árverés;lélegeztetőgép;Külgazdasági és Külügyminisztérium;Magyar Bírósági Végrehajtói Kar;

Töredékáron árulja a Szijjártó Péter vezette külügy a méregdrágán vett lélegeztetőgépeket

Ha a becsült áron megy el alig 750 darab a jóval több mint tízezer raktárban porosodó darabonként tízmillió forintért vásárolt készülékből, akkor még százmilliós bevétele sem lesz az államnak.

Elektronikus árverésen próbálnak túladni 749 olyan lélegeztetőgépen, amelynek beszerzésére a TMT Technics Kft. nevű, eredetileg optikai eszközökkel foglalkozó vállalkozás kapott megbízást a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól a koronavírus-járvány idején – vette észre Gelencsér Ferencnek, a Momentum nemrég távozó elnökének pénteki Facebook-bejegyzését a Telex. Az ellenzéki politikus szerint akár fillérekért is elpasszolnák a méregdrágán vett, haszontalan lélegeztetőgépeket.

– A végén akár 13 ezer forint is lehet majd egy-egy olyan lélegeztetőgép ára, amelyet annak idején több mint 10 millió forintért vásároltak – erre Gelencsér Ferenc a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elektronikus ingó árverési rendszerébe december 20-án feltett hirdetmény alapján hívta fel a figyelmet. E szerint a TMT Technics Kft. tulajdonában álló 500 darab, valamint 249 darab, összesen tehát 749 darab lélegeztetőgépet, valamint egy doboznyi és négy zacskónyi alkatrészt dobnak piacra. „Az AEONMED Shangrila 510S típusú lélegeztetőgépek becsült értéke meghirdetetten darabonként 1,3 millió forint, így megvásárolható  összesen nem egészen 973 millióért – tette hozzá Gelencsér Ferenc.

A Népszava folyamatosan figyelemmel követte a Covid-járvány idején a magyar állam által háromszáz milliárd forintért beszerzett, többségében jelenleg is a raktárban porosodó 16-17 ezernyi lélegeztetőgép sorsát. Legutóbb novemberben volt némi fejlemény az ügyben, amikor az Interfax ukrán hírügynökség szerint. Magyarország száz darab lélegeztetőgépet adott át Ukrajnának. Makszim Kozickij, a Lembergi Regionális Katonai Igazgatóság vezetője akkor háláját fejezte ki a magyar kormánynak és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek.

A Telex most azt írta, hogy az árverésre bocsátott lélegeztető gépek jelenleg nem forgalmazhatók szabadon Magyarországon, mivel vámárunak minősülnek, ezért a majdani vevőre további adminisztrációs teendők hárulnak, neki kell majd megfizetnie a gépek után a vámot és az áfát is.