A tervek szerint Donald Tuskot december 11-én délután választja meg a szejm többsége, miután szavaz Mateusz Morawiecki (PIS) kormányáról. A miniszterelnöki programbeszéd másnap lesz, a kormánytagokat 12-én mutatja be a törvényhozásnak.
A legtöbb minisztert Donald Tusk mozgalma a Polgári Koalíció (KO) kapja. Ennek fő ereje a középjobb Polgári Platform, amelyhez három kisebb liberális, zöld párt csatlakozott. A Lengyel Néppárt, a történelmi parasztpárt öt tárcához jutott, vezetője, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz miniszterelnök-helyettes és egyben védelmi miniszter lesz. A Lengyelország 2050 centrista párt is miniszteri tárcához jutott, s a Baloldal kapta meg a digitalizálási és a felsőoktatási minisztériumot. (Szymon Holownia, a Lengyelország 2050 vezetője a szejm marsallja lett, ezt a posztot tőle a Baloldal első számú arca Wlodzimerz Czarzasty veszi át 2015 közepén.)
Nemzetközileg az új kormány legismertebb arca, Radoslaw Sikorski. A KO EP-képviselője lesz a külügyminiszter, ezt a posztot már betöltötte Tusk korábbi kormányában, de volt védelmi miniszter is a most leváltott PiS (a nacionalista-klerikális, populista Jog és Igazságosság párt, amelyet Jaroslaw Kaczynski vezet.) színeiben. Pénzügyminiszter, az alig több, mint 40 éves Andrej Domanski közgazdász lesz, őt Tusk legfontosabb gazdasági tanácsadójának tartják. A párt korábbi elnöke Boris Budka lesz az állami vagyon felett rendelkező minisztérium feje. Ez jelzi, sürgető, hogy megtisztítsák az állami cégeket az oda beültetett PiS-káderektől. Kaczynski pártja e szektornak a jövedelmeivel jutalmazza a hozzá kötődő személyeket, médiát és településeket.
Orbán Viktor sértődött levelet írt a Népszava interjúja miatt, szerinte ő mindent megtett az európai egységértVolodimir Zelenszkij az új Nagy Imre, de hol van Orbán Viktor?Fontos szereplő Bartlomiej Sienkiewicz, ő nem azért lett kulturális miniszter, mert a Nobel-díjas író dédunokája. A korábbi belügyminiszter feladata lesz ugyanis a lengyel televízió és lengyel rádió közszolgálati jellegének visszaállítása. A két állami média ma a PiS szócsöve, s ez az átalakítás az egyik legérzékelhetőbb változás lesz.
A KO saját kezébe vette a legérzékenyebb tárcákat. Az igazságügyi miniszter és legfőbb ügyész Adam Bodnar jogászprofesszor, varsói KO-szenátor lesz, ő korábban az állampolgári jogok biztosaként szerzett társadalmi elismertséget. Az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítása azért is sürgető, mivel ettől függ majd, átutalja-e Brüsszel Lengyelországnak az un. helyreállítási alapokat.
Liberális politikus vezeti majd a belügyminisztériumot és ellenőrzi a titkosszolgálatokat. A KO tartotta meg az egészségügyi és az oktatási tárcát is, amelyekre a Baloldal is igényt tartott volna. A parasztpártiak és Holownia attól tartott, hogy a baloldaliak túl radikálisan kezdenének hozzá „világnézeti ügyekhez”, azaz az abortusz elérhetővé tételéhez, illetve a vallásoktatás jelenlegi állapotának reformjához.
Az új kormányban külön tárca nélküli miniszter foglalkozik majd az időskorúak helyzetével (KO) az esélyegyenlőség védelmével (baloldal), a civil társadalom fejlesztésével (Lengyelország 2050) az európai ügyek minisztere és a kancelláriaminiszter a KO politikusa lesz.
Az első listák megjelenése után a liberális sajtó felhördült mivel kevés nőpolitikus kapott miniszteri megbízást, miközben a koalíció nyilvánvalóan a női szavazatoknak köszönhetően kapott többséget. A huszonöt kormánytagból végül hét nő, közülük hárman tárca nélküli miniszterek. A koalíció jegyében a partnerpártok miniszterhelyetteseket delegálnak azokhoz a tárcákhoz, ahol másik párt adja a minisztert.
Lengyelországnak már van kormánya, két hete van eltüntetni a kínos ügyeket