környezetvédelem;visszaváltás;betétdíj;Országos Kereskedelmi Szövetség;Mohu Mol;

Január 1-én életbe lépett az új rendszer, kár, hogy visszaváltható italcsomagolás március előtt nem is lesz az üzletekben

Bár az új, tételenként 50 forintos rendszer elvileg január 1-jétől él, körkérdésünk tanúsága szerint márciusig nem várható az érintett termékek megjelenése a polcokon.

A fogyasztók jelenleg nem találkozhatnak visszaváltható italcsomagolásokkal a boltok polcain – szögezték le lapunk megkeresésére az elvileg január elsejétől érvényes, új palackvisszaváltási rendszert irányító, Mol-hátterű Mohunál. A forgalmazást megelőző termékregisztrációk ismeretében március előtt nem várható nagyobb ismert márkák megjelenése a polcokon.

A Mohu határidőre teljesítette feladatait: a REpont nevű visszaváltási rendszer működik és bővül – szögezték le. Az italcsomagolások gyártói azonban június 30-ig haladékot kaptak. Vagyis addig forgalmazhatnak nem regisztrált, régi csomagolásokat is. Ezért a boltokban fokozatosan jelennek meg azok a palackok, dobozok és üvegek, amelyeken logó jelöli a visszaválthatóságot. A szabály egyszerű: az a csomagolás váltható majd vissza, amin szerepel a jelzés, és amiért a vásárló kifizette a díjat. A régi, most használt, nem visszaváltható csomagolásokat továbbra is a szelektív kukába kell dobni.

A Mohu a szerződéssel rendelkező, 400 négyzetméternél nagyobb boltokban és az eddig önkéntesen csatlakozó kisebb üzletekben már telepítette és beüzemelte az automatákat. De továbbra is várják önkéntes boltok vagy netán „későn ébredő” kötelezettek jelentkezését. A Mohu január elejére több mint 1400 REponton körülbelül 1800 visszaváltóberendezést üzemelt be. A lista folyamatosan bővül. További csaknem ezer üzlet jelezte csatlakozási szándékát. Számuk heti 20-25-tel nő. Ötszáz kézi visszaváltást vállaló, kisebb, települési bolt is regisztrált, amely kör szintén bővül.

A berendezések a Mohu tulajdonában állnak, de a működtetés a boltok feladata. Utóbbiak áram mellett internetkapcsolatot is biztosítanak. Mivel ennek akadozása miatt január elsején nem minden automata „frissült”, azok a portugál nyelvű alapbeállítással léptek üzembe. (Az ibériai államban még nincs visszaváltás.) A beállítás alatt álló gépek működnek, de nem üzemkészek. Mindemellett kérdésünkre azt is leszögezték, hogy az Általános Szerződési Feltételek előírják: a boltok kötelesek „az üzemeltetési helyen külön hulladéktároló edényt elhelyezni a visszaváltásra nem kerülő hulladék részére, és azt rendszeresen üríteni”. Ezeket a Mohu szelektív hulladékként szállítja el.

A napokban több híradás is megjelent arról, hogy a visszaváltók nem működnek, a bedobott italcsomagolások ellenében pedig esetenként nem használható utalványokat adnak ki – írta az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). (A Qubit tudósítójának január legelején egy aldis berendezés, vélhetőleg vissza nem váltható palackokért cserébe, portugál nyelvű, darabonként 5 eurócentes kuponokat állított ki.) Pedig a szabály egyszerű: az automatába csak az dobható be, ami után már fizetett visszaváltási díjat a vásárló. Más nem. Ehhez képest az év első napjaiban többen is az automatákba helyeztek különféle csomagolásokat. Az új előírások csak azokra az italokra vonatkoznak, melyeken a gyártó ezt feltünteti. A visszaváltásos csomagolások 2024. első féléve során, fokozatosan jelennek meg a polcokon. Az év első napjaiban ez nem volt várható. Csak az helyezzen italos palackot az automatákba, aki a visszaváltási díjat kifizette érte, a palackon pedig szerepel az előírt logó, feliratozás és visszaváltási díj. A jogalkotó azért biztosított átállási időszakot június végéig, mert a gyártóknál időt igényel a címkézési átállás. Az automaták telepítése, beállítása, tesztje és próbaüzeme még az év elején is zajlik, amit nem a kereskedők, hanem a gyártó és az arra feljogosított szakemberek végeznek.

Az új visszaváltási rendszerben egyszer használatos - úgynevezett egyutas - italos palackok használata esetén a kereskedők a termék eladásakor kötelesek 50 forint visszaváltási díjat felszámolni a vásárlóknak. Ezt a díjat sikeres visszaváltáskor levásárolható vagy akár a kasszánál pénzre váltható utalvány formájában visszakapja. 

A rendszerben nem szereplő palackokat – amelyeken nincs megfelelő felirat, logó és címke - tilos az automatákba dobni, mert azok meghibásodást is okozhatnak. A június végéig tartó átmeneti időszakban a gyártók átadhatnak a boltoknak régi, nem visszaváltható termékeket is. Azt követően viszont már csak visszaváltható palackos árut szállíthatnak ki. Igaz, kifutásukig még előbbiek is értékesíthetők. A kereskedő 50 forintot csak akkor számíthat fel, ahol a csomagoláson ezt logó jelzi. A díjat ott is ki kell fizetni, ahol nincs visszaváltás.

Jelenleg nincsenek visszaváltható palackok a polcokon – erősítette meg lapunk megkeresésére Vámos György, az OKSZ főtitkára. Még tart a fél év türelmi idő. A felfutás üteme az italgyártóktól függ. Magyarországon eddig szabályosan egy palackot sem váltottak vissza. Így ezzel kapcsolatos viták sem merültek fel. Elenyésző számban előfordulhatott kísérlet a rendszerben részt nem vevő palack visszaváltására, de ilyen adatokat nem gyűjtenek. Az úgynevezett többutas, újratölthető palackokat sem szabad az automatákba beledobni (amikor betétdíjat kell fizetnie a vásárlónak), ezeket a megszokott módon kell az üzletekbe visszajuttatni és átadni. A nem regisztrált palackokért kiadott 5 eurócentes, portugál kuponok ügye „már lefutott”: az érintett automatát lezárták. Az OKSZ tagvállalkozásaihoz kötődik a hazai élelmiszer-kiskereskedelem kétharmada. Több mint ezeregyszáz, 400 négyzetméternél nagyobb áruházuk kötelezett. Az automaták száma másfél ezer körül várható. A telepítés most is zajlik. Amire megjelennek az első visszaváltható palackok – de legkésőbb a második félévtől - a folyamat befejeződik - ígérte.

A vissza nem váltott csomagolást a vásárlóknak célszerű a lakóhelyhez közeli, szelektív kukákba helyezni, mivel az áruházak kiegészítő gyűjtést hely híján és egészségügyi előírások miatt csak korlátozottan végezhetnek – szögezte le (a Mohu erre vonatkozó, határozott nyilatkozatát némiképp árnyalva) Vámos György.

A telepítés most is zajlik

A tucatnyi nagy hazai élelmiszerkereskedő közül mostani körkérdésünkre lapzártánkig a Tesco, a Spar és a Penny Market válaszolt. A Spar 321 400 négyzetméternél nagyobb és 16 ennél kisebb egységében lesz elérhető automata - közölte lapunkkal Maczelka Márk, a Spar Magyarország Kft. kommunikációs vezetője. 200 üzletben 208 Tomra, 137 helyen pedig 160 Envipco márkájú berendezést telepítenek. 185 üzletben többször használatos (többutas) csomagolásokat is kezelő Tomrákat telepítenek. A többutas csomagolásokat 152 üzletben saját berendezéssel veszik át. A szállítóktól még a Tescókba se érkezett visszaváltható palack - közölték a hipermarketlánc sajtóosztályán. Hálózatukban eddig senki nem próbálkozott arra nem alkalmas palackot visszaváltani. A 147, 400 négyzetméter feletti üzletükből jelenleg 81-ben érhetőek el az automaták. Ezek körülbelül felét üzemelte már be az arra jogosult fél. A telepítés folyamatos. Jelenleg a méretük folytán kötelezett üzleteikre összpontosítanak - tették hozzá. Többször használatos hulladékokat 400 négyzetméternél kisebb boltjaik körülbelül tizedében automatával, a többiben kézzel vesznek át.

A rendszer kiépítése a Tescónak milliárdos nagyságrendű kiadást jelentett. 

A fenntartást a Mohu fedezi a kereskedőnek palackonként fizetett kezelési díj révén - közölte a Tesco sajtóosztálya. Bár az új, egyutasgöngyöleg-visszaváltás január elsején technikailag elindult, akkor "élesedik", amikor forgalomba kerülnek a megfelelő kóddal és logóval ellátott, első pet-palackok és alu-italos dobozok - közölték megkeresésünkre a Penny Magyarországnál. Csak azok a palackok válthatók vissza, amelyekért a vásárló előzőleg kifizette a visszaváltási díjat - nyomatékosították.

A gyártók előrejelzései alapján erre feltehetőleg március-április folyamán kerül sor. A Mohu által megbízott szakcégek folyamatosan telepítik az automatákat a Penny üzleteiben. Az Aldi Magyarország mind a 168 áruháza nagyobb 400 négyzetméternél, így valamennyire vonatkozik a kötelező visszaváltási díjas termékek (DRS) rendszere - közölte még tavaly októberben (a kérdésünkre most nem reagáló) lánc. Az automatákat a jogszabályi határidőre telepítik. A vásárlók a jogosult palackokat és dobozokat minden üzletükben le tudják adni. Az értük kapott kuponokat azok nyomtatásának helyén bármilyen termék megvételére, vagy akár vásárlás nélkül is felhasználhatják. A DRS-ben nem regisztrált göngyölegeket az Aldinál működő automaták visszaadják. Az ilyen termékek elhelyezésére szelektív tárolót helyeznek el. Ezekért a palackokért viszont ellentételezés változatlanul nem jár - szögezték le. A Lidl Magyarország lapunkat utoljára szintén októberben biztosította afelől, hogy a visszaváltóberendezések minden áruházukban elérhetőek lesznek, melyek telepítése folyamatos.

Vegyes fogadtatás

Vegyes a kép az üzletek visszaváltópontjain. Van, ahol tökéletes a rend és a tisztaság, máshol azért gyűlnek a palackok, amiket nem fogad be az automata. A megkérdezett vásárlók hallottak az új rendszerről, amelynek – mint minden hasonló intézkedésnek – vegyes a fogadtatása: van, aki szerint jó ötlet a betétdíj, de olyannal is találkoztunk, aki méltatlankodott a bevezetése miatt.

Mária elég sok üveget hozott vissza a boltba, de egyik sem betétdíjas, így az utcai gyűjtőkonténerbe dobálta a palackokat. Ő úgy gondolja, hogy fontos a környezetvédelem, a gyerekei nagyon szeretik a kólát, úgyhogy elég gyakran vásárolnak műanyag palackos üdítőt, amelynek a csomagolását most a szelektív kukába gyűjtik otthon.

Ha visszaváltható lesz a csomagolás, biztosan el fogja hozni a boltba, mert mint mondja, az a kis pénz is sokat számít a családi költségvetésben.

A nyugdíjas Sándor viszont indulatosan mutatott körbe, amikor megkérdeztük, mi a véleménye a visszaváltó automatáról. „Az egész ország ilyen, nézze meg! Ez a nemtörődömség, ez az igénytelenség jellemző mindenütt. Most nézze meg, miből tartott volna arrébb vinni? Ott van a konténer, pár méter, de nem vinné el odáig. Ja, ez az új rendszer? Hát, szerintem még rosszabb lesz a helyzet. Ha nemcsak az üvegeket, hanem a flakonokat meg a sörösdobozokat is ide hordják majd, aztán amit nem tudnak visszaváltani, szanaszét hagyják.”