„Szeretném megállapítani, hogy az év folyamán következetesen elénk tárt várakozásuk nem teljesült, a pedagógusok új életpályájáról szóló törvény miatt nem mondtak fel tömegesen a pedagógusok, 99 százalékuk az új jogállást választotta. Ez ténykérdés, míg a szakszervezeti közvélemény kutatásokat érdemes fenntartásokkal kezelni” - válaszolta a Belügyminisztérium közoktatásért felelős államtitkára egy olyan levélre, amelyet a pedagógus szakszervezetek sztrájkbizottságának küldött.
Maruzsa Zoltán arra a sztrájktárgyalási kezdeményezésre reagált, amelyet korábban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja, Nagy Erzsébet és a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Totyik Tamás írt az államtitkárnak. Az érdekképviseleti vezetők ebben többek közt új oktatási minisztériumot, ötven százalékos béremelést, a teljesítményértékelési rendszer eltörlését, vagy éppen az életpályamodell visszavonását követelték.
Hat hét alatt csaknem 2500 tanár mondott fel csak az állami intézményekbenAz államtitkár kifejtette, az életpálya-modell törvény visszavonása indokolatlan, mivel a tanárok egy százaléka döntött a távozás mellett. Maruzsa Zoltán kijelentette, a teljesítményértékelési rendszert még be sem vezették, éppen ezért tartja sajnálatosnak, amiért a szakszervezetek máris annak eltörlését követelik. Emlékeztetett, hogy egy 2022 őszi kérdőív szerint a tanárok 70 százaléka egyetértett azzal, hogy a díjazásban fontos lenne a valós, értékelésen alapuló teljesítmény és a minőségi munka elismerése, illetve az ennek mentén történő differenciálás.
Akár 1500 pedagógus is dolgozhat úgy, hogy nincs felsőfokú végzettségeAz önálló oktatási minisztériummal kapcsolatban pedig megjegyezte, számos európai országban működik hasonló modell alapján az oktatás igazgatása, A köznevelés szabályozására vonatkozó döntéseket pedig a jelen szervezeti felépítés keretei között is a kormány, illetve az Országgyűlés hozza meg, ez nem lenne másként egy eltérő minisztériumi struktúrában sem - érvelt Maruzsa Zoltán.
Válaszul a szakszervezetek egyeztetést kezdeményeztek az államtitkárral, még az ünnepek előtt. Nagy Erzsébet és Totyik Tamás jelezte, amennyiben nem kapnak konkrét időpontot, akkor bírósághoz fordulnak a kormány jogsértése miatt. Egyúttal jelezték, hogy álláspontjuk szerint válaszával Maruzsa Zoltán nem tett eleget a törvényben előírt egyeztetési kötelezettségének.
Maruzsa Zoltán örül, hogy szeptemberben elmaradt „a hergelés”, nem sztrájkoltak a tanárok