;

Orbán-kormány;Fidesz;civilek;Simicskó István;Norvég Alap;Németh Szilárd;Wintermantel Zsolt;Becsó Zsolt;

- A kormányzati pénzcsapok szerint Németh Szilárd az egyik legsikeresebb magyar civil

Más kormánypárti, illetve kormányközeli szereplők is nagyon sikeresnek bizonyultak. A Norvég Alapból származó pénzek kihajításával nagyjából az történt a szegmensben, amire számítani lehetett.

Választás környékén az Orbán-kormány rendre megnyitja a Városi Civil Alap nevű több milliárd forintos pénzcsapot, így történt ez idén is. A forráselosztás azonban merő véletlenségből szinte kizárólag a Fidesz-közeli szervezeteknek kedvez , a Válasz Online cikke szerint a csúcsdíjazott egyesületek, alapítványok 87 százaléka Fidesz-közeli.

A nyertesek listája alapján a lap megnézte, melyik a legsikeresebb 251 városi szervezet, vagyis a 15 és 37 millió forint közötti összegre érdemesített társaság. Kiderült, hogy a Fidesz gigantikus, politikában is bevethető álcivil hálózatot épített három év alatt rengeteg állami forrás felhasználásával.

A portál felidézi, hogy az Orbán-kormány három éve intenzív sorosozás keretében inkább kukába dobta a Norvég Alapból járó 77 milliárd forintot azért, mert a négymilliárd forintnyi civil alkassza szétosztásába ideológiailag nem megfelelő szervezetek is beleszólhattak volna. Helyette magyar közpénzből létrehoztak egy pénzosztó mechanizmust Városi Civil Alap (VCA) néven. Az eredmény az lett, amire számítani lehetett.

A gépezetbe ugyanakkor került homokszem, ugyanis a kormányzat a pénzosztásnak elfelejtett törvényileg megágyazni ugyanúgy, ahogyan tette például a 35 évre a nemzeti nagytőkéhez rendelt kaszinóüzemeltetéssel, autópálya-koncesszióval, hulladékgazdálkodással, illetve a közvagyon vagyonkezelő alapítványokba történő kiszervezésekor. Mivel azonban a VCA-elosztás legalizálásáról elfelejtettek törvényt alkotni, így elviekben továbbra is hivatali hatalommal való visszaélésnek, befolyással üzérkedésnek számít, ha bizonyos állami támogatást nem a kiírásban szereplő célok szerint, normatív alapon, hanem pártállami módon, fideszes érdekeltségeknek megfelelően osztanak ki.

A Válasz Online által talált 251 alapítvány, illetve egyesület összesen 5,73 milliárd forinthoz jutott. Ez az elmúlt három évre vonatkozó teljes, 14 milliárd forintos összeg bő 40 százalékát teszi ki, a 251 pályázó pedig az összes körülbelül két százalékát jelenti. E 251 szervezet közül 219, vagyis a nyertesek mintegy 87 százaléka függ meglehetősen az Orbán-kormánytól. A Válasz Online megjegyzi, hogy egyes szervezeteknek semmilyen nyoma nincs a nyilvános térben, még honlapjuk sincs.

A cikk szerint a legsikeresebb magyar „civil” nem más, mint Németh Szilárd, maga a Fidesz alelnöke, aki a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia Alapítvánnyal 37 milliót, a Csepel Sport Club Alapítvánnyal 36 milliót nyert a VCA-ból, továbbá idén először az ugyancsak hozzá köthető Csepel Torna Clubnak is leesett még 11 millió.

A teljesség bárminemű igénye nélkül néhány további sikeres szervezet:

  • Becsó Zsolt több korrupciógyanús üggyel összekötött fideszes parlamenti képviselő,

  • Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője,

  • Wintermantel Zsolt fővárosi Fidesz-frakcióvezető,

  • Bese Gergő KDNP-s politikus-aspiránsból lett kormánypárti „kampánypap” (a Kelet-Európai Fiatalokért Egyesülettel), aki egyebek közt Orbán Viktor, a Megafon és a Pesti Srácok irodáinak „megszentelésével” szokta felhívni magára a figyelmet.

  • Breuer Péter (a Magyarországi Zsidó Közösségi Médiáért Alapítvánnyal), a kormányinfók rendszeres kérdezője, akiről korábban a Telex írta meg, hogy World B.P.I. Bt. nevű cége a Fidesz-frakciónak ad külpolitikai tanácsokat.

A Válasz Online a teljes listáját ide kattintva nézhetik meg.

A Göd-ÉRT Egyesület szerint az engedély kiadása jogsértő módon történt.