biztosítók;részesedés;állami rész;Union Biztosító;Vienna Insurance Group;Alfa Biztosító;

Kiszáll az állam: Töredékére csökkenti részesedését a magyar kormány az Alfa és a Union biztosítóban

Összesen tíz százalékot tartanak meg.

Szerződést írt alá a Magyar Állam 100 százalékos tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., valamint a Vienna Insurance Group (VIG) biztosítócsoport a magyar VIG társaságokban eddigiekben meglévő kisebbségi állami, 45 százalékos tulajdonrész 10 százalékosra csökkentéséről - derül ki a kormány honlapján közzétett közleményből.

A közlemény szerint az állam a piacvezető magyar holding kisebbségi tulajdonosaként továbbra is támogatja a biztosítási szektor, mint stratégiai fontosságú ágazat fejlesztését, versenyképességének és teljesítményének további növelését. Az ügylettel 35 százalékos tulajdonrészt vásárol vissza az osztrák nagytulajdonos a Magyar Államtól, a tranzakció zárását az MNB-nek is jóvá kell hagynia.

Az elmúlt több mint másfél évben harmonikus, eredményes és jövőbe mutató, stratégiai alapokon álló munkakapcsolat jött létre az állam és a VIG között, a csoport magyarországi érdekeltségei kiemelkedő pénzügyi eredményeket értek el 2022-ben és 2023 első félévében is - értékeltek. Az együttműködés a továbbiakban „még hatékonyabb keretek között folytatódhat” - tették hozzá.

A Portfolio megjegyzi, hogy mivel az eladási árat nem árulták el, az sem világos, milyen társadalmi-gazdasági értéke volt az elmúlt másfél év állami ténykedésének az Alfa és az Union biztosítót is magában foglaló VIG-ben, s hogy mi indokolja a 10 százalékos tulajdon fenntartását a túladóztatott biztosítókban. A portál arra is emlékeztetett, hogy az Aegon (amit azóta Alfára neveztek át) tavaly 9,5 milliárdos adózott nyereséget, az Union azonban 2,1 milliárdos adózott veszteséget ért el, miután az eredmény jelentős részét az állam pótadó formájában elvonta, az Union esetében például egyértelműen többet vonva el a biztosítótól, mint osztalék formájában tudott volna.