„Nem kell sárga csillagot tűzni ezekre a plakátokra ahhoz, hogy nyilvánvalóvá váljon a képek jelentése” – mondta David Pressman a sorosozós kampányról a Zsidó és Izraeli Filmfesztivál megnyitóján. Az egykori Soros-ösztöndíjas Kovács Zoltán erre az amerikai nagykövet figyelmébe ajánlotta, mi folyik Amerikában, majd a képébe vágta, hogy „senki sem veszi már komolyan az ön leckéztetéseit”. A szóvivő nyilván arra célzott, hogy odaát nem tiltották be a palesztinok melletti vagy csupán a háború elleni demonstrációkat, mint ahogyan az überdemokratikus és oly békepárti magyar kormány tette. Ami pedig a beszólást illeti: Kovács talán ismeri Theodore Roosevelt aforizmáját: beszélj csöndesen és legyen egy nagy botod.
Pressman amúgy nem az első amerikai nagykövet, aki szóvá teszi a bizonyos politikai körökből érkező antiszemitizmust. Már az amúgy konzervatív Nancy Goodman Brinken is megtette 2001-ben, amikor Orbánék sunyin együttműködtek a nyíltan antiszemita Csurka István MIÉP-jével. Mert jó duma, hogy Orbán „nem is olyan”, lám, milyen jóban van Netanjahuval, csak mindez egyszerű politika. Az antiszemitizmus és a „jóban levés” tetszés szerint csereberélhető, épp melyikre van szükség. Amikor a kormányzati kampány zsidóellenes indulatot gerjesztve egy közismert zsidót tesz felelőssé „a magyarok” sanyarú sorsáért, akkor valamiért nem érvényesül a máskor fennen hangoztatott zéró tolerancia.
A Fidesz azzal érvel, hogy itt biztonság van és reneszánszát éli a zsidó kultúra, de közben nem törődik ismételt kampányai pont ezt veszélyeztető mellékhatásával.
A zsidóság a múlt tapasztalatai alapján okkal gyanakszik a hazai jobboldalra. Kovács Zoltán vadászként tudja, hogyan használják az emberi fülnek hallhatatlan kutyasípot. Akinek szánják, az érti a jelzést: Orbán nem hagyja, hogy a zsidók dirigáljanak. Ez voksokat hoz a Fidesznek, ám közben fenntartja a fenyegetést egy olyan országban, ahol az ilyesmi egyszer már tragédiához vezetett. David Pressman a jelek szerint jobban ismeri a magyar történelmet az antiszemita kampány megrendelőinél.