hazugságvizsgáló;

Az egyetlen európai hete

Hazugságvizsgáló

Azt állította Orbán Viktor (a Le Point című francia hetilapnak, a Macron elnökkel folytatott párizsi megbeszélése előtt), hogy „mi, európaiak nem vagyunk hajlandók teljes jogú tagként elfogadni Ukrajnát”.

Ezzel szemben a tény az, hogy az európaiak hajlandók ezt a szándékukat kinyilvánítani és megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat, egyedül Orbán tiltakozik ellene. De ha valóban ő az egyetlen európai Európában, akkor a kontinens területe, lakossága és gazdasági ereje riasztóan zsugorodik, úgy, ahogy arra Orbán többször is figyelmeztetett. Igaz, talán maga sem hitte volna, hogy ez ilyen drámai gyorsasággal következik be. Mellesleg én sem hiszem.

Azt is állította a miniszterelnök (ugyanott), hogy Ukrajna többek között azért sem alkalmas a csatlakozásra, mert „köztudottan a világ egyik legkorruptabb országa”.

Ezzel szemben a tény az, hogy a Transparency International világszerte mértékadónak tekintett korrupciós rangsorában Ukrajna a 111. helyen áll, mindössze néhány hellyel a már régóta uniós csatlakozási tárgyalásokat folytató Szerbia és Törökország mögött, amely holtversenyben a 101. helyet foglalja el. Arról már nem is szólva, hogy ezek szerint szintén a világ legkorruptabb országai közé számító két ország vezetőivel Orbán a lehető legbarátibb viszonyt tartja fenn, és például Szerbia felvételét minden lehetséges alkalommal követeli. Nyilván mint a korrupció kiváló szakértője, az Európai Unió legkorruptabb tagjának, a 77. helyre rangsorolt Magyarországnak a miniszterelnöke. Bagoly mondja.

Azt állította Orbán Viktor (a magyar vállalkozók napján mondott beszédében), hogy amikor „2008–2009-ben elkezdtek kiszáradni a bankok Európában, a külföldi bankok azonnal elkezdték hazavinni a forrásaikat Magyarországról. Ebből vontuk le azt a következtetést, hogy a magyar bankrendszer 50 százalékának mindig nemzeti kézben kell maradnia, mert az ilyen és ehhez hasonló válságokat nem fogjuk tudni kivédeni.”

Ezzel szemben a tény az, hogy 2008–2009-ben a külföldi bankok nemhogy nem vonták ki innen a tőkéjüket, hanem még be is tettek: „az anyabankok 2008 utolsó negyedévében közel hárommilliárd euróval növelték leánybankjaik finanszírozását annak érdekében, hogy ellenállóbbá váljanak a likviditási válsággal szemben”. Az idézet „Az aranykor vége Magyarországon” című 2010-es tanulmányból való. Szerzői: Banai Ádám, Király Júlia és Nagy Márton. Igen, az a Nagy Márton.

Azt állította Takács Péter egészségügyi államtitkár (a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság konferenciáján, a Népszava kérdésére), hogy 7-800 ezer adag, az új omikron variánsokra frissített Moderna-oltóanyagot vásárolt a kormány, mert a Moderna gyártója adta a legkedvezőbb árat.

Ezzel szemben a tény az, hogy a Pfizer-Biontech legújabb vakcinájának nyilvánosságra hozott ára 120 dollár, míg a Modernáé 129. Ha a matematika szabályait a NER még nem változtatta meg, akkor az utóbbi a drágább. Igaz, a Pfizernek még a régebben megrendelt oltóanyagot sem fizette ki a kormány. De ezzel a módszerrel talán a Moderna vakcinája is olcsóbb lehet.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.