Petr Fiala miniszterelnök kormánya nemzeti gyásznapot rendelt el szombatra a tragédia miatt. Az egyetemek és a városházák emlékhelyeket állítottak fel a fegyveres ámokfutás áldozatainak emlékére. A nagyobb cseh városok többsége lemondta vagy módosította a karácsonyi vásárokat és programokat. Brünnben a karácsonyi mise kivételével minden kulturális előadást töröltek. Jan Graubner prágai bíboros érsek 11 órakor a prágai Szent Vitus-székesegyházban szentmisét mutat be az áldozatokért.
A prágai Károly Egyetem bülcsészkari épületében csütörtök délután tüzet nyitó diák 14 embert ölt meg, de Martin Vondrasek országos rendőrfőkapitány közlése szerint több fegyver volt nála, és arra készült, hogy sokakkal végez. A férfi előzőleg az apját is megölte a Prágától kilenc kilométerre fekvő Hostouňban. Vít Rakusan belügyminiszter megerősítette, hogy a támadó legálisan tartott lőfegyvereket, büntetlen előéletű volt és kitűnő tanuló. Ugyanakkor konkrét információk hiányában csak találgatta a lehetséges indítékot, amelynek, mint mondta, a gyilkos életéhez és mentális állapotához lehet köze.
Szerte Csehországban biztonsági intézkedéseket hoznak a prágai mészárlás után, az áldozatok között külföldi állampolgárok is vannakA rendőrség közlése szerint egy péntekre elkészült ballisztikai elemzés megerősítette, hogy a 24 éves ámokfutó ölte meg a múlt héten azt a férfit és kéthónapos kislányát is, akiknek holttestére a Prága melletti Klanovicky erdőben bukkantak rá. A gyilkos lövedéket az ámokfutó otthonában talált arzenál egyik fegyveréből lőtték ki.
Bár a nemzetközi terrorizmushoz köthető indítékot a hatóságok kizárták, és további konkrét fenyegetésről nem kaptak információt, szerte Csehországban megelőző biztonsági intézkedéseket vezettek be a veszélyeztetettnek minősített helyszíneken, például iskolákban. „Ez egy jelzés, hogy itt vagyunk és készen állunk” – írták a rendőrség közleményében. A készültséget azzal is indokolták, hogy lehetnek olyanok, akiket a prágai ámokfutás inspirálhat. Emiatt kiemelten figyelik a közösségi médiát. Mikuláš Bek oktatásügyi miniszter szükségesnek nevezte, hogy közös stratégiát dolgozzanak ki a felsőoktatási intézmények biztonságának megerősítésére.
Megnevezték a prágai tömeggyilkos támadót, a Károly Egyetem bölcsészkarának egykori diákja voltA csütörtöki támadásban elhunytak mindegyikét azonosították, de egyelőre csak egy személyt neveztek meg hivatalosan, Lenka Hlavkovát, aki a Károly Egyetem Zenetudományi Intézetének vezetője volt. A támadásban megsebesült 25 fiatal között egy holland állampolgár volt, kettő pedig az Egyesült Arab Emírségekből származott.
A prágai Károly Egyetemen diákja, David Kozák 14 emberrel végzett az ámokfutása alatt, a kivezényelt kommandósokkal vívott tűzpárbaj után a tetőre menekült, és maga ellen fordította fegyverét. Az ámokfutó további 25 embert sebesített meg, tízet közülük súlyosan. A CT cseh közszolgálati televízió ugyanakkor a különböző kórházakra hivatkozva pénteken azt közölte, hogy a sebesültek túl vannak a nagyobb műtéteken, és állapotuk stabil.
Sokak számára derült égből villámcsapásnak tűnhetett ez az ámokfutás Prágában, amelyet a legtöbb európai fővárosnál biztonságosabbnak tartanak. A brit Guardian azonban röviden felvázolta az idevezető utat. A „lőfegyverek beszerzéséhez, tartásához és viseléséhez való jogot” elismerik a cseh jogszabályok, a 2021-ben végrehajtott alkotmánymódosítás pedig jogilag garantálja „a saját vagy egy másik személy életének védelméhez való jogot”. A módosítást egy 102 ezer állampolgár által aláírt petíció nyomán fogadták el, amelyet az Európai Bizottságnak a lőfegyvertartás EU-szerte történő korlátozására irányuló javaslata ellen szerveztek. A történelmi előzményekre visszavezethető, széles körű fegyvertartás a kommunizmus végét jelentő 1989-es bársonyos forradalom után tért vissza. 2020-ra több mint 307 ezer legális fegyvertulajdonos volt egy körülbelül 10,6 millió lakosú országban, s túlnyomó többségük biztonsági és védelmi megfontolásokra hivatkozott a birtoklás okaként. Mindez kéz a kézben jár a cseh fegyvergyártás büszke hagyományával - írta a brit lap. Bár az önálló Csehország 30 éves történetében ez volt a legvéresebb lövöldözés, az elmúlt években volt néhány hasonló támadás. 2015-ben Uhersky Brod egyik éttermébe sétált be és lőtt le hét embert egy férfi, a 63 éves Zdeněk Kovář, hogy aztán maga ellen fordítsa a fegyverét, 2019-ben pedig Ostrava kórházában végzett hét emberrel a 42 éves Ctirad Vitásek. Ő a támadás után a szülei házában elbarikádozta magát, és szintén öngyilkos lett.
A fegyvertartás szabályai Csehországban
A fegyvertartás szabályai - Magyarországon az uniós csatlakozást követően, 2004. szeptember 3-án léptek hatályba a fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok. Korábban technikai jellegű definíciójuk volt a lőfegyvereknek, 2004 óta azonban "engedélyügyi kérdés", hogy mit szabad tartani és mit nem, és milyen feltételekkel. Az engedélyköteles lőfegyvereket a lakásban elzárva, a lőszereket külön is elzárva kell tárolni. A cseh szabályok szabadabbak az uniós előírásoknál (emiatt van is feszültség az ország és az EU között), bár a tartáshoz több szintű vizsgára van szükség: elméleti, gyakorlati tudásról kell számot adni, egészségügyi, pszichológiai alkalmasságot, valamint büntetlen előéletet kell igazolni. A lakosság mindazonáltal nagy számban birtokol lőfegyvereket. Ezeket négy kategóriába sorolják, az A kategóriába tartozók tiltottak, csak a rendőrség és a katonaság használhatja őket, ide sorolják az AR-15-ös automata (katonai) változatát. A B kategóriások minden darabjára külön engedély kell, ide tartozik az AR-15-ös félautomata változata. A C kategóriás fegyvereket regisztrálni kell, de ez nem tagadható meg, ha a kérelmezőnek van fegyvertartási engedélye. A D csoportba a munkához használt fegyverek vannak sorolva, például a vadászok puskái. Az E kategóriába az ön- és birtokvédelmi fegyverek tartoznak. A cseh hatóságok információi szerint az elkövető a merénylet során egy AR–15-ös típusú, könnyű félautomata fegyvert használt, és azt is közölték, hogy fegyvereit engedéllyel tartotta. NÉPSZAVA