felújítás;Lánchíd;számlagyár;

A Lánchíd és a számlagyár: Budapest vezetését támadná a Fidesz, kár, hogy nincs semmilyen bizonyítható összefüggés

Támadások kereszttüzébe került a Lánchíd-felújítása, amit választási témává emelt a Fidesz. Pedig ma még az is kérdéses, van-e egyáltalán hídügy.

Bár tavaly augusztusban befejeződött a Lánchíd-felújítása, a projekt a választásokhoz közeledve új életre kelt: a Fidesz és a kormánypropaganda visszaélést sejtetve támadja a beruházás pénzügyeit, a város vezetését. Egy számlagyár-ügyet kapcsolnak össze a felújítással, noha ezt – eddig legalábbis – semmi nem igazolta.

A kiindulópont a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tavaly indított nyomozása. Ebben novemberben letartóztattak egy praxisától eltiltott budapesti ügyvédet, aki olyan gazdasági társaságot működtetett, amely az adócsökkentés érdekében fogadott be valótlan tartalmú számlákat, vagyis számlagyárat működtetett. A NAV 33 fővárosi helyszínen tartott házkutatást és foglalt le bizonyítékként dokumentumokat, hamis bélyegzőt, készpénzt. Nem sokkal később kiderült, hogy az őrizetbe vett ügyvéd Vig Mór, aki a kormányt gyakorta bíráló Amnesty International Magyarország vezérigazgatójának, Vig Dávid a testvére. Vig Mórt különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalással gyanúsították meg.

Hamarosan előkerült egy fotó is, amelyen Örsi Gergely II. kerületi polgármester látható Vig Mórral még 2022 elején. Vig épp saját futárcégének új elektromos járműveit mutogatta. Az akkori elképzelések szerint az önkormányzat megállapodást készült kötni arról, hogy a környezetbarát flotta használhatja majd az önkormányzat elektromos töltőit. Örsi Gergely a Népszava vállalkozóval való kapcsolatot firtató kérdése azt válaszolta, hogy a flottakezelő kereste meg és mivel támogatja a környezetbarát közlekedést és csomagkézbesítést, megtekintette a flottát. Az együttműködési megállapodást végül nem írták alá, a II. kerületi önkormányzat nem fizetett a cégnek, a töltőhasználatot sem biztosította.

Január közepén derült ki, hogy a Lánchidat felújító A-Híd Zrt.-irodáiban is tartottak házkutatást. A társaság ugyanakkor rögzítette: két külső céggel kapcsolatos eljárás részeként végzett „helyszíni ellenőrzést” a NAV és az A-Híd Zrt.-t mint adatszolgáltatót vonták be az eljárásba, sem kihallgatás, sem gyanúsítás nem történt. A cég a kért anyagokat, dokumentumokat hiánytalanul átadta, az eljárással érintett vállalkozásokkal pedig már nincs élő szerződése.

Innen kezdett gombolyodni a másik szál: a Lánchíd-felújítás. Az átkelő 2002 óta halogatott rekonstrukciójára 2018-ban írt ki kivitelezői tendert a fideszes Tarlós István vezette főváros, ám ezt visszahívták, majd 2019-ben az önkormányzati választás nyarán újra kiírták. Csakhogy a vártnál jóval drágább kivitelezői ajánlatok érkeztek, Tarlós – saját szavait idézve – túlárazás miatt visszadobta a tendert. Nem igen tehetett mást. A Fővárosi Közgyűlés 23,4 milliárd forintban határozta meg a Lánchíd, a váralagút és a pesti villamos közúti aluljáró felújításának együttes költségkeretét, miközben a legjobb ajánlatot adó A-Híd Zrt. is 35,8 milliárdot kért. Azután jött a választás, amelyet Karácsony Gergely nyert meg.

Az új városvezetés számára nem volt más választás, mint kiírni egy új tendert. Az előző eljárásban jött ajánlatok alapján nem lehetett szerződést kötni. A főváros 2020-ban indította el az új közbeszerzési eljárást, amelyre ismét az A-Híd adta a legjobb ajánlatot, így a főváros megbízásából velük szerződött a projekt felelős Budapesti Közlekedési Központ (BKK). A két tender műszaki tartalma jelentősen különbözött, így a beérkező ajánlatokat nem lehet összehasonlítani – magyarázta most lapunknak Kiss Ambrus pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes. – Kimaradt belőle a Váralagút és a pesti hídfő alatti villamosalagút felújítása, bekerült viszont a pesti oldali villamos aluljáró feletti terület, illetve a Széchenyi tér felőli részek rendezése.

A végére még így is le tudtunk faragni az árból, mivel nem használtuk fel a teljes tartalékkeretet, így 26,7 milliárd helyett 25 milliárdba került a rekonstrukció, amelyet azóta számos kormánytag, így Lázár János a közlekedési tárca vezetője és Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter is megdicsért 

– tette hozzá az ellenzéki politikus.

Tarlós István előző főpolgármester szerint a hídfelújítás 5 milliárddal többe került, miközben csökkent a műszaki tartalom. A Fidesz nem érti, hová tűnt a pénz. Az A-Híd kérdésünkre a hídrekonstrukcióba tartozó feladatok fent említett bővülése mellett a híd gyorsuló állapotromlását, az építőipari alapanyagok drágulását, valamint a jelentős árfolyamváltozást jelölte meg a drágulás okaként. Ugyanakkor hangsúlyozták: a munkát kiemelt szakmai alázattal kezelték, a kivitelezést költségkereten belül és a vállalt határidőnél másfél hónappal hamarabb fejezték be.

Kiss Ambrus szerint az összes szerződés és teljesítési dokumentáció elérhető a BKK honlapján, mindenki kedvére böngészheti, a projekt mindvégig átláthatóan működött, amit egyébként a beruházáshoz 14,7 milliárd forint hitelt nyújtó Európai Beruházási Bank is folyamatosan felügyelt. A főpolgármester szerint a hídfelújítás példás munka volt, de az valóban botrányos, hogy

az Orbán-kormány azóta sem fizette ki a felújításhoz szerződésben ígért 6 milliárd forintos támogatást.

Az A-Híd Zrt.-nél tartott házkutatást és Vig Mór ügyét az ATV-hez eljutott nyomozati dokumentumok alapján kezdték el összekötni. Az ügyben egyébként károsult ATV szerint a nyomozás kiterjed arra is, hogy az A-Híd Zrt. 2020 novembere és 2022 júliusa között összesen 1,4 milliárd forintot utalhatott az addigra más ügyek miatt praxisától eltiltott Vig Mór film-, videó-, televízióműsor-gyártásra szakosodott cégének, a Sunstrike Hungary Kft.-nek. Az A-Híd sietett tisztázni, hogy ennek a szerződésnek semmi köze nem volt a Lánchíd felújításához. A Népszava értesülése szerint reklám filmek gyártására szerződtek. A teljesítést az A-Híd Zrt. felé igazolták, a kiállított számlák ellenértékét a most eljárás alatt álló cég számlájára utalták. Az, hogy utána mi történt a pénzzel, nem tudják. – Az időpontok sem stimmelnek – mutatott rá Kiss Ambrus.

– A főváros csak 2021 elején szerződött az A-Híd Zrt-vel, miközben a hírek szerint az utalások már 2020-ban elkezdődtek Vig Mór cégének.

Az ügynek új fordulatot adott Szaniszló Sándor, a Demokratikus Koalíció (DK) politikusa, a XVIII. kerület polgármestere, aki a Vig Mór számlagyáras ügyével kapcsolatban azt találta mondani, hogy a DK-nak semmi köze nem volt ezekhez az ügyekhez, amelyek külföldről származó kampányfinanszírozást érintenek. Majd még hozzátette: „Minden mindennel összefügg.” Szaniszló Sándort mi is megkerestük az ügyben, nekünk azt mondta, egyáltalán nem akarta összemosni a 99 Mozgalom adománygyűjtését Vig Mór számlagyárával, megtévesztő volt a kérdés, az ügyről semmit sem tud.

De hogyan kerülhetne egy platformra a Karácsony Gergely által a 2022-es választások előtt életre hívott 99 Mozgalom, Vig Mór és a Lánchíd? Az OTP tavaly szeptember elején ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a 99 Mozgalom magánadományainak ügyében. A bank számára kétségessé vált a befizetett pénz forrása, miután a mozgalom számlájára 2021 augusztusa és 2022 szeptembere között 506 millió forintot fizettek be készpénzben. A bankjegyek egy része gyűrődésmentes és egymás utáni sorozatszámú volt, akadt közöttük forint, angol font és euró is. A NAV nyomozói tavaly december elején a pénzt befizető párbeszédes politikusnál és a főpolgármester jogi főtanácsadójánál, Tordai Csabánál is házkutatást tartottak. Karácsony Gergely „politikai jellegű eljárásnak” nevezte az ügyet.

A NAV sajtóhírek szerint vizsgálja az A-HÍD Zrt-től Vig Mór cégéhez, a Sunstrike Kft-hez érkező kifizetéseket, amelyeket jellemzően még ugyanazon a napon tovább küldhettek Vig magánszámlájára, illetve azt ügyvédi letéti számlájára, majd rövid időn belül készpénzben felvették a számláról.

Azokat a sejtetéseket – egyelőre legalábbis – semmi nem igazolja, hogy a két különböző ügy pénzmozgásai összefüggnének.

Kérdéseinkkel megkerestük a számlagyáras nyomozást elindító NAV-ot és a Vig Mór letartóztatását elrendelő Fővárosi Főügyészséget is. Az adóhivatal annyit válaszolt, hogy a „kérdésekkel kapcsolatban nincs nyilvánosságra hozható információ”. A főügyészség mindössze azt írta: az ügyben 2023 februárjában indult nyomozás.

Brenner Kolomán, a Jobbik főpolgármester-jelöltje felszólította Karácsony Gergelyt, hogy állítson fel vizsgálóbizottságot az ügyben, mondván „ha kiderül, hogy a Lánchíd felújításából közel 1,5 milliárd forint egy számlagyárba került, akkor könnyen elképzelhető, hogy ezzel az összeggel valakik meglopták Budapestet”. A Fidesz fővárosi frakcióját vezető Wintermantel Zsolt azonnal támogatta az ötletet. Karácsony Gergely nem értette, hogy mi köze van a fővárosi önkormányzatnak egy olyan nyomozáshoz, ami egy olyan cég irodájában volt (…), amellyel ugyan szerződésben voltak, de ezer másik szerződése van. Vizsgálóbizottság felállítására vonatkozó javaslat végül egyetlen párt részéről sem érkezett a Fővárosi Közgyűlés ezen a héten esedékes januári ülésére.

„A felvetés már csak azért is érdekes, mert a Jobbik képviselője, Szabó György 2019 novembere és 2023 februárja között bent ült a projektet irányító BKK igazgatóságában. Wintermantel Zsolt pedig előbb az igazgatóság, majd a felügyelőbizottság tagjaként látott rá minden döntésre. Bármilyen szabálytalanság esetén azonnal jelezhettek volna. Az együtt hozott döntéseket vizsgálnák?” – értetlenkedik Tüttő Kata főpolgármester-helyettes, akit egyébként szintén felemlegetnek az üggyel kapcsolatban egy fotó okán, amelyen a szocialista politikus látható az A-Híd Zrt. céges születésnapi fogadásán még a ciklus elején. Mint mondta, a főváros képviseletében vett részt a rendezvényen, ahová azért hívták meg a városvezetést, mert Tarlós István idején szerződéses partnere volt a cég Budapestnek. A köszöntő beszédet egyébként Mosóczi László, az Orbán-kormány államtitkára mondta. Tüttő Kata arra is felhívta a figyelmet, hogy a Lánchíd-felújítása a Transparency International Magyarország értékelése alapján is jogszerűen, átláthatóan és tisztességesen zajlott.

Mindenhol jól fekszenek

Iparági pletykák szerint az A-Híd-ra szemet vetett egy NER-lovag, aki jelentős tulajdonrészt vásárolna a cégben. Az érdeklődés nem lenne meglepő, hiszen az A-Híd mindkét oldalon jól beágyazott, rengeteg közbeszerzést nyer, vagy éppen a nyertes alvállalkozójaként veszt részt a projektekben. Már a Demszky-féle fővárostól is kapott megrendeléseket, miközben a cég mögött álló Apáthy Endre érdekeltségei az első Orbán-kormány idején minden jelentősebb állami projektnél ott voltak. Legutóbb a déli körvasút beruházás kivitelezői tenderét rekordáron – 303 milliárdos ajánlattal - megnyerő Mészáros Lőrinc-féle V-Híd alvállalkozójaként szerepelt az közbeszerzési dokumentumokban. Az A-Híd erre a kérdésünkre azt válaszolta, hogy jelenleg nincs szerződése a déli körvasút projektre és nem dolgozik a kivitelezésén. Az A-Híd tagadja a felvásárlást is: „ilyen üzleti tranzakció nem történt, nincs folyamatban”.