Magyarország;légiósok;Ferencvárosi Torna Club;

Az FTC-nél egyre több a légiós: balra hátul Abu Fani, jobbra elöl a brazil Marquinhos. Utóbbit épp a mexikói Pumas szerződtetné

- Kubatov Gábort nem érdekli a fideszes propaganda, multikulturális egyesületté változtatta az FTC-t

A Népszava megvizsgálta, mennyire rezonál az Orbán-kormány által kiemelten dotált egyesület sportpolitikája a bevándorlásellenes szólamokra. Fun fact. Semennyire. Nyáron külföldi játékosok hada érkezik az FTC női kézilabdacsapatához.

 A kérdés már csak azért is relevánsnak tűnik, mivel a klub elnöke az a Kubatov Gábor, aki a kormányzó Fidesz pártigazgatója, így elvárható volna (legalábbis gondolhatnánk), hogy ennek szellemében hazánk legnagyobb szurkolótáború klubja a magyar értékekre hagyatkozik.

Ezzel szemben az van, hogy mind több és több a légiós az FTC-ben. Az interneten föllelhető források alapján 52 külföldi képviseli a zöld-fehér színeket, de ebben nincs benne például a hazánknak tavaly világbajnoki címet szerzett, orosz, közelebbről dagesztáni születésű Muszukajev Iszmail, aki 2019 óta birkózik magyar címer alatt.

Az 52 versenyző közül 35 európai, 8 afrikai, 7 észak-amerikai, 2 dél-amerikai. A legtöbben, egyaránt öten, az Egyesült Államokból, Boszniából és Szerbiából érkeztek a IX. kerületbe sportolni, de négy-négy francia, cseh és finn is profiskodik itt, van két-két kanadai, nigériai, olasz, norvég és ghánai, továbbá akad marokkói, ecuadori, tunéziai, izraeli, lett, elefántcsontparti, mali, brazil, grúz, montenegrói, holland, német, szlovák, görög, valamint orosz atléta is.

A multikulturális közeg kivált a csapatsportágakra jellemző (a szakosztályokat böngészve névsort a kerékpárosoknál és szinkronúszóknál nem találtunk). A férfi futballcsapat 36-os keretében 24 játékos nem hazánk szülötte, ez 68 százalékos arányt jelent. Akkor is sok külföldi labdarúgót foglalkoztatott a klub, amikor 2010-ben Kubatov elnök lett, de a 11 (akkor annyian keresték itt a betevőre valót) azért nem 24… Igaz, Hajnal Tamás sportigazgató szerdán bejelentette, hogy Tokmacra, Esitire és Owusura nem számít a szakmai stáb. De nem lenne meglepő, ha a kölcsönből közelmúltban visszatért Stjepan Loncar-Giorgi Kharaishvili duó sem maradna sokáig.

Az FTC légiósai

Férfi labdarúgás: Samy Mmaee, Eldar Civic, Myenty Abena, Ibrahim Cissé, Henry Wingo, Cristian Ramírez, Ismail Aaneba, Muhamed Besic, Mohamed Ali Ben Romdhane, Anderson Esiti, Amer Gojak, Mohammed Abu Fani, Kristoffer Zachariassen, Cebrail Makreckis, Habib Maiga, Tokmac Chol Nguen, Owusu Kwabena, Adama Traoré, Tosin Kehinde, José Marcos Marquinhos, Aleksandar Pesic, Kenan Kodro, Stjepan Loncar, Giorgi Kharaishvili

Női labdarúgás: Milica Kostić, Livia Muckova, Alesia Garcia, Ebony Madrid, Vivian Konadu, Nadja Stanovic

Férfi kézilabda: Jakub Mikita

Női kézilabda: Beatrice Edwige, Dragana Cvijic, Andrea Lekic, Angela Malestein, Emily Bölk

Férfi vízilabda: Dusan Mandic, Danyiil Mekulov, Sztilianosz Argiropulosz-Kanakakisz, Edoardo Di Somma, Luca Damonte

Női jégkorong: Anastasija Bencic

Férfi jégkorong: Jake Crespi, Josef Hrabal, Lauri Kärmeniemi,Julius Marva, Vladimír Roth, Adam Brady, Aku Kestilä, Kulmala Rasmus, Nolan La Porte, Erik Němec, Yanick Turcotte

Tévedés azt gondolni, hogy a női csapatban nincsen légiósok! Dehogy nincsenek! A 24-es keretben hatan. Ez nyilván jobb arány, bár hogy a még csak felfutóban lévő női labdarúgásban miért van szükség légiósokra, arra nehéz érveket találni.

A kézilabda esete érthetőbb, a legutóbb a Bajnokok Ligája-döntőjébe jutott együttesben szintén hatan vannak, igaz, korábban, még Elek Gábor irányításával sokáig csak honfitársainkkal próbált érvényesülni az együttes, ám a BL-döntő után még az edzőt is külföldire cserélték Kubatovék. A dán Martin Albertsen októberi távozása óta a norvég Allan Heine irányít. Kubatov ráadásul hagyományos évértékelő beszédében bejelentette, nyártól az olimpiai bajnok Darja Dmitrijeva, az egyaránt világbajnok Laura Glauser és Orlane Kanor, valamint Valerija Maszlova is csatlakozik a csapathoz.

A férfi kézisek az NB I-ben momentán az 5. helyen állnak, a gárda egyetlen légióssal szerepel, a szlovák Jakub Mikitától remél jobb szereplését. A hokisok az élen állnak az Erste Ligában, amitől aligha mellékes, hogy a négy finnt, s három cseh, valamint két-két kanadai és amerikai sportolót itt alkalmazza a klub (a 27 fős keret 40 százaléka külföldi). A női csapatban egyetlen légiós akad, a szerb Anastasija Bencic személyében. Arról nincs hírünk, miként érzi magát, ám az biztos, hogy sokat nem lendít az együttesen, amely az OB I-ben eddigi három meccsén gólt még nem szerzett, ellenben kapott 38-at...

Minthogy a vízilabda tradicionális magyar sport, naivan azt is gondolhatnák, hogy oda felesleges más ország szülöttét leigazolni. Az eddigiekből alighanem kiderül, hogy ez is oltári tévedés: 

a férfi alakulat 18-as keretében van két olasz, s egy-egy montenegrói, orosz és görög pólós (27.8 százalék).

Az egyéni sportágakba még nem kaptak bebocsátást a külföldiek, a klubvezetés (egyelőre?) megelégszik a legjobb sportolók megszerzésével (emlékezhetünk, megpróbálták leigazolni még Hosszú Katinkát is). Ám amint az eredményesség megkívánja, alighanem ott is megindul majd a folyamat. Mert a magyar sportérdeket felülírja a vágy, hogy a szezon végén Kubatov elmondhassa, sportolóik milyen csodálatos eredményeket értek el.

Isten éltesse még sokáig.