;

Oroszország;bíróság;sajtószabadság;

- Helyben hagyta a moszkvai bíróság: a Nobel-békedíjas Dmitrij Muratov külföldi ügynök

Meglepő döntés született a legendásan stabil orosz jogállamban, a bírónak mintegy öt percébe telt meghozni.

Elutasította egy moszkvai bíróság kedden Dmitrij Muratov Nobel-békedíjas újságíró keresetét az ellen, hogy a hatóságok külföldi ügynöknek minősítették.

Dmitrij Muratov lapja, a Novaja Gazeta a Telegram-csatornáján közölte, hogy a bírónak mindössze öt percbe telt elvetni a keresetet. Az újságíró, aki a per idejére felfüggesztette főszerkesztői beosztását, közölte: minősítésének az volt az oka, hogy külföldi ügynöknek minősített YouTube-csatornákon szerepelt, noha semmi olyat nem tett, ami törvénybe ütközött volna. „Véleményem szerint az Oroszországi Föderációban betiltották az újságírói hivatást” - nyilatkozott.

Az orosz média más vezető független fórumaihoz hasonlóan a Novaja Gazeta is leállította oroszországi megjelenését, miután Vlagyimir Putyin elnök 2022 februárjában háborút indított Ukrajna ellen, és a parlament elfogadott egy új törvényt az orosz fegyveres erők „lejáratása” és a róluk szóló hamis információk tudatos terjesztése ellen. A külföldi ügynöknek minősített természetes vagy jogi személyeknek jól láthatóan fel kell mindig tüntetniük, hogy ebbe a státuszba helyezték őket, valamint bürokratikus pénzügyi ellenőrzésnek kell alávetniük magukat.

A Novaja Gazetát 1993-ban alapították, részben a tavaly augusztus végén elhunyt Mihail Gorbacsov néhai szovjet elnök-pártfőtitkár Nobel-békedíjából. A lap, amelynek három évtized alatt hét újságíróját gyilkolták meg, vezető tényfeltáró sajtóorgánum maradt az orosz sajtószabadság fokozatos visszaszorítása közepette is.

A kritikus sajtót Milorad Dodik az Orbán-kormány által is előszeretettel alkalmazott szófordulatokkal szidalmazta.