oktatás;pedagógusok;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;Pedagógusok Szakszervezete;státusztörvény;

A Pedagógusok Szakszervezete szerint a tankerületek már a tanárok átvezénylését készítik elő, miközben fejvadászat indult az utolsó éves egyetemistákért

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete pedig elmondta, hogy tudnak trükközni a tankerületek az adatokkal.

A hivatalos közszolgálati állásportálon jelenleg megtalálható álláshirdetések számánál jóval több az üres státusz, a tankerületek pedig már az átvezényléseket készítik elő – erről Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke beszélt az RTL Híradónak.

Totyik Tamás szerint a tankerületek jelenleg bekérik a végzettséget igazoló papírokat, hogy lássák, hova lehet beosztani a tanárokat, az intézményvezetőktől pedig arra várnak választ, milyen ellátásbeli problémák vannak ott, ahol nem szakos oktató tanít. Elsősorban a természettudományos és az idegen nyelv tanárokat vezényelhetik át helyettesíteni a szomszédos településekre.

A PSZ elnöke arról is beszélt, hogy jelenleg kevesebb, mint 1000 pályakezdő pedagógus van.

„Külön fejvadászat indult az utolsó éves egyetemi hallgatókra vonatkozóan, hogy a szakmai gyakorlatot már úgy töltsék ki az adott intézményekben, hogy menjenek levelező tagozatra, és óraadó tanárként alkalmazni tudják őket”

– fogalmazott.

A Népszava szeptemberben írt arról, hogy akár elsőéves egyetemistákat is felvesznek iskolai munkára a tankerületi központok.

A hivatalos közszolgálati állásportálon jelenleg 707 pedagógus, tanár és tanítói álláshirdetés van. Júliusban még több mint 2300 üres helyre kerestek tanárokat.

A pedagógusoknak szeptember végéig kellett nyilatkozniuk arról, hogy elfogadják-e a státusztörvénnyel – hivatalos nevén a pedagógusok új életpályájáról szóló törvénnyel – járó új jogállást. A tankerületek adatait a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete összesítette, ez alapján 2478-an mondtak fel az állami iskolákban január 1. és szeptember 31. között. Az Átlátszó – miután arra is rákérdezett, hogy mennyi munkaviszony szűnt meg közös megegyezéssel – azt írta,

az említett időszakban a pedagógusok 5 százaléka, 4314-en döntöttek úgy, hogy nem tanítanak tovább.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak a státusztörvény, hanem az alacsony fizetés és minden egyéb körülmények miatt évek óta, folyamatosan rendkívül nagy a pályáról eltérő elvándorlás. Ezért úgy véli, az Átlátszó adatai valóságos helyzetet tükrözhetnek.

A tankerületek szerint azonban szeptemberig kétszer annyi új tanár kezdte meg a munkát, mint amennyien távoztak. A szakszervezetei vezető ezzel kapcsolatban úgy vélekedett, ez úgy jöhetett ki, hogy sok állást részmunkaidős dolgozókkal és óraadó nyugdíjasokkal töltenek be.

„Ha egy álláshelyet ketten töltenek be, az a statisztika szerint már lehet két fő. Holott csak egy álláshelyről van szó. Ezzel lehet nagyon jól trükközni”

– fogalmazott Nagy Erzsébet.

Az RTL Híradó megkereste a kormányt és a Klebelsberg Központ, hogy megtudja, a pedagógusok 5 százalékának távozása mekkora nehézséget okoz az oktatásban, és hány betöltetlen álláshely van. Válasz a Belügyminisztériumtól érkezett, a tárca szerint a tanárok 99 százaléka az új jogviszonyt választotta. A korábbi évekhez hasonló volt a kilépő és belépő tanárok száma, és az iskoláknak nem kötelező meghirdetni a megüresedő álláshelyeket a közszolgálati portálon – tette hozzá a Belügyminisztérium.