Az iowai republikánus előválasztás 99 százalékos feldolgozottságánál Donald Trump imponáló eredménnyel, a leadott szavazatok 51 százalékának bezsebelésével hirdetett győzelmet – adta hírül a Washington Post. A mögötte második floridai kormányzó, Ron DeSantis a szavazatok 21,2 százalékát, míg a volt ENSZ-nagykövet Nikki Haley a 19,1 százalékát szerezte meg. Vivek Ramaswamy indiai-amerikai üzletember, akit az amerikai politológusok a jövő ígéretének, egyfajta „Trump 2.0”-nak tartottak, 7,7 százalékkal csupán negyedik helyen zárt, és felfüggesztette további kampányát az elnöki posztért.
Trump sikere megfelel a közvélemény-kutatások által mutatott előzetes várakozásoknak, egyedül a látszólag lendületet nyerő Haley maradt el a várakozásoktól azzal, hogy nem sikerült megelőznie DeSantis kormányzót a második helyért folytatott versenyben. Az előválasztási naptár következő állomása január 23-án New Hampshire államban lesz, ahol Haley már egy számjegyűre faragta le hátrányát az éllovas Trumppal szemben.
Trump diadala több kérdésre is választ adott. Kiderült, hogy a volt elnök támogatottságát nemhogy kikezdte, hanem növelte az ellene összesen 91 vádpontból álló büntetőjogi eljárás, amely a 2020-as választási eredmények erőszakos megváltoztatásának a kísérlete miatt indítottak ellene.
Ezt alátámasztó adat, hogy közvetlenül a szavazás előtt végzett felmérés szerint minden tíz Trump-szavazóból csupán egy gondolja azt, hogy Joe Bident legitim úton választották meg az Egyesült Államok elnökének.
Meglepetést jelentett, hogy bár Trump hagyományosan a középfokú vagy alacsonyabb végzettséggel rendelkező szavazók körében népszerű, ezúttal szavazóinak 37 százaléka a diplomások közül került ki.
Főként a gazdaság állapota és a migráció kérdése foglalkoztatta az iowai polgárokat, tízből hét szavazó ezeket jelölte meg mint legfontosabb elnöki teendőket. Az abortusz témája nem bizonyult ügydöntőnek, így DeSantis floridai szigorú abortuszpolitikája nem rezonált a választók többségénél. Az abortusztilalmat követelő szavazók majdnem fele DeSantisra szavazott, míg csak 25 százalékuk adta Trumpra a voksát annak ellenére, hogy a legfelsőbb bíróság a Trump-kormányzat alatt helyezte hatályon kívül az abortuszhoz való alkotmányos jogot biztosító Roe vs. Wade ítéletet.
Az erős havazás és fagy miatt a részvétel elmaradt Trump 2016-os és 2020-as előválasztási arányától, ez aggodalomra is okot adhatott volna a Make America Great Again trumpista kampány stratégái számára.
Ennek ellenére a több mint 50 százalékos határ átlépése a rekord abból a szempontból, hogy nem hivatalban levő elnökjelölt még sohasem ért el ilyen magabiztos győzelmet iowai előválasztási megmérettetésen. A stáb számításai szerint a következő New Hampshire-i választáson aratott esetleges győzelem puszta formalitássá tenné a március 5-ei szuperkeddet is magában foglaló eseményeket. Az iowai siker azt is jelenti, hogy Trump végleg megszilárdította a hatalmát a republikánus párton belül, és a júliusi, Milwaukee-ban tartott elnökjelölő gyűlésig eltűnhetnek a törések a mérsékelt és radikális konzervatívok között. Ezt a feltevést megerősíti, hogy az előválasztási verseny korábbi szakaszában még versenyben levő Doug Burgum észak-dakotai kormányzó mellett Vivek Ramaswamy is bejelentette, hogy a továbbiakban Donald Trump jelöltségét támogatja.
Az iowai előválasztás eredménye azt a feltevést is igazolhatja, hogy a novemberi elnökválasztáson négy év után újra Donald Trump és Joe Biden feszül majd egymásnak, tovább élezve az amerikai társadalomban jelenleg uralkodó politikai szembenállást. Trump végső győzelmével világszerte új lendületet kapnának a jobboldali populizmus eszméi. Ezt támasztja alá Orbán Viktor miniszterelnök az X közösségi oldalon megosztott bejegyzése is, amelyben „Régóta várt győzelem!”-ként aposztrofálta Donald Trump sikerét.