Januártól indul a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék otthoni begyűjtése – hívta fel a figyelmet hétfői közleményében az illetékes, Mol-tulajdonú Mohu Mol Zrt. A rendszert fokozatosan vezetik be. A szolgáltatást, első körben, országszerte 14 település – Budapest XI. és XXI. kerülete, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula és Békés - társasházi övezeteiben indítják el. A gyűjtés a kezdeti időszakban 460 ezer embert érint. Az első körben kijelölt területek lakosai ingatlanonként egy-egy 5 literes, könnyen kezelhető, szag- és kifolyásmentes konyhai gyűjtőedényt kapnak. Az érintett társasházakba pedig egy-egy 120 literes, barna kukát helyeznek ki. Utóbbiakat, meghatározott napokon, a többi hulladékgyűjtőhöz hasonlóan, a ház elé kell kihúzni. A Mohu az indulás keretében összesen 188 ezer darab 5 literes gyűjtőedényt, illetve 14 524 darab, 120 literes kukát oszt ki.
Ezekben elhelyezhetők például gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, filter nélküli teafű, fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk, valamint feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények. Ellenben csontot, csomagolást, porzsákot, porszűrőt, papírzsebkendőt és pelenkát tilos beledobni. (Az ilyen és ehhez hasonló anyagok ugyanis, amellett, hogy nem komposztálhatók, a feldolgozógépeket is károsíthatják.) De például, a válogatott vagy a vegyes háztartási hulladékhoz hasonlóan, a növények ágait, leveleit és gallyait is az eddig megszokott rendszerben kell gyűjteni. Az érintett lakók információs anyagokat is kapnak.
Nemzetközi tapasztalatok szerint a begyűjtött élelmiszer-hulladék mennyisége és minősége leginkább a Mohu és szerződéses partnerei által működtetett új, házhoz menő rendszerrel növelhető. Így fokozható a környezettudatosság, a másodlagos energiahordozók, nyersanyagok és komposztok előállítása, csökkenthető a lerakók üvegházgázkibocsátása, javítható a talaj minősége és fokozható az általános hulladékkezelés hatékonysága. A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékból biogázüzemekben áramot és hőt állítanak elő. Ennek maradéka kiváló mezőgazdasági komposztanyag.
Az új rendszert a biohulladék elkülönített gyűjtését 2024-től előíró uniós szabályok miatt vezetik be. 2035-ig a települési hulladék közel kétharmadát újra fel kell dolgozni, ami nem érhető el a biohulladékok hatékony begyűjtése nélkül. Jelenleg az EU-ban a szerves hulladék mindössze 16 százalékát gyűjtik és kezelik megfelelően. A hazai települési hulladék 17-29 százaléka biológiailag lebomlik. Ebből az élelmiszer-hulladék mennyisége évi 320-384 ezer tonna – írják.