A hírt maga a párt elnöke, a 37 esztendős Dominik Wlazny jelentette be, hozzátéve, hogy csak akkor szállnak be a versenybe, ha 20 ezerre tudják növelni a jelenlegi 1300 fős taglétszámot április végéig. Vagy akadnak olyan adakozók, akik az említett időpontig 1,1-1,2 millió eurót dobnak össze. (Nagybefektető nem jöhet szóba!) A merészen szemtelen feltétel ismertetésének másnapján 2216 új belépő bukkant fel a sörpártnál, amely eddig csak Bécsben működött, ott is elsősorban a 11. kerületben, Simmeringben.
„Én vagyok a legrégebben hivatalban lévő pártvezér“ - hangoztatta Wlazny, aki 2015-ben alapította meg „mozgalmát“, s apjával, a vállig érő fehér hajú Michaellel irányít. Dominik csinos, vékony, hosszúhajú soktehetségű férfi, végzett általános orvos, aki csak azért nem maradt a gyógyítás világában, mert punkrockot bécsi dialektusban előadó zenekara, a Turbobier a vártnál jobban befutott, érdemes volt energiáit oda összpontosítani. A kezdetek kezdetén a Marco Pogo művésznevet felvevő zenész énekelt és gitározott, s a zenekar nagybőgősét, a színpadon és a való életben egyaránt tehetséges Lisát is itt szerette meg és vette feleségül. Állítólag a hölgy ötlete volt, hogy 2022-ben egy 4,5 méter magas obeliszket állítsanak fel Bécs közepén, a Schwarzenbergplatzon, s a sörforrásnak nevezett csapból napokig folyhat a sör. Az ötlet olyan remekül bevált, hogy azóta minden zenei rendezvény állandó kelléke az obeliszk.
A kabaré írásával, előadásával is foglalkozó Pogo-Wlazny 2019-ben már megpróbálkozott a parlamentbe kerüléssel, akkor csak a szavazatok 0,1 százalékát sikerült megkaparintania. Egy évvel később a bécsi önkormányzat parlamentjét célozta meg. Oda sem ért el, de a „bürokráciáért“ küzdő pártja 11 helyhez jutott a 60 tagú simmeringi kerületi tanácsban. A lokális politikával foglalkozó Wlazny 2022-ben, óriási meglepetést keltve, 8,3 százalékkal harmadik helyet szerzett az államfő választáson. Azóta számolnak vele a nagypolitikában is, ahol eddig klímavédelmi felhívásokkal szerepelt és kultúratámogató követelésekkel a covid idején.
A középtől balra elhelyezkedő sörpárt a politikai elemzők szerint a szociáldemokrata és a zöld pártnak lehet konkurense, állítólag a két párt illetékesei már tárgyalásokat is kezdeményeztek a BIER-rel az esetleges választási együttműködésről. A hatalmi visszatérésen fáradozó szocik fújnak is a gitározó, viccelődő orvosra, aki ahelyett, hogy az osztrák pártlista élén egy éve álló szélsőjobboldali szabadságpárt ellen venné fel a kesztyűt, tőlük csen el híveket. „A szavazatok nem a pártoké, hanem a választóké“ - így Wlazny, aki remek riposztokra képes ugyan, de politikai elképzelései meglehetősen általánosak, homályosak. Esélyegyenlőséget követel a gyógyításban, a képzésben, több óvodát sürget, megfizethető lakásokat. Bárkivel hajlandó leülni kávézni, de mint fogalmazza, nem hajt térdet senki előtt. Nincs benne görcs, ha a politikai ambíciók nem teljesülnek, a kampány akkor is jó móka, s a párt népszerűségének sem árt.
Vajon szükség van-e viccpártokra, rebellisekre a politikában, - firtatják a politológusok - vagy tényleg csak szavazatcsenő komolytalanok? „Mi még nem használódtunk el, függetlenek vagyunk, nincsenek saját önző érdekeink“ - válaszol Marco Pogo. Aki a bécsi polgármester, szocdem pártvezető, Michael Ludwig szerint intelligens, de „semmiféle érdemi politikai tartalommal nem rendelkező enterténer.“ Az elemzők viszont megengedik, hogy a tréfálkozó, független csoportok új kezdeményezésre képesek, s fel tudják kelteni az érdeklődést a már csalódott polgárok körében.