;

Európai Unió;Navracsics Tibor;meghallgatás;uniós források;pedagógusbérek;

- Navracsics Tibor szerint a költségvetés teherbíró képessége nem teszi lehetővé a pedagógusbér-emelés előfinanszírozását

Vannak fontosabb dolgok.

Az Országgyűlés két bizottsága hallgatta meg Navracsics Tibor területfejlesztési minisztert, aki a tervek szerint jövőre a közigazgatással kiegészülve önálló tárcát kap. Az továbbra is az ő feladata lesz, hogy a befagyasztott uniós forrásokat megpróbálja megszerezni.

Az MTI szerint Navracsics Tibor arról értekezett, hogy a 2014-2020. közötti európai uniós finanszírozási időszak rendkívül sikeres volt Magyarország számára. A pénzügyi kerettervben 27 milliárd euró állt rendelkezésre, ennek a lezárása most van folyamatban, de már látható, hogy a finanszírozási időszak most is sikeres volt, hiszen Magyarország hagyományosan a legjobb uniós forrásfelhasználó országok közé tartozik. Magyarország jelenleg 95 százalékos forrásfelhasználásnál tart, és bíznak benne, hogy ez még javulhat, ahogy haladnak a projektek elszámolásával - tette hozzá a miniszter. Elmondta azt is, hogy a következő, 2021-2027. közötti időszakban 21,8 milliárd eurós kohéziós támogatásra jogosult az ország, és mivel tavaly sikerült az Európai Bizottsággal elfogadtatni a következő időszak operatív programjait, és a helyreállítási alapból finanszírozandó projekteket, így az ország elkerülte a forrásvesztést, és megindult az operatív programok megvalósítása is.

Ugyanakkor az Európai Bizottsággal történő tárgyalások vége nem jelentette azt, hogy automatikusan hozzáférhetett Magyarország az uniós forrásokhoz, hiába tisztázták a politikai feltételrendszert - hangoztatta. A tanács ugyanis három operatív program esetében a források 55 százalékát felfüggesztette mindaddig, amíg számára megnyugtató megoldásokkal nem áll elő a magyar kormány a forrásfelhasználás tekintetében - számolt be róla Navracsics Tibor. Hozzátette, hogy az unió bő fél éve újabb kérésekkel, aggályokkal állt elő, amelyeket folyamatosan próbál a kormány kezelni, de még nem jutottak megegyezésre, a cél mindenesetre a megállapodás.

A miniszter közölte azt is, hogy az újjáépítési alap hitelrészének folyósítása már megkezdődött előleg formájában, és bíznak abban, hogy a következő időszakban zökkenőmentes lesz az EU-s források biztosítása, mégpedig azért, mert a kohéziós pénzek és az újjáépítési alap is alapvető fontosságú az ország területi egyenlőtlenségeinek csökkentése szempontjából. A cél a jövőben is az, hogy az uniós források felhasználását olyan mértékben optimalizálják, hogy az tovább csökkentse az országon belüli fejlettségi különbségeket - tette hozzá Navracsics Tibor.

A gazdasági bizottság ülésén a miniszter elmondta, hogy a felzárkóztatási programokból kettőt előfinanszírozott a kormány, a gazdaságfejlesztési GINOP Pluszt és a területfejlesztési TOP Pluszt. A Telex szerint az LMP-s Csárdi Antal rákérdezett, hogy ha olyan közel a megegyezés az uniós forrásokról, akkor miért nem finanszírozzák elő a tanárok béremelését is. Erre Navracsics Tibor elismerte, hogy a költségvetés teherbíró képessége nem teszi lehetővé az előfinanszírozást, fejnehéz a társfinanszírozási rendszer.

Arról, hogy a helyreállítási alapnál a tagállamok nemrég elfogadták az elköltéséről szóló magyar terv módosítását is, a miniszter közölte, egy év alatt két részletben közel egymilliárd eurós előleghez juthat a költségvetés. Navracsics Tibor elmondása szerint több más tagállam sem kapott még pénzt, de a módosítás jóváhagyásával jár egy előleg, így január végéig 460 millió euró érkezhet meg, a másik fele pedig az év végéig.

A vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatban a miniszter emlékeztetett, hogy a Brüsszel problémája az aktív politikusok alapítványi kuratóriumokban elfoglalt pozíciója volt, majd azt állította, hogy január végén minden érintett politikus lemondott, az Európai Bizottság ezt azonba több körben "kiterjesztően értelmezte". Elmondása szerint próbálják megtudni, mi az uniós testület egzakt problémája, mert az alapítványokba kiszervezett egyetemek szerinte nagyon jó adatokat produkálnak. Az Erasmus programban zavartalan a részvétel 2024 nyaráig, abban bízik, hogy ez utána is így marad.

Az NVB-nél pattog a labda.