Izrael;Hamász;Gázai övezet;ENSZ Biztonsági Tanács;

- A Hamász már a háború leállítását követeli a túszok szabadon engedéséért

Az Egyesült Államok eközben bejelentette, kész támogatni az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, amelynek célja a humanitárius segélyszállítmányok Gázába áramlásának fellendítése.

A Hamász kizárta, hogy újabb túszokat engedjen szabadon mindaddig, amíg Izrael bele nem egyezik az „agresszió teljes leállításába” – írja a BBC.

A terrorszervezet közleményében egész pontosan az áll,

„létezik egy palesztin nemzeti döntés, amely szerint nem szabad beszélni foglyokról vagy csereügyletekről, csak az agresszió teljes megszűnése után”.

A szintén túszokat fogva tartó, Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet korábban bejelentette, hogy részt vesz a tűzszüneti tárgyalásokon Kairóban.

Izrael azt állítja, hogy a Hamász mintegy 2000 harcosát ölte meg a hónap eleji fegyverszünet óta, amikor több mint 100 foglyul ejtettet engedtek szabadon. Jelenleg 120, október 7-én Izraelből elhurcolt emberről feltételezik, hogy még mindig fogságban van Gázában.

Már több mint húszezer palesztin veszthette életét

A Hamász vezette egészségügyi minisztérium legfrissebb közlése alapján

már több mint 20 000 palesztin halt meg a Gázai övezetet ért izraeli csapásokban, ami az AP hírügynökség szerint a térség háború előtti lakosságának csaknem 1 százalékát teszi ki.

Korábbi beszámolók alapján a halálos áldozatok nagyjából kétharmada nő vagy kiskorú.

Az USA támogatja az ENSZ határozattervezetét

A The Guardian eközben arról ír, hogy az Egyesült Államok bejelentette, kész támogatni az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, amelynek célja a humanitárius segélyszállítmányok Gázába áramlásának fellendítése.

A határozatról szóló szavazást a késő estig tartó tárgyalások után immár negyedik alkalommal halasztották el, ezúttal péntekre. Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, Linda Thomas-Greenfield közölte, hogy az USA az arab országokkal közösen egy módosított változattal állt elő, amit Washington is támogat.

„Készek vagyunk szavazni róla. És ez egy olyan állásfoglalás, amely humanitárius segítséget nyújt a rászorulóknak” – fogalmazott. Az egyelőre nem világos, hogy a tanács többi tagja, például Oroszország elfogadja-e a változtatásokat.

Forró víz kilépését észlelték, ami arra utal, hogy a reaktor elérte a „kritikus állapotát”, a nukleáris láncreakció önfenntartóvá vált.