Egyesült Államok;légicsapás;Joe Biden;szövetségesek;huszik;Rishi Sunak;

Az amerikaiak és a britek visszavágtak, a jemeni húszi lázadók megtorlással fenyegetőznek

Megtorlással fenyegetőznek a jemeni húszi lázadók azt követően, hogy az Egyesült Államok és Egyesült Királyság pénteken hajnalban a levegőből és hadihajókról támadta állásaikat.

Több mint 16 különböző helyszínen 60 jemeni célpont ellen rendelt el légitámadást Joe Biden amerikai elnök, miután az Irán által támogatott síita milíciák november óta támadták nemzetközi tengeri kereskedelem hajóit a Perzsa-öbölben. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közös akcióját további nyugati szövetségesek is támogatták. Válaszul az Ománi-öbölben iráni fegyveresek egy görög tankerhajót foglaltak le, ami állításuk szerint iráni olajat csempészett a térségben.

Csak idő kérdése volt, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei mikor indítanak légicsapást az Irán által támogatott húszikkal szemben. Már többször figyelmeztették a milicistákat: hagyjanak fel a Vörös-tengeren a kereskedelmi hajókkal szembeni akcióikkal, különben számolniuk kell a következményekkel. A húszik azonban nem hallgattak a fenyegetésre, továbbra is folyamatosan támadták különösen azokat a hajókat, amelyek Izraelből indultak vagy oda tartottak. Több hajótársaság kényszerült a közlekedés függesztésére a térségben. A válság azt követően tört ki, hogy a síita lázadók a Gázai övezetben zajló harcok kezdete után a radikális iszlamista Hamász mellé álltak.

A húszik elleni szövetséges katonai műveletben a lázadók állításai szerint öt személy vesztette életét és hatan sérültek meg. A légicsapás során az Egyesült Államok és Egyesült Királyság támogatást kapott Ausztráliától, Kanadától, Hollandiától és Bahreintől. A Fehér Ház közlése szerint az akció közvetlen válasz volt a nemzetközi hajózás elleni példátlan támadásokra. Joe Biden amerikai elnök kijelentette, szükség esetén nem habozik további lépéseket tenni. Mint mondta, személyesen ő rendelte el a légicsapásokat.

A támadásokat több szakaszban és számos célpont ellen hajtották végre. A CNN amerikai hírtelevízió és a brit BBC képeket és videofelvételeket közölt a helyszínen történt robbanásokról. A BBC úgy értesült: 16 különböző helyszínen – köztük a húszik ellenőrzése alatt tartott fővárosban, Szanaában - 60 célpontot támadtak a levegőből.

Az utóbbi napokban egyre nyilvánvalóbbá vált a szövetségesek válaszlépése. Grant Shapps brit védelmi miniszter szerdán a Sky Newsnak elmondta: – Világossá kell tennünk a húszik számára, hogy véget kell vetni ennek, és azt üzenem nekik: készüljenek fel valamire - mondta.

Rishi Sunak brit miniszterelnök a támadások előtt, csütörtök este, telefonos konzultációra hívta össze kabinetjét. – A nemzetközi közösség többszöri figyelmeztetése ellenére a húszik továbbra is támadásokat indítottak a Vörös-tengeren. Ez elfogadhatatlan – jelentette ki a brit miniszterelnök a jemeni légicsapások után tett nyilatkozatában. Ezért az Egyesült Államokkal közösen „korlátozott, szükséges és arányos önvédelmi intézkedéseket” hoztak – tette hozzá.

Joe Biden a maga részéről emlékeztetett arra, hogy 

összesen már 27 támadás érte a nemzetközi kereskedelmi hajókat, és a húszi lázadók már ballisztikus rakétát is bevetettek. Több mint 2000 teher- és tartályhajó több ezer kilométeres kitérőre kényszerült.

A világkereskedelem mintegy tizenkét százaléka halad át a Vörös-tengeren. Az egyiptomi Szuezi-csatorna köti össze a Földközi- és a Vörös-tengert, így ez a legrövidebb tengeri útvonal Ázsia és Európa között. A dél-afrikai Jóreménység-fokot megkerülő alternatív útvonal hetekkel meghosszabbítja a szállítási időt, ami jelentősen megemeli a fuvarozási díjakat.

Vincent Clerc, a világ egyik legnagyobb hajózási vállalata, a dán Moller-Maersk csoport vezérigazgatója a Financial Timesnak nyilatkozva elmondta, a jemeni lázadók támadásainak következményei brutálisak és drámaiak, és figyelmeztetett a világgazdaságra gyakorolt következményekre, például az árak emelkedésére. 

A síita húszi lázadók 2014-ben kezdték fegyveres akciójukat. Az eltelt tíz év alatt elfoglalták Jemen északi részének nagy részét, és a fővárost, Szanaát is ellenőrzésük alatt tartják. A lázadókat a túlnyomórészt síita Irán támogatja, és az Egyesült Államok szerint logisztikai és katonai támogatást is kapnak fegyverek formájában.

A jemeni lázadók vezetője, Abdel Malik al-Húszi megtorlást ígért az al-Maszíra a lázadók televíziós televíziós csatornájában: – Bármilyen amerikai agresszió soha nem marad válasz nélkül – mondta. Ez pedig „nagyobb” lesz, mint a lázadók legutóbbi, a hét közepén a hajók ellen elkövetett nagyszabású támadás, állította.

– Az Egyesült Államoknak és Egyesült Királyságnak fel kell készülnie arra, hogy nagy árat kell fizetnie, és viselnie kell ennek az agresszió súlyos következményeit – hangoztatta a húszik külügyminiszter-helyettese, Husszein al-Iszisz a jemeni milícia médiája szerint. 

Szaúd-Arábia rendkívüli aggodalmát fejezte ki a történtek miatt. A királyság külügyminisztériuma önmérsékletre és az eszkaláció elkerülésére szólított fel.

A rijádi reakció azért sajátos, mert Szaúd-Arábia maga is katonai műveletet indított a húszik ellen 2015-ben. Ez pusztító háborút eredményezett az Arab-félsziget legszegényebb országában. 

A rijádi vezetés jelenleg megpróbál kivonulni a konfliktusból, és hónapok óta tárgyalásokat folytat a húszikkal.

Irán elítélte a támadásokat. A Nournews hírportál szerint Nasszer Kanáni iráni külügyminisztériumi szóvivő azt mondta, Jemenben több várost is támadás ért. "Ezt Jemen szuverenitásának és területi integritásának egyértelmű megsértésének, valamint a nemzetközi törvények, szabályok és jogok megsértésének tekintjük".

Irán lefoglalt egy tankert

Röviddel a szövetségesek légicsapása előtt az irániak egy görög tartályhajót foglaltak el az Ománi-öbölben. Az IRNA iráni hírügynökség az iráni haditengerészet „lefoglalásról” beszélt. A Marshall-szigetek zászlaja alatt közlekedő hajóra fegyveresek szálltak fel – közölte a brit haditengerészeti hatóság, az UKMTO. Teherán a lefoglalás kapcsán egy bírósági végzésre hivatkozott. Az iszlám köztársaság azt állította, hogy iráni olajat akartak a hajón csempészni. A "St Nikolas"-t egy iráni kikötő felé irányították. Az iráni állami média az iráni hadsereg nyilatkozatára hivatkozva a tankert amerikainak nevezte. Az USA a hajó és legénysége azonnali szabadon bocsátást követel. A tartályhajót az iraki Bászra kikötőjében rakodták meg, és a törökországi Aliaga kikötőjébe tartott. 

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közös nyilatkozata szerint a támadást az ENSZ alapokmányával összhangban hajtották végre.

A légicsapás nyomán a Brent olaj világpiaci ára 2,5 százalékkal emelkedett.

Régóta fenyegetik Izraelt

Az Észak-Jement irányító húszik tömeggyűléseiken régóta Izrael elpusztítására felszólító jelszavakat skandálnak, de az elmúlt hetekben először kerültek szembe közvetlenül a zsidó állammal. Nem sokkal azután, hogy Izrael katonai offenzívája megkezdődött Gázában, a húszik rakétákat és drónokat kezdtek lőni a vörös-tengeri üdülőhelyük, Eilat felé. Néhányat izraeli harci repülőgépek, másokat az Arrow rakétavédelmi rendszer lőtt le.

A húszi szóvivő azt is bejelentette, minden Izraelbe szánt vagy izraeli kapcsolatokkal rendelkező hajó "legitim célpont". Végül azonban olyan hajókat is megtámadtak, amelyeknek semmi közük sem volt Izraelhez.