nemzetiség;szkíta;Nemzeti Választási Iroda;

Hamarosan elismert kisebbség lehet a szkíta nemzetiség, de van egy kis bökkenő

Az Akadémia szerint szkíták már kétezer éve nem élnek. 

Összegyűlt ezer, magát szkítának valló magyar választó hiteles aláírása, így a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke az Országgyűlés elé utalta a döntést, hogy elismerjék-e őket honos kisebbségnek, amely akár a nemzetiségi választáson is indulhatna - olvasható a hvg.hu cikkében.

Amennyiben a törvényhozás is úgy dönt, akkor a szkítákat is a Magyarországon elismert, őshonos kisebbségként tartanák nyilván - éppúgy, mint a németeket, a szlovákokat, vagy a románokat. Az NVB elnökének tájékoztatása szerint 1371 ember támogatta azt a kezdeményezést, amely a szkíta nemzetiség honos népcsoporttá nyilvánítására irányult. 

Persze nem ilyen egyszerű a helyzet, ugyanis szükséges kikérni a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) állásfoglalását is a kérdésben. Ez alapján pedig aligha lehet sikeres a kezdeményezés. A köztestület úgy foglalt állást, hogy 

„nem állnak fenn sem a fizikai, sem pedig a törvényi feltételei annak, hogy a több mint két évezrede a történelem színpadáról eltűnt szkítákat (…) ma is élő, saját hagyományait és nyelvét örző honos nemzetiségként lehessen elismerni Magyarországon”.

A portál emlékeztetett, hogy az elmúlt években két hasonló kezdeményezés jutott el az Országgyűlésig. 2017-ben a székely, 2018-ban pedig az orosz nemzetiség elismertetésére gyűlt össze a kellő számú szignó. Mivel az MTA egyik esetben sem támogatta egyiket sem, így a képviselők mind a két esetben leszavazták.