A drágulásnak nincs határa! Hazánk legnépszerűbb csúcstermékének ára 1995 óta a 165-szörösére emelkedett. Az, a hungarikumok éllovasának tartott fűszerpaprika járt így, amelynek kilójáért csaknem három évtizede még csak 51 forintot fizettek a vásárlók, manapság pedig átlagosan 8430 forintot is elkérnek érte. Ezalatt az ásványvíz ára - dacolva az inflációs hullámokkal - mindössze két és félszeresére nőtt, szemben a szolgáltatásokkal, amelyekért az 1990-es évek közepéhez képest 15-ször többet kértek.
A rendszerváltás óta - néhány szerencsés évtől eltekintve - folyamatosan romlott a forint értéke, de - mint arról az MNB legfrissebb Inflációs jelentése is beszámol - a minden valószínűség szerint átlagosan 17,6-17,7 százalékos áremelkedéssel záruló 2023-as év nemcsak az elmúlt esztendők sorából emelkedik ki toronymagasan, hanem az Európai Unióban is legfeljebb Csehországban akad párja. A kormány - talán vigasztalásul - azzal nyugtatgatja a gazdaság szereplőit, a családokat és a vállalkozásokat, hogy a decemberre várt, évesített infláció akár be is kukucskálhat még a 6 százalék alá is, ezért nyugodtan felejtsük el a korábbi égbe szökő árakat, ami lehetetlen kérés, hiszen egy év alatt a kristálycukor 65, a teljes árú busz menetjegy pedig 35 százalékkal drágult, hogy kedvencünk, a fűszerpaprika 32 százalékos áremelkedéséről ne is beszéljünk.
A jegybank azonban optimista. Teljes gőzzel abban bizakodnak, hogy a végre növekedésnek indult reálbér lökést ad majd a fogyasztásnak. De amíg ez megtörténik hónapok telhetnek el. Akik viszont inflációkövető állampapírba helyezték el a megtakarításaikat most dörzsölhetik a markukat, hiszen jövőre, a kamatprémiummal együtt akár 18 százalékos hozamhoz is hozzájuthatnak. Skizofrén helyzet: ők a minél magasabb idei inflációnak drukkolhattak.