;

Németország;sztrájk;mozdonyvezetők;

- A gazdatüntetés után most a mozdonyvezetők sztrájkja bénítja meg Németországot

Péntek estig tart a munkabeszüntetés. Egyelőre úgy fest, hogy nem közelednek az álláspontok.

Több százezer embernek kell járatkimaradásokkal szembenéznie a német vasúton, miután sztrájkba léptek a mozdonyvezetők – írja a Reuters.

A legnagyobb szakmabeli érdekképviselet szerda hajnalban kezdte meg a munkabeszüntetést, amelyhez csatlakoztak a tehervonatok vezetői is. A nyomásgyakorló akció péntek estig tart. A Deutsche Bahn éppen ezért lecsökkentett, úgynevezett „sürgősségi” menetrendet léptetett életbe. A vasúttársaság szóvivője azt mondta, hogy csak minden ötödik, nagy sebességű távolsági járat közlekedett, emellett a regionális szerelvények túlnyomó többsége ugyancsak nem indult el. Éppen ezért mindenkit arra kért, hogy aki teheti, mondja le vagy halassza el nem sürgős utazását. 

A munkavállalók és a Deutsche Bahn közti feszültségek ezzel az akcióval értek a csúcspontjukra: a vállalat bírósági határozatokkal szerette volna megakasztani a korábbi sztrájkokat, ezek azonban nem jártak sikerrel. Az érdekképviselet a heti munkaidőkeret 38 óráról 35-re csökkentését kérte. A vasútcég ugyan rugalmasságot ajánlott a munkaidő tekintetében, de  ezt csak fizetéscsökkentés ellenében lett volna hajlandó megtenni. A szakszervezet vezetője jelezte, hogy

amennyiben péntekig nem kapnak semmiféle kézzelfogható eredményt, akkor elkezdik a következő, szervezett akció előkészítését. 

A német vasutasok sztrájkja több magyar nemzetközi járat útvonalát is érinti, erről itt írtunk bővebben.

A vasúton zajló események csak tovább növelik a nyomást Olaf Scholz kancellára, akinek a gazdák tiltakozásával is szembe kell néznie. Mint korábban hírt adtunk róla, az utóbbi napokban országszerte közlekedési fennakadásokat idéztek elő a német kormány agrárpolitikája ellen tüntető mezőgazdasági dolgozók.

Az Egyesült Államok gyenge elszántságát látva, az orosz fenyegetés súlyával tisztában lévő „frontországok” nagyobb szerepet vállalhatnának abban, hogy a Nyugat megváltoztassa az ukrajnai konfliktus értelmezését – véli egy brit elemző.