ellenzék;Magyarország;együttműködés;Demokratikus Koalíció;Momentum Mozgalom;Donáth Anna;

Donáth Anna: Kimondtam azt, amit mindenki tud, de soha senki nem mondott ki

Vannak szövetségeseink – jelentette ki lapunknak Donáth Anna, amikor az ellenzéki oldalon elképzelt új DK-mentes pólusról kérdeztük. A Momentum EP-képviselője sajátos ajánlatot tett a Demokratikus Koalíciónak. Interjú.

Nagy vihart kavaró publicisztikájában azt állította, hogy a Fideszhez hasonlóan a Demokratikus Koalíció is a „hazugságon alapuló politikai kultúrát” képviseli, „akadálya a kormányváltásnak”. A Momentum küldöttgyűlésén rátett még egy lapáttal, kijelentette, hogy a DK „gúzsba köti az ellenzéket”. Mikor és minek a hatására döntött úgy, hogy támadást indít egy olyan párt ellen, amellyel a Momentum tavaly még szövetségben indult a parlamenti választáson?

Az egész történet akkor fordult át azzá, hogy „támadást indítottam” a DK ellen, amikor a Válasz Online ezzel a címmel közölte az írásomat. (A címben egész pontosan az állt, hogy „Donáth Anna hadat üzen a DK-nak” – a szerk.) Pedig a mondanivalóm nem a DK-ról szól, hanem sokkal-sokkal fontosabb dolgokról. A DK valóban olyan politikát folytat – erre számos példát hoztam –, ami gátja a kormányváltásnak. Engem azonban nem a Demokratikus Koalíció érdekel. Engem az érdekel, hogyan lehet kormányt váltani.

Abból tudok kiindulni, amit írt. Cikkében vastagon szerepelt a Demokratikus Koalíció.

Minden választó azt kérdezi tőlem a 2022-es vereség óta: hogyan fogjátok leváltani a kormányt? Az országot járva mindenhol ugyanezzel a kérdéssel találkozom. Meggyőződésem, hogy addig nem fogunk kormányt váltani, amíg az ellenzéki együttműködés hiteltelen a választók szemében. Sok szó esik arról, hogy kell program, kellenek szakértők, kell országos lefedettség, kellenek helyi szervezetek és helyi ügyek. Ezek mind megvannak, a választópolgár mégsem látja kormányzóképesnek az ellenzéket. Annak ellenére sem, hogy a felmérések szerint többen vannak azok, akik kormányt akarnak váltani. Mégis rendre kétharmadot kap a Fidesz, ami azt jelenti, hogy a választók egy része nem megy el az urnákig. Az állításom: a hazugságot nem lehet hazugsággal leváltani. Ebben a játékban a Fidesz sokkal jobb. A tavalyi parlamenti választás éjszakája máig átélhető, eleven emlék. A Momentumon és Karácsony Gergelyen kívül a mai napig nem hajlandó senki felelősséget vállalni azért, hogy az ellenzéki együttműködés kudarcot vallott. Itt neveztem nevén a Demokratikus Koalíciót, és mindenkit, aki ehhez némán, cinkosan asszisztál.

Mást nem nevezett nevén.

Azok közül a pártok közül, amelyek részt vettek az ellenzéki együttműködésben, a Momentumon kívül már csak a Demokratikus Koalíciónak van érdemi támogatottsága. Azért is kellett a nevén neveznem a Demokratikus Koalíciót, mert mindnyájunk megélése az, hogy a DK gúzsba köti az ellenzéket.

A Momentum közlése szerint saját indíttatásból, de a párt elnökségének egyetértésével fogalmazta meg gondolatait. Senki nem próbálta lebeszélni arról, hogy megjelentesse a cikket?

Nem. A publicisztika tartalmáról az elnökségben nem volt vita, erről szólt a küldöttgyűlésen elhangzott beszédem is.

Beszéltem olyan momentumosokkal, akik nem kifejezetten örültek az írásának.

A Momentum színes közösség. Ha megkérdeznénk a tagságot, akkor 80 százalékuk egyetértene velem, de biztosan akadnak, akik máshogyan gondolják. Büszkék vagyunk arra, hogy nálunk elfér a kritika. Nincs olyan közösség, ahol mindig mindenki egyetért mindennel. Még egy család sem így működik. Azt viszont elmondhatom, hogy az, amit megírtam és az, amiről beszélek, nem Donáth Anna egyszemélyes véleménye, hanem a Momentum közössége elsöprő többségének véleménye.

Készítettek belső felmérést arról, hogy az ellenzéki választók hogyan fogadták az állításait?

Nem tudok róla, de azt gondolom, felesleges is lenne ilyen méréseket végezni.

A Fidesz példája azt mutatja, hogy nem felesleges.

Válasszuk külön a dolgokat. A politikánk azon alapszik, hogy nem feltétlenül azt mondjuk a választóknak, amit hallani akarnak, hanem azt, amiben hiszünk. Amit mondunk, nem azért mondjuk, mert lemértük, hogy mit szeretnének hallani a választók. A politikában jó eszköz lehet, ha megmérünk ezt meg azt, de politizálni csak meggyőződésből szabad. Nem mindenkinek szól az üzenetünk, nem mindenkinek lesz szimpatikus az ajánlatunk. Engem egyetlen adat fog érdekelni: jövő év június 9-én az EP-választáson ki fog derülni, hogy a választók mekkora része nyitott a Momentum politikai ajánlatára. Lehet méregetni pillanatképeket, de a tendenciákat érdemes nézni.

A tendencia az, hogy a Momentum nem erősödik.

Az ellenzéki oldalon senki sem erősödik. Bizonyos pártok támogatottsága bezuhant, más pártok pedig beragadtak: a Demokratikus Koalíció éppen úgy, mint a Momentum.

A DK más szinten ragadt be, mint a Momentum.

Hol van a másfél millió szavazójuk, akit beígértek egy évvel ezelőtt? De nem akarok másokkal foglalkozni. A mi pártunk, ha most lennének a választások, saját jogon is bejutna a parlamentbe.

Az lenne a Momentum ajánlata, hogy nem kérünk a DK-ból?

Ha kell, újra és újra el fogom ismételni: nem a DK-ról, hanem a DK által képviselt politikai kultúráról beszélek. A hazugságról és a felelősségvállalás hiányáról. Ebből van elege az emberek nagy részének. Kimondtam azt, amit mindenki tud, de soha senki nem mondott ki. Én most teszek egy ajánlatot a Demokratikus Koalíciónak is. A DK és a vezetése számoljon el a politikájával, a lelkiismeretével, a gyakorlatával és főleg a fideszes kétharmadokkal.

Tegyük fel, hogy a DK teljesíti a kérését. Akkor majd jön Donáth Anna, mérlegre teszi az elszámolást és eldönti, hogy hiteles-e?

Nem én fogom mérlegre tenni, hanem a választók. A DK stratégiájával nem alakulhat ki bizalmi partnerségi viszony az ellenzéki pártok között, ez már sokszor kiderült. Ha Gyurcsány Ferenc be tud hozni még másfél millió választót a DK oldalára, akkor azt fogom mondani, hogy tévedtem. Vele ellentétben én képes vagyok erre.

Ismer hiteles DK-s politikusokat?

Találkoztam hiteles DK-s politikusokkal, de általában nem az ő arcukat rakják ki mindenféle plakátokra. Minden pártban vannak hiteles emberek. Az már másik kérdés, hogy egy párt milyen irányba tart.

Rózsa András, aki momentumos polgármesterjelöltként indul az MSZP-s Horváth Csabával szemben Zuglóban, azt nyilatkozta a Népszavának, hogy számít a DK támogatására. Közben viszont a DK bejelentette, hogy országos megállapodást kötött az önkormányzati választásokra az MSZP-vel és a Párbeszéddel. Hogyan értékeli a megállapodást? Mit változtat ez a Momentum helyzetén?

Őszintén valljuk, hogy a Momentumon egyetlen „szabad város” vagy „szabad település” sem fog múlni az önkormányzati választáson. Hiszünk abban, hogy van egyfajta kötelesség és felelősség, amit az elképesztően igazságtalan választási törvény rakott ránk. A nap végén meg kell tudni állapodni. De azt is mondjuk, hogy vannak kérdések, amelyeket nem lehet egy asztal mögött szép csendben megoldani. Rózsa András szívesen megméretteti magát bárkivel egy előválasztáson. Ha megnyeri, akkor számít a DK támogatására is.

Egyáltalán miért akarnak együttműködni egy olyan párttal, amelyről ennyire lesújtó a véleményük?

Együttműködési kényszerben vagyunk. Tudom, hogy Magyarországon ettől elszoktak az emberek, de a politika a kompromisszumok művészete. Az Európai Parlamentben rengeteg olyan emberrel kell kompromisszumot kötnöm, akivel politikailag vagy morális értelemben nem mindenben értek egyet.

Más a kompromisszum, megint más a szövetségkötés.

Mi most kompromisszumot keresünk. Amiről én beszélek, az a kormányváltás. Rózsa András önkormányzati ügyekről beszél, neki Zugló és a zuglóiak érdekében kell dolgoznia. Az önkormányzati választásokon mindenhol egy jelölttel kell felállnunk a Fidesszel szemben.

Nagyon úgy tűnik, hogy a Momentum egy új, DK-mentes pólust akar létrehozni az ellenzéki oldalon.

A Momentum próbálja vonzani azokat a választókat, akik a rendszer ellen vannak, viszont nem kérnek a DK politikai kultúrájára épülő politikai együttműködésből, mert hiteltelennek tartják.

Vannak ehhez szövetségeseik? Pártokra gondolok.

A politikai súlyt nem feltétlenül pártjelvényben vagy parlamenti frakcióban mérik. Tudok olyan civil szerveződést, amelyiknek nagyobb a támogatottsága, mint például az LMP-nek. Nekünk nem az a feladatunk, hogy a választóink helyett eldöntsük, kikkel lépjünk szövetségre. Végre oda kellene figyelni arra, hogy az emberek milyen képviseletet szeretnének maguknak.

Szövetségesek nélkül nem fog működni ez a bizonyos új pólus.

Vannak szövetségeseink, látni fogják az emberek is, hogy kik ők. Ezek technikai kérdések.

Nem, ez politikai kérdés.

Természetes szövetségesünk Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester és Hadházy Ákos független parlamenti képviselő. Egyikőjük se kötődik párthoz, társadalmi támogatottságukat nem lehet megkérdőjelezni. Csak a példa kedvéért mondtam két nevet.

Lesznek következményei annak, ha a jövő évi EP-választáson kiderül, hogy a DK támogatottsága lényegesen nagyobb, mint a Momentumé?

Mindennek van következménye. Aki mögött nincs valós társadalmi támogatottság, nem tud képviselőt küldeni az Európai Parlamentbe, annak hátrébb kell tudnia lépni. Mi ez, ha nem következmény? Nekem nem a DK számaival kell szembesülnöm, hanem a saját választóimmal. Velük kell elszámolnom.

Már most tényként kezelhető, hogy 2026-as parlamenti választáson nem lesz olyan ellenzéki közös lista, amelyen a DK és a Momentum együtt szerepel?

Tényként arról lehet beszélni, ami majd június 9., az EP-választás után kialakul. Pillanatnyilag az ellenzéki oldalról nem látszik a kormányváltás, nemhogy arról beszélgessünk, ki fogja vezetni az ellenzéket 2026-ban. Ezt a kérdést egyébként se nekem kell eldöntenem. Döntsék el a választók, versenyeztessük meg a politikai ajánlatainkat. A DK-nak és nekünk, a Momentumnak jelenleg semmi dolgunk nincs egymással országos politikai pártként.

Névjegy

Donáth Anna 1987-ben született Budapesten. A Veres Péter Gimnáziumban érettségizett. Felsőfokú tanulmányait az ELTE Társadalomtudományi Kar szociológia szakán végezte, majd Amszterdamban folytatta tanulmányait. Egyebek között dolgozott gyakornokként az Európai Bizottságnál és az Európai Kulturális Alapítványnál. A 2019-es EP-választáson a Momentum listájának második helyéről mandátumot szerzett, 2021 novembere és 2022 májusa között a párt elnöke volt.