pedagógusok;uniós források;pedagógusbérek;Gulyás Gergely;Belügyminisztérium;Pedagógusok Szakszervezete;

Jön az uniós pénz, az Orbán-kormány mégsem emeli érdemben a tanárok fizetését

Pintér Sándor tárcája mintha már most kitáncolna.

Bár az Európai Bizottság sokak által erősen vitatott döntése alapján 10,2 milliárd euróhoz jut az Orbán-kormány a visszatartott uniós forrásokból, a kabinet ígéretével szemben továbbra sincsenek láthatáron az értékelhetőbb tanári fizetések - derül ki az RTL Híradó riportjából.

Mint ismeretes, a kabinet gyakorlatilag megállás nélkül az Európai Unióra mutogatott az oktatás állapota és a pedagógusok tarthatatlan bérhelyzete kapcsán, és a rendezést attól tette függővé, hogy megérkeznek-e Magyarországra azok az uniós pénzek, amelyeket Brüsszel az Orbán-kormány korrupciója és a jogállamiság leépítése miatt zárolt. 

Miután az igazságszolgáltatás függetlenségére vonatkozóan tett uniós elvárásoknak megfelelő jogszabály-módosítások ma kora délután megjelentek a Magyar Közlönyben, az Európai Bizottság bejelentette, hogy a zárolt pénzekből feloldanak mintegy 10,2 milliárd eurót - átszámítva 3900 milliárd forintot - ami bőven elegendő lenne a tanárbérek mielőbbi rendezéséhez.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel éppen ma jelent meg egy interjú a Blikkben, ebben a lap kérdésére, miszerint mikor érzi majd egy pedagógus, hogy az Orbán-kormány megkapott tízmilliárd eurót, úgy felelt: „Azt ígértük, hogy a pedagógusbérek elérik majd a diplomás átlag 80 százalékát, mégpedig 2025. január 1-jével. 2024. január 1-jén ez 72 százalék. Ha megkapjuk a pénzt, akkor 2024. január 1-jével meg tudjuk emelni a pedagógusok bérét. Egy nagyon jelentős emelésről van szó, közel bruttó 700 000 forintos átlagbérről beszélnénk.”

Csakhogy a helyzet nem ez lesz. Az RTL Híradó megkérdezte a Pintér Sándor vezette Belügyminisztériumot, ahonnan azt a választ kapták, hogy január elsejétől 10 százalékkal emelik a tanárok bérét, további döntéseket viszont csak akkor kapnak, ha már itt van az uniós pénz. Ebben Arató László, az EUrológus brüsszeli tudósítója szerint már csak az a bökkenő, hogy a kifizetéseket a szabályok szerint meg kellene előlegeznie a kormánynak, vagyis az EU csak akkor fogja odaadni a pénzt, ha a kormány azt már a megígért fedezetre kifizette a pedagógusoknak. Vagyis ha a kormány az EU utalására vár, akkor elviekben jó ideig várhat.

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke ennek megfelelően nem is túl bizakodó: a csatornának úgy nyilatkozott, hogy ha a pedagógusok nem szedik össze magukat és nem gyakorolnak komolyabb nyomást a kormányra, akkor ne számítsanak a 10 százalékosnál komolyabb béremelésre. Hozzátette ugyanakkor, ha a nagyobb mértékű fizetésemelés elmarad, a szakszervezet sztrájkot hirdet.