Észak-Korea nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát indított hétfőn, Jun Szuk Jol dél-koreai elnök országa Nemzetbiztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén pedig az Egyesült Államokkal és Japánnal közös válaszlépést sürgetett.
A dél-koreai vezérkar közlése szerint Észak-Korea helyi idő szerint 8 óra 24 perckor
Phenjanból vagy annak környékéről lőtt ki egy nagy hatótávolságú rakétát, amely szokatlanul sokat, mintegy ezer kilométert repült, majd a Koreai-félsziget és Japán között a tengerbe csapódott.
A rakétát emelt szögben indították útnak, feltehetően azért, hogy elkerülje a szomszédos országok területét.
A dél-koreai hadsereg „súlyos provokációnak” nevezte a kilövést, amely veszélyezteti a nemzetközi békét. A nyilatkozatban hozzátette, hogy a kilövéssel Észak-Korea megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, amelyek tiltják a rakétakísérleteket Phenjannak.
Hivatalának közlése szerint Jun Szuk Jol dél-koreai államfő
„azonnali, elsöprő erejű választ” rendelt el minden olyan észak-koreai provokáció ellen, amely országa ellen irányul.
Az amerikai hadsereg úgy értékelt, a kísérlet rávilágít Phenjan „illegális fegyverprogramjának destabilizáló hatására”.
Észak-Korea azt állítja, nemrég felbocsátott kémműholdja felvételeket készített a Fehér Házról és a PentagonrólKevesebb mint egy nap leforgása alatt Phenjan már a második ballisztikus rakétát lőtte ki a térségben. A dél-koreai, a japán és az amerikai kormány közlése szerint vasárnap este Észak-Korea egy rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát indított, szintén a keleti partjainál lévő vízbe. Az a rakéta a dél-koreai hadsereg szerint mintegy 570 kilométert repült, mielőtt a Koreai-félsziget és Japán közötti vizeken landolt.
Washington, Szöul és Tokió biztos abban, hogy Észak-Korea fegyvereket szállít OroszországnakÉszak-Korea azt állítja, pályára állította a kémműholdját, Szöul részlegesen felfüggeszti a Phenjannal kötött katonai egyezményt