Európai Unió;Oroszország;szankciók;

Az EU Tanács pénteki határozatához nem kellett mind a 27 tagország beleegyezése, elég volt a minősített többség. Ez úgy is megvolt, hogy Hollandia, Észtország, Lettország és Litvánia tartózkodott

- Jóváhagyta az EU az Oroszországgal szembeni 12. szankciós csomagot

A csomagra Orbán Viktor rábólintott.

Az európai uniós tagállamokból álló EU Tanács hétfőn jóváhagyta az Oroszországgal szembeni 12. szankciós csomagot, amelyre a múlt hét végén az állam- és kormányfők — köztük Orbán Viktor — is előzetesen rábólintottak. Ezúttal Ausztria ellenkezését kellett legyőzni, amely amiatt aggódott, hogy az osztrák Raiffeisen Bank szerepel a háború nemzetközi szponzorainak ukrán listáján. Végül a pénzintézet lekerült a jegyzékről, ami megkönnyítette a konszenzust.

Az uniós országok hónapokon át tartott vívódás után jóváhagyták az Oroszországból származó gyémántok közvetlen importja, vásárlása és átadása tilalmát.. A jövő év január elsejétől érvényes tilalom egyaránt vonatkozik az Oroszországból származó, az Oroszországból exportált, az Oroszországon áthaladó és a harmadik országokban feldolgozott orosz gyémántokra.

Az EU Tanács friss döntése szerint az uniós exportőröknek ezentúl szerződésben kell megtiltaniuk harmadik országokba szánt érzékeny áruk és technológiák oroszországi felhasználását.

A tagállamok 29 új entitást tettek fel azoknak a szervezeteknek a listájára, amelyek közvetlenül támogatják Oroszország katonai és ipari komplexumát a háborúban. Rájuk ezentúl szigorúbb exportkorlátozások vonatkoznak, megelőzendő a kereskedelmi korlátozások kijátszását.

Az EU27-ek további korlátozásokat vezettek be olyan áruk behozatalára, amelyek jelentős bevételeket termelnek Oroszország számára: ilyen egyebek között a nyersvas, a réz- és alumíniumhuzalok és a cseppfolyósított propán, utóbbi 12 hónapos átmeneti időszakkal. Emellett megszigorították az olajár plafon végrehajtását és egy információmegfosztási mechanizmuson keresztül megkönnyítik az orosz nyersolaj és kőolajtermékek szállítása során bevett megtévesztő gyakorlatok azonosítását. Úgy határoztak továbbá, hogy bejelentési kötelezettséget írnak elő a tartályhajók bármely harmadik országba történő eladására, mivel ezeket a hajókat az orosz nyersanyagokra kirótt behozatali tilalom és az árplafon kijátszására használhatják.

A gazdasági korlátozó intézkedéseken kívül a tagállamok jelentős számú magánszemélyt és szervezetet is szankciós listára tettek. 

Hétfőn a bolgár parlament Magyarország vétófenyegetése nyomán eltörölte a Török Áramlaton érkező orosz gáz büntetővámját, miután a magyar kormány újra a vétófenyegetéssel próbálta akaratát érvényesíteni.