Hétvégén már fegyveres összecsapásra is sor került a térségben, amikor a húszik megtámadták a Maersk Hangzhou teherhajót, és megpróbáltak a fedélzetére lépni. Az amerikai hadsereg közlése szerint a haditengerészet harci helikopterei az ostromlott teherhajó segítségére siettek, és a jemeni milicisták tüzet nyitottak rájuk. Önvédelemből a helikopterek viszonozták a tüzet, és a támadó hajók közül négyből hármat elsüllyesztettek, a legénységükkel pedig végeztek. A Maersk hajózási vállalat ennek nyomán bejelentette, 48 órára felfüggeszti a Vörös-tengeren átmenő forgalmát.
A húszik tíz halálos áldozatról számoltak be saját soraikban. „Az amerikai ellenségnek szembe kell néznie a bűncselekmény következményeivel" – hangoztatta harciasan az Iránhoz hű mozgalom katonai szóvivője. "Jemen továbbra is teljesíti vallási, erkölcsi és humanitárius kötelezettségeit, hogy támogassa az elnyomottakat Palesztinában és Gázában" – hangzik a közlemény.
A megnyilatkozás arról tanúskodik, hogy a fővárost, Szanaát is uralmuk alatt tartó a húszi milicisták meglehetősen nagy önbizalommal rendelkeznek. A marginalizált Észak-Jemenből származó egykori lázadó mozgalom ugyanis most már egyenesen azt állítja, hogy egész Jemen nevében beszél.
A Fehér Ház a legutóbbi incidensre reagálva hangsúlyozta, nem akarja a konfliktus eszkalálódását, de nem zár ki egy katonai csapást és komolyan veszi ezeket az incidenseket. Washingtonban már az említett összecsapás előtt is szó volt a húszi katonai létesítmények elleni támadásról, emlékeztetett a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Az Egyesült Államok mind nagyobb nyomást helyez a húszikat támogató Iránra. Mintegy két héttel ezelőtt az amerikai kormány hírszerzési információkat hozott nyilvánosságra, amelyekből többek között kiderült, hogy a húszik Teherántól célzottan kapnak információkat a kereskedelmi hajózásról. Ugyanakkor jemeni megfigyelők kételkednek abban, hogy a húszik engedelmesen követik az iráni Forradalmi Gárda utasításait, de az iráni fegyveres alakulat olyan fegyverekkel látta el jemeni szövetségeseiket, amelyek lehetővé teszik számukra, folyamatosan fenyegessék a jemeni partoknál elhaladó kereskedelmi hajókat.
Nem csak Washington, London is egyre inkább kezdi elveszteni a türelmét a húszikat illetően, sajtójelentések szerint egyre közelebb a lázadócsoporttal szembeni katonai csapás. Annál is inkább, mert az amerikai haditengerészet közel-keleti parancsnoka, Brad Cooper ellentengernagy múlt szombaton kijelentette, az amerikaiak által vezetett tengeri koalíció erősödése ellenére semmi jele sincs annak, hogy a húszik felhagynának a kereskedelmi hajók elleni "kíméletlen" támadásokkal.
Az arab részvétel ebben a koalícióban azonban továbbra is korlátozott. Bahrein az egyetlen arab ország, amely részt vesz benne.