Újabb emberi csontmaradványokat találtak pénteken a romániai Tohani településen a karácsonykor leégett panzió helyén – adta hírül az Agerpres hírügynökség, amelynek beszámolója szerint az ügyészek bejelentették: a csontokat genetikai vizsgálatoknak vetik alá, mivel a még eltűntként nyilvántartott nyolcadik áldozat maradványai lehetnek. A panziótűz hét másik halálos áldozatát DNS-minták alapján már azonosították.
A panzióban keletkezett tűzről, a halálos karácsonyi tragédiáról lapunk is beszámolt, s az eredetileg is gondatlanságból elkövetett emberölés és rongálás gyanújával a Prahova megyei ügyészség által folytatott bűnvádi eljárással kapcsolatban a vádhatóság közölte: befejezték a helyszíni nyomozást, amelynek során több tanút is kihallgattak, iratokat ellenőriztek, majd lezárták a helyszínt.
Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának vezetője (DSU) pénteki sajtótájékoztatóján ismertette az eddigi hivatalos adatok szerint legalább hét halálos áldozatot követelő tűzeset vizsgálati eredményeit. Arafat szerint az intézménynél köztudottan gondok voltak, két éve ezért vonult nyugállományba az akkori főfelügyelő és helyettese. Felettesei kérésére csütörtökön a jelenlegi főfelügyelő is lemondott, az intézményt és a megelőzési tevékenységet bukaresti és brassói szakemberek irányítják.
Az már korábban kiderült, hogy a kigyulladt panziónak sem tűzvédelmi, sem építési engedélye nem volt. Erről a főosztályvezető azt mondta, hogy egy 2011-es törvénymódosítás teremtett jogalapot a szabálytalan működés legalizálására, de most kezdeményezik a jogszabály eltörlését, ahogyan azt csütörtökön a gazdasági és idegenforgalmi minisztérium is bejelentette.
A Digi24 romániai hírtelevízió beszámolója szerint kiderült, hogy a leégett vendégházban nem volt füstérzékelő, és a Prahova megyei ISU 2019-es ellenőrzésekor be kellett volna zárni, ennek ellenére csak figyelmeztetést kapott a tulajdonos. Mint kiderült, a katasztrófavédelem megyei vezetői szemet hunytak a megye panzióinál tapasztalt szabályszegések felett, és beosztottjaikat is erre utasították. A négy évvel ezelőtti ellenőrzés ügyében a korrupcióellenes ügyészség (DNA) is vizsgálatot folytatott, melyet idén bizonyítékok hiányában lezárt. Raed Arafat a csatornának azt is elmondta, hogy Romániában több mint 3000 vendéglátó létesítménynek nincs tűzvédelmi engedélye, közülük több mint ezer Prahova megyében van, de a katasztrófavédelem szakemberhiánnyal küzd, és felére csökkent az ellenőrzést végzők száma.
Sem tűzvédelmi, sem építési engedélye nem volt a kigyulladt romániai panziónak, egy embert még mindig keresnekKigyulladt egy vendégekkel teli panzió Romániában, legkevesebb öt ember meghalt