Úgy tűnik, Magyarországon sem szigorúan védett természetvédelmi terület, sem az illetékes Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának (DINPI) korábbi szakvéleménye nem állhat a keresztényi hitbuzgalom útjába. Erről árulkodik legalábbis, az sem, hogy olvasóink jelzése szerint ismeretlenek újra felállítottak egy hatalmas fakeresztet a Nagy-Szénáson.
Korábban illegálisan egyszer már állítottak keresztet a közigazgatásilag Nagykovácsihoz tartozó területen, egy új kereszt felállítása pedig kapott építési engedély, csakhogy ez a helyi civilek szerint 2023. december 31-én lejárt.
Hely forrásaink szerint az 550 méter magas hegyre a napokban vihették fel a hegyre feszületet, december végén legalábbis még biztosan nem volt ott. Az szinte kizárt, hogy a fából ácsolt több száz kilogrammos feszületet kézben vitték volna fel, valószínűbb, hogy a természetvédelmi területet valamilyen gépjárművel közelítették meg.
Ez az a feszület, amely körül nemrég kitört egy kisebb közéleti botrány, miután a térség országgyűlési képviselője, Menczer Tamás „modern kori keresztényüldözéssel” vádolta meg a keresztállítást nem támogató DINPI távozó vezetőjét, Füri Andrást, illetve Vojczek Juditot, a Nagykovácsi Természet- és Környezetvédő Egyesület (NATE) vezetőjét.
Mint ismert, a növényritkaságokkal teli mészköves hegyi rétre, a Nagy-Szénáson néhány éve egyszer már felállították illegálisan egy nagy fakeresztet. A keresztállítás utólag megkapta ugyan kormányhivatali építési engedélyt, de a keresztet vandálok augusztusban felgyújtották. Az új kereszt építését a nemzeti park már nem javasolta, félő ugyanis hogy a Nagy-Szénás afféle zarándokhellyé változik, a nagyszámú turista megjelenése már súlyosan veszélyeztetheti a ritka növények élőhelyét. Csak az egyik probléma a tömeggel, hogy a kopároson a túrázók testsúlya alatt a hegyet alkotó dolomit éles peremei elvágják a növények gyökereit. Az ügyben a NATE bírósághoz fordult az engedélyt kiadó kormányhivatallal szemben.
Erre repült rá a terület országgyűlési képviselője, Menczer Tamás államtitkár, aki egy videójában azzal vádolta meg a DINPI vezetőjét, Füri Andrást és NATE-t vezető Vojczek Juditot, hogy azért ellenzik a keresztállítást, mivel „modernkori keresztényüldözést” folytatnak. (Erről szóló novemberi videójában Menczer Tamás papírról olvasta fel Füri András és Vojczek JUdit nevét. Lapunknak a NATE vezetője azt mondta, életében nem találkozott az őt megvádoló politikussal.
Lett volna benne még pár év, az agrártárca szerint a DINPI vezetőjének nem azért kellett távoznia, mert összeveszett Menczer TamássalMenczer Tamás nyilvános vagdalkozása is szerepet játszott abban, hogy a DINPI-t régóta vezető ismert, elismert szakembernek számító Füri András végül 2023 végén beadta a lemondását. Az Agrártárca szerint korábban maga kezdeményezte a távozását az egészségügyi állapota miatt, ám ismerői szerint Menczer Tamás vádaskodása is hozzájárult a visszavonulásához. Utódjának a szintén jó szakmai hírnévnek örvendő Selmeczi-Kovács Ádám lett.
Az igazgatóváltás után Menczer Tamás egy Facebook-posztban tagadta, hogy köze lett volna a vezetőcseréhez. Hozzátette: „De függetlenül attól, hogy kinek van igaza, ha tudtam volna, hogy beteg, nem kezdtem volna nyilvános vitába vele. Így most a vitánkat félretéve jobbulást kívánok Füri Andrásnak!”
Az a bíróságon fog eldőlni, hogy lehet-e keresztet állítani a Nagy-Szénáson vagy sem. Bár a bíróság megtagadta az azonnal jogvédelem lehetőségét a NATE-től, az előző építési engedély hatálya december 31-én lejárt. A keresztállítást forszírozók – információink szerint a keresztállítás a helyi KDNP-sek szívügye, de azt nem tudni, hogy ők állnak-e a mostani akció mögött – az előző engedély alapján még ősszel betonból és acélból a szigorúan védett területre egy betonalapot, a feszületet pedig előre megácsolták, készen arra, hogy már csak fel kelljen vinni a Nagy-Szénásra az első adandó alkalommal.