;

ellenzék;önkormányzati választás;EP-választás;

- Itt az idő összefogni

Néhány hónappal ezelőtt cikket írtam Népszavában (Lehet választani!, augusztus 15.) arról, hogy a 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választás az első lépés lehet arra, hogy rendszerváltás legyen Magyarországon, és a demokratikus erők lépésről-lépésre felszámolják az önkényuralmi rendszert. Arra hivatkoztam, hogy az önkormányzati választási rendszer, amely a budapesti kerületekben és a városokban egyéni választási körzeteken alapul, szükségszerűvé teszi a demokratikus ellenzéki pártok együttműködését, vagyis azt, hogy minden körzetben egy közös jelölt legyen, ami természetesen igaz a polgármesterekre is. Cikkemben ezért érveltem az együttműködés mellett.

Az MSZP javasolta is, hogy a demokratikus ellenzéki pártok és lokálpatrióta mozgalmak állapodjanak meg abban, hogy közös polgármester- és képviselőjelölteket állítanak, mert akkor a budapesti kerületekben és a városokban esélyünk van az önkormányzati választáson győzni. A hónapok óta tartó sikertelen tárgyalások után más utat kellett választanunk. Külön-külön tárgyalásokat kezdeményeztünk, hogy ahol lehet, tisztázzuk, ki támogatja az általunk javasolt jelölteket, és mi kit tudunk elfogadni. A DK-val már megállapodtunk, de más pártokkal is tárgyal az MSZP a január óta képviselt elvek alapján: azok legyenek a jelöltek, akik helyben élnek, dolgoznak és köztiszteletnek örvendenek, és azokat, akiket 2019-ben megválasztottak, támogassuk ismét. Azt is kezdeményeztük, hogy a megyékben, ahol listás választás van, a demokratikus pártok állítsanak közös listát, és erről legkésőbb 2024. február 29-ig állapodjunk meg, hiszen így 5-7 megyei közgyűlésben többséget alkotnánk.

Sikertelen volt eddig az MSZP kezdeményezése a közös EP-listáról is. Sok megjegyzést kaptam a cikkem után, mondván, arányos listás választásról van szó (nincs így, mert a mandátum kiosztás módszere előnyben részesíti a nagyobb jelölő szervezeteket); fontosabb, hogy összemérjék az erejüket az ellenzéki pártok, mint hogy hány mandátumot szereznek (tehát nem a Fidesz legyőzése a céljuk?); és egyébként is, az MSZP csak azért kezdeményezi a közös listát, mert fél a megméretésről (bár minden alkalommal jeleztük: arra is készek vagyunk, hogy egyedül induljunk).

A Závecz Research október 29. és november 8. között 1000 választó személyes megkérdezésével (nem telefonon, nem online) kutatást végzett, amelyet a Szociális Demokráciáért Intézet hozott nyilvánosságra (https://szocialis.eu/zavecz_2023_11.pdf). A kutatás eredménye világos: ha közös listát állít az ellenzék, akkor még a mai támogatottsága mellett is legyőzi a Fideszt, 35:34 százalékra, vagyis mandátumban kifejezve 11:9-re. Ekkor ugyanis 11 mandátuma lesz az ellenzéknek, a Fidesznek 9, a Mi Hazánknak 1. Hangsúlyozom, az ellenzék mai támogatottsága mellett - ha az nőne, akkor még jobb eredményt érnénk el. Ami a lényeg: az ellenzék valódi alternatívát jelentene a Fidesszel szemben, és jelezné a magyar társadalomnak, a Fidesz legyőzhető.

A Fidesz - efelől semmi kétségem sincs - tisztában van azzal, hogy a 2024-es választásokon számára ez az egyetlen kockázat, ezért elemi érdeke, hogy ne legyen közös ellenzéki EP-lista. Ha külön indulnak ugyanis az ellenzéki pártok, akkor a DK 3, a Momentum és az MSZP 1-1 mandátumot kap, vagyis így a demokratikus ellenzék összesen ötöt, miközben 15-öt a Fidesz, 1-et a Mi Hazánk. Vagyis megvan az újabb kétharmad.

A Závecz Research kutatás azt is jelzi, hogy az ellenzéki pártok közötti viták hatására a júniusi 73 százalékról 81 százalékra nőtt azok aránya az ellenzéki szavazók körében, akik azt akarják, hogy közös EP-listán induljunk. A Momentum szavazóinak 87, a DK-éinak 84 százaléka akarja ezt. Az MSZP szavazók 82 százaléka szintén a közös listát támogatja, mint ahogy a tagságunk is, amit online szavazáson juttatott kifejezésre. Nem igaz egyes pártvezetők azon érve sem, hogy az együttes indulás jelentős számú ellenzéki szavazót riasztana el az ellenzéki lista támogatásától. A kutatás szerint, ha közös lista van, akkor az ellenzéki szavazók 94 százaléka szavazna rá, tehát nem csak az a 81 százalék, amely az együttes indulást támogatja.

Lehet választani!

Nézelődő