A napokban tette közzé az Internet Watch Foundation (IWF) a jelentését arról, hogyan élnek vissza a mesterséges intelligenciával a gyermekek szexuális zaklatását ábrázoló képek létrehozásánál. Az IWF cambridge-i, globálisan működő nonprofit internetfigyelő szervezet, amely fő céljának a világhálón megjelenő, főleg kiskorúak sérelmére elkövetett szexuális abuzálás elleni harcot tekinti: ennek során felkutatják és eltávolítják az ilyen tartalmú fényképeket. Ez az első jelentés, amelyben az AI által előállított gyermekek szexuális bántalmazását rögzítő vizsgálják, első körben a “szövegből-kép” technológia alkalmazási lehetőségeit vizsgálták. Ez azt az egyszerű opciót kínálja, hogy szöveges utasítás alapján állít elő valósághű képeket.
A technológia gyors és pontos, a képek általában nagyon jól megfelelnek az utasításoknak. Amikor az első AI által generált, gyermekbántalmazásokat ábrázoló képek 2023 elején megjelentek az interneten - mint a többi más hasonló képeken - még látszottak esetlegességek, ügyetlenségek, könnyen kideríthető volt, hogy ezeket mesterségesen hozták létre. Fél évvel később azonban az AI már olyan minőségben dolgozik, hogy az IWF szakembereinek is nehézséget okoz a képek eredetének kiderítése - olvasható a jelentés Susie Hargreaves, az IWF igazgatójának előszavában. Ezzel legrosszabb rémálmaik váltak valóra, uyganis mindössze arra van szükség, hogy az elkövetők beszéljék azt a nyelvet, amellyel elmondható a szoftvernek, mit akarnak látni. Az AI képes arra, hogy valódi áldozatok arcát használja fel újonnan generált képeken. Képes arra, hogy celebeket “kortalanítson”, gyerekekké változtasson, és le tud vetkőztetni olyan valódi gyerekeket, akiknek fényképe teljesen legális módon és célból került fel a netre. „Ami azonban a legaggasztóbb számomra az az elképzelés, hogy ez a fajta tartalom valamilyen módon etikus. Valójában nem” – írta Hargreaves. Az Egyesült Királyság törvényei szerint ezek már eléggé valósághűek ahhoz, hogy valóságosnak lehessen őket tekinteni. (A 2021-es magyar pedofiltörvény szerint is ugyanúgy kell kezelni a nem valós személyeket ábrázoló képeket, mint az igazi fotókat.)
Az IWF olyan használati utasításokat is felfedezett a neten, amelyek azt mutatják be, hogyan kell finomhangolni az AI-t, hogy minél realisztikusabb képeket állíthassanak elő a bűnözők. Most, hogy már valódi gyerekek képeit is felhasználhatják, elég egyetlen gombnyomás: egyetlen régebbi valódi áldozatról rengeteg új kép generálható új helyzetben.
Az IWF egy, a darkweben fellelhető pedofil fórumot vizsgált, amely gyermekbántalmazásról készült képek közlésére specializálódott. Egyetlen hónap alatt 20 254 AI-kép jelent meg, ebből 11 108 volt olyan, amelynek közzététele bűncselekménynek tűnt. Ezek közül 2978 minősült olyan hamisított fényképnek, amelynek készítése, megosztása és birtoklása bűncselekménynek minősül aszerint a két brit törvény közül az egyik szerint, amelyik az ilyen, valódi és hamisított fényképekre vonatkozik. A másik vizsgálat a rajzolt képeket, rajzfilmeket érinti. 2564 AI-generálta kép volt olyan realisztikus, hogy azokat úgy kellett kezelni, mintha valódiak lettek volna. 564 kép A-kategóriás bűncselekményt, nemi erőszakot, szexuális kínzást, állatokkal való szexuális cselekményeket ábrázolt. Több, mint ezer képen iskolás korú gyerekek voltak, több, mint százon tíz év alattiak, kettőn két év alattiak.
Az IWF már júniusban jelezte a veszélyeket, hét olyan webhelyet találtak a nyílt interneten is, amelyen AI-generálta gyermekbántalmazó képek voltak. Susie Hargreaves globális összefogást sürget az AI jelentette fenyegetések ellen. “A nemzetközi együttműködés elkerülhetetlen. A probléma sürgető, azonnali cselekvésért kiált. Ha nem szorítjuk vissza, ez a fajta tartalom azzal fenyeget, hogy ellepi az egész internetet” - jelezte az igazgató.
Az IWF attól is fél, hogy a mesterséges képek elleni harc elvonja a forrásokat az igazi bántalmazások felderítésétől és eltávolításától. Miközben a szakértők virtuális képeket vizsgálnak, nem marad idejük a valódiak nyomon követésére.
Ian Critchley, a rendőrség gyermekvédelmi osztályának vezetője szerint az elmúlt öt évben az online szexuális gyermekbántalmazás gyorsan növekedett, rendszeresen derülnek ki új elkövetési módszerek. Együttműködnek az IWF-fel és más bűnüldöző szervekkel, hogy megértsék azt a hatásmechanizmust, amit a MI növekvő fenyegetése jelent.
„Sok ember azzal mentegeti magát, hogy az AI-generálta szexuális gyermekképek kevésbé ártalmasak, de ez nem igaz. Megerősítik a vonzódást olyan cselekedetekhez, amelyek bántalmazók és illegálisak” - mutatott rá Deborah Denis, a The Lucy Faithfull Foundation (gyermekek szexuális bántalmazása elleni nonprofit szervezet) igazgatója. ,,A techvállalatoknak és a kormányoknak, törvényhozóknak együtt kell dolgozniuk a szabályozáson, az ilyen képek eltávolitása elsődleges fontosságú kell, hogy legyen, mert a gyerekek nem tudják megvédeni magukat", tette hozzá.