Hatalmas tömeg gyűlt össze a lengyel fővárosban a Jog és Igazságosság (PiS) párt felhívására Donald Tusk kormánya ellen tüntetni. A Szabad Lengyelek Tiltakozása elnevezésű demonstrációt már korábban meghirdették a lengyel közszolgálati média illetve a demokrácia és a jogállamiság védelmére hivatkozva a nyolc év kormányzás után a hatalomból kiszorult PiS vezetői, de két képviselőjük kedd esti, az elnöki palotában végrehajtott letartóztatása új irányt és új lendületet adott a megmozdulásnak. Jarosław Kaczyński jobboldali populista pártja a Tusk-kormány beiktatása óta tüntetések sorozatát szervezte arra hivatkozva, hogy az új kormányzat „egészpályás letámadást” intézett a lengyel jogállam ellen.
Tusk kormánya valóban több, az Európai Unió által jogsértőnek talált korábbi intézkedés visszavonására készül, egyik első lépésként a PiS-kormányok által propagandaeszközzé silányított közmédia átszervezésébe kezdett. Kaczyńskiék szerint Mariusz Kamiński korábbi belügyminiszter és Maciej Wasik államtitkár, jelenlegi PiS parlamenti képviselők kedd esti őrizetbe vételével Tusk kormánya olyant tett, amire utoljára a kommunista hatalom idején volt példa - politikai indíttatású letartóztatást hajtottak végre, a hatáskör túllépése miatt letöltendő szabadságvesztésre ítélt két PiS politikus pedig politikai fogoly.
A lengyel elnök kiakadt, tömegtüntetés lesz a volt belügyminiszter és helyettesének letartóztatása miattAmint arról lapunk is beszámolt egy 2007-es ügyről van szó, amikor Kamiński és Vasik még a központi korrupcióellenes hivatalt vezették. Az ítéletet 2015-ben hozta meg a bíróság, Andrzej Duda államfő pedig már az elsőfokú, nem jogerős ítélet után azonnal elnöki kegyelemben részesítette párttársait. A Legfelsőbb Bíróság érvénytelenítette a kegyelmi döntést, ám a PiS által átszervezett Alkotmánybíróság jogszerűnek mondta ki. A tavalyi perújrafelvétel után decemberben megszületett az újabb, immár jogerős döntés, kedden este azt hajtotta végre a rendőrség.
A lengyel elnöki palotában letartóztatták a volt belügyminisztert és helyettesétA lengyel állapotokat igen jól érzékelteti a kialakult helyzet: az EU épp az igazságszolgáltatás átszervezése, függetlenségének veszélyeztetése miatt indított jogállamisági eljárást Varsó ellen, az egykori döntéseket meghozó Kaczyński-párt mégis az igazságszolgáltatás függetlensége és a jogállamiság védelmére hivatkozva hívja utcai tüntetésekre híveit.
A csütörtöki varsói demonstrációra – lengyel médiabeszámolók szerint – buszokkal szállította vidéki híveit a PiS. A szervezők szerint a demonstráción több százezren, míg a városháza szerint nagyjából 35 ezren vonultak utcára. A letartóztatások utáni másfél napban a PiS mindent bevetett az ország megmozgatásáért. Duda elnök bejelentette, újra megkegyelmez a két elítélt politikusnak, akiket maga is politikai fogolynak tart. A párt pedig csütörtökön létrehozta a Politikai Foglyok Védelmi Bizottságát és gyűjtést indított az érintettek családjainak megsegítésére. Wasik felesége és Kamiński fia is az elnökhöz valamint a közvéleményhez fordult, hangsúlyozva családtagjaik ártatlanságát és azt, hogy politikai indíttatású eljárásnak tartják az ellenük folyó eljárást.
A káosz és politikai instabilitás egyre nagyobb Varsóban, a Tusk-kormány kezd lebénulni. Szerdán felfüggesztették a parlament működését – egyelőre a jövő hétig, és ez a PiS malmára hajtja a vizet. A tét ugyanis óriási – ha a parlament január végéig nem tudja elfogadni a költségvetést, Duda elnök előrehozott választást írhat ki. A PiS nyilván erre játszik, illetve arra, hogy a tavaszi önkormányzati és a június eleji EP-választási kampányra is felügyeletük alatt tudják a közmédiát. Tuskéknak eközben a brüsszeli óra is ketyeg, az uniós források megszerzése számukra is óriási fegyvertény lenne az elkövetkező választásokra.
A válság és a választások éve lesz 2024 Lengyelországban