Németországban országszerte közlekedési fennakadásokat idézett elő a gazdák tiltakozó akciója. A mezőgazdaságban dolgozók a német kormány agrárpolitikája ellen tüntettek. Mecklenburg-Elő-Pomerániában több száz traktorral zárták el az autópálya-felhajtókat. Az északnyugat-alsó-szászországi Cloppenburg körzetében 40 járművel zártak el egy utat, míg Szászországban, Drezda környékén néhány autópálya-felhajtót nem tudtak használni a gépkocsivezetők. Berlinben az első traktorok azonban már vasárnap este megjelentek a Brandenburgi kapunál, és Bajorország-szerte is több ezer traktorral vonultak az utakra a kora reggeli órákban. Sokhelyütt félpályán zajlott a közlekedés. A rendőrség arra kérte a traktorosokat, tisztítsák meg az utakat.
A német gazdaszövetség elnöke, Joachim Rukwied elnézést kért az esetleges fennakadások miatt. „A lakosság megértését kérjük. Nem akarjuk elveszíteni azt a nagy támogatást és szolidaritást, amelyet a társadalom nagy részétől kapunk” – mondta Rukwied a Stern című lapnak. A gazdák és a kormány között elsősorban az ágazatnak nyújtott támogatások megszüntetése miatt folyik vita.
A fő kérdés a mezőgazdasági gázolaj adókedvezménye. Bár a kormány részben visszavonta a megszorításokat, a gazdák ennyivel nem érték be.
Alsó-Szászország miniszterelnöke, Stephan Weil felszólította a kormánykoalíciót, vonja vissza a mezőgazdasági szférát érintő támogatáscsökkentéseket. Mint a szociáldemokrata politikus az ARD reggeli műsorában fogalmazott, a német kormánynak tiszta vizet kellene öntenie a pohárba.
A német kormány a gazdák radikalizálódásától és a szélsőjobbhoz való közeledésétől tart. Az aggodalmak nem alaptalanok. Schleswig-Holsteinben múlt csütörtökön a feldühödött tömeg megakadályozta Robert Habeck zöldpárti szövetségi gazdasági minisztert abban, hogy kiszálljon egy kompból. Az eset nagy felháborodást keltett Németországban. Joachim Rukwied gazdaszövetségi elnök mindenesetre elhatárolódott az esettől. „Személyes támadások, fenyegetések nem jöhetnek szóba” – hangoztatta.
Dirk Wiese, a Bundestag SPD frakcióvezető-helyettese például kifejtette:
„Már most látunk kísérleteket a tüntetésekkel való visszaélésekre, különösen jobboldali körökben és a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) részéről. Ezt látjuk Türingiában, Szászországban és más tartományokban is”
– fogalmazott.
Szintén a radikalizálódás veszélyére figyelmeztetett Christian Lindner, a liberális FDP elnöke és felhívta a gazdák figyelmét. Az északi-tengeri kompkikötőnél történt incidensek után az ellenzéki CDU/CSU is mérsékletre szólít fel. Alexander Dobrindt, a CSU regionális frakcióvezetője mindazonáltal megértést mutatott a gazdák dühe iránt.