gyász;

1924–2023

- Meghalt Vera Molnar képzőművész

Alig egy hónappal 100. születésnapja előtt, december 7-én elhunyt Vera Molnar Párizsban élő magyar képzőművész, a digitális művészet úttörője, a francia Becsületrend Lovagja – adta hírül a Le Figaro.

Gács Vera néven született Budapesten 1924. január 5-én, a Budapesti Képzőművészeti Főiskolán 1942-től Szőnyi István tanítványa volt, szakdolgozatát Cezanne és a kubizmus problémájáról írta – Cezanne és az általa sokszor megfestett Mount Saint-Victoire későbbi munkáiban hangsúlyos szerepet kapott. Még nem fejezte be a főiskolát, már absztrakt festőként tekintett magára – a konstruktivista alapvetésből jutott el a geometrikus absztrakció közelébe, lett a digitális és algoritmikus művészet úttörője.

A háború után, 1947-ben római ösztöndíjat szerzett. Későbbi férjével, főiskolai társával, Molnár Ferenc (François Molnar) festőművésszel úgy döntöttek, nem térnek haza, hanem Párizsban telepednek le – a magyar kultúrpolitika ekkor csúcsra járatott absztrakcióellenes hadjáratát így már nem kellett megszenvedniük. Hamarosan barátaik között tudhatták a párizsi magyar kolónia olyan művészeit, mint Hantai Simon vagy Beöthy István.

Az 1950-es évek végétől Vera Molnar a képekre mint folyamatra tekintett: egy-egy kép csak sorozatok részeként volt számára értelmezhető. Az 1959-ben kidolgozott „machine imaginaire” (a képzeletbeli gép) által generált képek az alapelemek arányának, elrendezési módjának apró változtatásaiból, Vera Molnar szavaival „1 százalék rendetlenség” hozzáadásával készültek el. Az építés és a dekonstrukció ezerféle módját kutatta, hogy végül csak a véletlen szépsége maradjon meg.

Művészete összhangban állt azzal, hogy férje, François Molnar a tudományos percepciókutatás, az érzékeléspszichológia felé fordult. Molnár Vera egyszerű geometriai formákra épülő konkrét művészeti alkotásai is a vizuális érzékelés hatásaival játszanak.

Ténylegesen csak 1968-ban kezdett el számítógéppel dolgozni, az első művészek között volt, aki a számítógépet az algoritmusok segítségével a kedvenc eszközévé tette. Muszáj hangsúlyozni: az ötletek mindig Vera Molnar fejéből pattantak ki, nem a számítógép hozta létre helyette a műveket. Férjével az 1970-es évek közepén fejlesztett ki Molnart néven kreatív szoftvert.

Vera Molnar először 1973-ban jelentkezett egy csoportos kiállításon, első önálló kiállítása 1976-ban volt, a nagy áttörést 1978-ban, Londonban érte el. Nálunk jelenleg Balatonfüreden látható tárlata a Modern Műtárban. Jövőre is itt lesz kiállítása – meg a párizsi Pompidou Központban.

Az anyákat akarja megszólítani kifejezetten nekik szóló programokkal a kormányzati kultúrpolitika. A cél az lehet, hogy a következő generáció számára már a NER értékeit örökítsék tovább.