akadályozhatja meg, hogy a teljes ellenzék „eldékásodjék”, és ezzel hosszú időre elvesszen a kormányváltás esélye.

Szavaira Ungár Péter terjedelmes Facebook-bejegyzésben reagált. Ennek elején kielemezte a Momentum és Márki-Zay Péter kampányának hasonlóságait, valamint azt az állítást, hogy a 2022-es országgyűlési választások alkalmával volt jó program, voltak jó jelöltek, de részben a Fidesz erőfölénye, részben az ellenzék hiteltelensége miatt nem jött össze a győzelem. „A Fidesz médiatúlsúlya nyilván nehéz kérdés, mert ugye arra nem sok ráhatásunk van” - írta Ungár, majd arra jutott, hogy ezért inkább arról érdemes beszélni, amire az ellenzéki politikusoknak valóban ráhatása van. 

„Én erősen vitatnám azt az állítást, hogy 22-ben teljeséggel kiváló volt a program és voltak jó jelöltek. Szerintem a választók által is érzékelt programunk a semmitmondás csúcsteljesítménye volt: úgy nem lehet elindulni egy választáson, hogy nincs semmilyen állításunk az adórendszerre vonatkozóan, és a mondandónk összefoglalható úgy, hogy a Fidesz tulajdonképpen mindent jól csinál, csak korruptak és antidemokratikusak”

- fogalmazott.

Az LMP társelnöke szerint az nem program, hogy arról találgatnak, feles vagy kétharmados többséggel fognak kormányozni, ezért „soha többet nem ismételhetjük meg azt, hogy olyan jelöltekkel indulunk akinek szimpatikusabb volt a Fidesz adórendszere, mint az általunk elképzelt.” Majd úgy értékelt, „ez talán még annál is nagyobb probléma volt, minthogy Márki-Zay Péter egy egyszemélyes monodrámává alakította az egész kampányt." Szerinte ez úgy fordulhatott elő, hogy a hat ellenzéki párt úgy alakította ki a kereteket, hogy „egy olyan jelölt állhatott az egész kampány élére, aki szerint az ellenzék legnagyobb problémáját a mögötte álló pártok jelentik.”

Ezt követően az LMP társelnöke arról értekezett, hogy hiba ellenzéki előválasztásban gondolkodni akkor, amikor 2022-ben ez a módszer „nulla plusz egyéni körzetet és egy, az ellenzék politikai ajánlatát kevésbé megtestesítő jelöltet eredményezett”. Szerinte a Momentum és Márki-Zay Péter azért gondolkodnak hasonlóan a témában, mert „mindkettő azt állítja, hogy a politikának az a célja, hogy morálisan felsőbbrendűnek tetszelegjenek, mint más pártok vagy a választópolgárok maguk”. Ez szerinte helytelen hozzáállás, a „hisztériaellenzék” pedig kudarcra van ítélve.

„Donáth Anna és Márki-Zay Péter hisztériájának az alternatívája az LMP” - zárta bejegyzését, melynek végére érve azt tapasztalhatjuk, hogy Ungár Péter egy szóval sem reagált a Momentum EP-képviselőjének szavaira, mely szerint az LMP a DK KDNP-je lett. Gyurcsány Ferenc pártjáról az LMP társelnöke nem is tett említést bejegyzésében.