Magyarország;Európai Bizottság;kohéziós támogatás;

Megszületett a kedvező bizottsági értékelés, Magyarország kap 10,2 milliárd eurót

Az Európai Bizottság (EB) szerdán megfelelőnek ítélte a magyar igazságügyi reform végrehajtását, és ennek következtében feloldotta a jogállamisági aggályok miatt egy éve zárolt 10,2 milliárd eurónyi uniós pénzügyi forrást. Hivatalos magyarázat szerint a kedvező határozat nincs összefüggésben azzal, hogy a 27 tagállam vezetőjének csütörtökön kezdődő brüsszeli találkozóján Orbán Viktor vétóval fenyegeti az Ukrajnának szánt pénzügyi és politikai támogatásról szóló döntéseket.

„Alapos értékelés és a magyar kormánnyal folytatott többszöri eszmecsere után a Bizottság úgy véli, hogy Magyarország megtette azokat az intézkedéseket, amelyek meghozatalára kötelezettséget vállalt annak érdekében, hogy a Bizottság az EU Alapjogi Chartájára vonatkozó horizontális felhatalmazó feltételt teljesítettnek tekintse az igazságszolgáltatás függetlenségét illetően. Ez azt jelenti, hogy a kohéziós politikai finanszírozás egy része nem lesz többé zárolva, és így Magyarország megkezdheti a mintegy 10,2 milliárd euró összegű visszatérítés igénylését” – olvasható az EB szerda délután kiadott közleményében.

Az EB írásos eljárásban hagyta jóvá a döntést, miután a Magyar Közlönyben kihirdették az igazságügyi reform utolsó eleméről született törvény. A 10,2 milliárd euró a Magyarországnak 2021-2027 között megítélt, csaknem 22 milliárd eurós kohéziós támogatásból érkezik. Az összeget nem egyszerre, hanem részletekben utalják, ahogy az Orbán-kormány benyújtja a számlákat. Az EB jelenleg félmilliárd euróval „tartozik”, amit leghamarabb a jövő év elején, valamikor februárban folyósíthat. A maradék 12 milliárd euró továbbra is zárolva marad, mivel Magyarország még nem hajtotta végre a feloldásukhoz kötött jogállamisági és korrupció ellenes feltételeket.

A bizottsági döntést többen bírálják, korainak és megalapozatlannak tartják. Az Európai Parlament (EP) négy meghatározó frakciójának vezetője szerdán levelet írt Ursula von der Leyennek, az EB elnökének, amelyben aggodalmukat fejezik ki a magyar igazságszolgáltatási reformnak adott kedvező értékelés miatt. Szerintük az Orbán-kormány nem teljesítette a megszabott feltételeket, mivel azok nem csak a megfelelő jogszabályi módosítások elfogadását, hanem azok alkalmazását is előírják. Az EP-képviselők példaként hozzák fel az Országos Bírói Tanácsot, amelynek a megválasztása folyamatban van és várhatóan csak 2024. január 10. körül fejeződik be. „Mivel már eddig is voltak arra utaló jelek, hogy a döntéshozatal nem független a kormány érdekeitől, az ezen időpont előtti pozitív értékelés aláássa a megszabott feltétel célját. Nem lehet megítélni, hogy az Országos Bírói Tanács nemcsak papíron, hanem összetételében is független lesz-e. Amíg ez nem történik meg, addig minden, a pozícióját erősítő reform semmis lehet” – írták. Az EP-nek nincs döntéshozó jogosítványa a pénzek odaítélésében.