kamatcsökkentés;lakáshitel;kamatpolitka;

Beindult a kamatverseny a lakáshiteleknél

A hat százalékos kamatszint az a lélektani határ, ami alatt szakértők azt várják, hogy a lakosság elgondolkodjon egy lakáshitel felvételéről. 

Mivel ilyen piaci kamatok az elmúlt hónapokban nem léteztek  és a lakossági reáljövedelme is jelentősen csökkent, emiatt tavaly gyakorlatilag összeomlott a lakáshitelpiac: a 80 százalékos visszaesést nehéz másnak nevezni. Most újra megjelentek egyes bankok kínálatában a hat százalék alatti  lakáshitelek, ami az első szükséges, de még messze nem elégséges feltétele a lakáshitelpiac, illetve a lakáspiac normalizálódásnak - hivja fel a figyelmet a Bankmonitor.hu hitelpiaci körképében.

Az elmúlt hónapokban az MNB jelentősen csökkentette alapkamatát, hisz az egynapos betét éves kamata a májusi 18 százalékról, mára 10,75 százalékra mérséklődött, és a kamatcsökkentés – ha lassabb ütemben is – a következő hónapokban is folytatódik. A kereskedelmi bankok a magas jegybanki kamaton rekordprofitot értek el 2023-ban, ezért könnyen engedtek a kormányzati nyomásnak, hogy vállalati és lakossági hitelkamataikat erőteljesebben csökkentsék. A kormány a bankokra kényszerített egy "önként vállalt" kamatplafont, amely felgyorsította a kamatversenyt, ennek mértéke januártól 7,3 százalékra csökkent.

A bankok ezt is plafont túlteljesítették, ugyanis a Bankmonitor szakértői szerint ma már gyakorlatilag bárki hozzájuthat 7 százalék alatti kamattal lakáshitelhez bármely banknál, de az egyes pénzintézetek által meghatározott feltételek teljesítésével akár 6 százalék alatti kölcsön is elérhető. Gyakori például, hogy a kedvezményt meghatározott minimális hitelösszeghez (15-30 millió forint) kötik, valamint a banknál vezetett számlára havonta 0,5-1 millió forintnak kell érkeznie. Előfordulhat, hogy a jobb kondícióért cserébe a bank otthon- vagy balesetbiztosítás megkötését várja el, de az is kedvezményt érhet, ha a lakáshitellel mellé babaváró hitelt igényel a család.

Az egyedi kedvezmények rendkívüli módon megnehezítik a banki ajánlatok összehasonlítását, de az kiderült a szakportál összeállításból, hogy K&H Bank legkedvezőbb kamata 5,99 százalékra csökkent, miközben a bank „normál” kamata 6,89 százalék. Az Erste Bankban akár 5,54 százalékos kamatozású lakáshitelt kaphatunk, ám ehhez számos feltételt teljesíteni kell, például minimum 30 milliós hitelt kell igényelni, az elvárt havi minimum utalás a bankszámlára 600 ezer forint. Az Erste „normál” kamata 6,84 százalék, ami megegyezik a piaci átlaggal, ugyanis a Bankmonitor felmérése szerint a nagy bankok 6,8-7 százalékos kamattal kínálják általában a hiteleket. Látva trendeket egy-két hónapon belül átalánossá válhat az 5,5 százalék körüli lakáskamat az év közepére pedig a lakosság jövedelemi helyzetének normalizálódásával élénkülhet a lakáshitelezés is.