Még csak néhány hét telt el a szlovákiai választások óta, amelynek révén a Ján Kuciak oknyomozó újságíró-gyilkosságba korábban belebukott Robert Fico ismét visszajutott a hatalomba, az új szlovák miniszterelnök máris korlátozná a sajtó szabad működését.
A Napunk szerint a bejelentés értelmében Robert Fico felülvizsgáltatja több sajtóorgánum belépési jogát a pozsonyi kormányhivatal épületébe. Az intézkedés a Markíza televíziót, a Sme-t, az Aktualityt és a Denník N-t érinti (ez utóbbi a Napunk révén magyar platformmal is rendelkezik). A jelzett médiumokat Robert Fico „ellenségesnek” nevezte, szerinte gyűlöletet terjesztenek a Smer ellen.
A lap szerint Orbán Viktor magyarellenes szövetségesének jelen intézkedései a kampány során folytatott kommunikációjába illeszkednek, amikor is bojkottot hirdetett a Markíza vitaműsorai ellen, amit azóta is fenntart.
A mostanihoz hasonló sajtókorlátozó intézkedések még a korábbi Smer-kormányok idején sem voltak, az újságírók eddig szabadon beléphettek a kormányhivatal épületébe, s kérdezhették a kormánytagokat a kormányülések előtt és után. A Napunk szerint Robert Fico jelen húzását az Orbán-rendszer mintájára hajtja végre, Magyarországon ugyanis már teljesen elzárták a kormányüléseket a nyilvánosság elől.
Munk Veronika, a Denník N innovációért és új piacokért felelős igazgatója (az Index, majd a Telex korábbi vezető munkatársa) a határon túli magyar lapnak elmondta, egy anyaországi újságírónak már-már furcsa az, hogy Szlovákiában milyen szabadon járhattak az újságírók a kormányülésekre. „Magyarországon, ahol a kormányzat erős közvetett hatást gyakorol a médiapiacra és a kormánytól független újságírók, szerkesztőségek működésére, az utóbbi tíz évben még csak azt sem hozták nyilvánosságra, hogy mikor tartják a kormányülést, nem hogy beengedték volna az újságírókat” - fogalmazott.
A minta mindazonáltal egyértelműnek látszik, ennek megfelelően nem is aratott osztatlan sikert Robert Fico lépése. Zuzana Caputová szlovák köztársasági elnök Facebook-bejegyzésében jelezte:
„a politikusok bírálata a sajtó munkájának a része.”
Hozzátette, ez persze esetenként kellemetlen lehet a politikusoknak, de ettől még a média jelentősége túlmutat a politikusok feszélyezésén és elengedhetetlen a demokrácia szempontjából. „A média a demokrácia vérkeringésének része, és korlátozása vagy megfojtása annak megszűnését eredményezné” - figyelmeztetett. A szlovák államfő azt is közölte, hogy a szlovák társadalom valószínűleg még sosem volt annyira megosztott, mint manapság, ezért elutasítja a társadalom felosztását barátra és ellenségre.