Budapest;Magyar Államkincstár;inkasszó;

Folytatódik a harc Budapest számlájáról leemelt 5,6 milliárd forint ügyében

A Magyar Államkincstár (MÁK) megfellebbezte a Fővárosi Ítélőtábla végzését, amelyre hivatkozva most inkasszózott a főváros számlájáról 5,6 milliárd forintot. A végzésben a bíróság azonnali jogvédelmet biztosított a fővárosi önkormányzatnak a szolidaritási hozzájárulás ügyében. – Aligha tett volna ilyet a MÁK, ha a végzés eleve lehetőséget nyújtott számára a fővárossal szembeni inkasszóra – vélekedett Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, miután a MÁK pénteken kiadott közleményéről kérdeztük.

Ahogy arról beszámoltunk, a Fővárosi Ítélőtábla szeptemberi végzésében azonnali jogvédelmet rendelt el a főváros számára a szolidaritási hozzájárulás ügyében indított közigazgatási perben. A fővárosi önkormányzat éppen ezért meglepődve tapasztalta, hogy az államkincstár két hónap után, novemberben egyszerűen leemelt a számlájukról két havi összeget, 5,6 milliárd forintot és bejelentette, hogy decemberben további 3,87 milliárdra tartanak igényt, holott a per még nem zárult le. Karácsony Gergely főpolgármester szerint „ez egyszerűen lopás, hatalommal való visszaélés”, éppen ezért a főváros feljelentést fog tenni az ügyben. Hozzátette:– A bíróság kimondta, hogy a fővárosi közszolgáltatások további zavartalan működése előrébb való, mint a jogilag is vitatott kormányzati sarc kifizetése.

A Magyar Államkincstár ezzel szemben közleményben állította, jogszerűen jártak el, amikor leemelték a főváros számlájáról a pénzt, mivel az azonnali jogvédelmet biztosító ideiglenes intézkedés hatálya a Fővárosi Ítélőtábla határozatának közlésekor, október 17-én megszűnt, így onnantól jogszerűen nyújthattak be beszedési megbízást. „Az azonnali jogvédelmet biztosító ideiglenes intézkedést a másodfokú bíróság csak adott időpontig, az érdemi, ügydöntő másodfokú határozat közléséig biztosította, vagyis az nem terjedt ki automatikusan a megismételt elsőfokú eljárásra” – válaszolta lapunk kérdésére Magyar György ügyvéd.

„A fővárosnak továbbra is az a határozott álláspontja, hogy az államkincstár jogsértően járt el az inkasszóval, a per még nem zárult le” – jelenti ki erre Kiss Ambrus, aki szerint a MÁK két hónapon át tartó hezitálása jól jelzi, hogy maguk sem voltak biztosak a dologban.