Ha harc, hát legyen harc. Ez derül ki abból a dokumentumból, amelyet a Financial Times szellőztetett meg. Az EU-nak végképp elege lett Magyarország játszadozásaiból, olyan keményen sújtana le a gazdaságunkra, ha Orbán Viktor megvétózná Ukrajna uniós támogatását a csütörtökön kezdődő uniós csúcson, hogy a piac segítségével térdre kényszerítené az országot. Mivel a Bizottság nem cáfolta az értesülést, abból indulhatunk ki, a hír igaz.
A kormánynak sikerült elérnie azt, ami még évekkel korábban is elképzelhetetlennek látszott: Brüsszel meg akarja leckéztetni egy tagországát, s már a források blokkolásával sem elégedne meg. Zsarolásra zsarolással válaszolna. Brüsszel ezzel végleg szakít az Angela Merkel egykori német kancellár által képviselt stratégiával, amely szerint valamit ígérünk az EU rebellisének azért, hogy kicsikarjunk egy kompromisszumot.
Brüsszel megelégelte, hogy a magyar kormány macska-egér harcot folytat ellene, s változtatni kíván a szerepkörökön: a Bizottság akar a macska lenni, Magyarországot pedig az őt megillető egér szerepére kárhoztatni. Elvégre az a Magyarország keménykedik, amelyik gazdaságilag az EU egyik leggyengébb láncszeme.
Az EU kemény tervei mögött nem csak az Európai Parlament nyomásgyakorlása áll, hanem az uniós polgárok dühe is, akik nem értik, miért segítik az adópénzeikkel azt az országot, melynek miniszterelnöke sorban tesz gesztusokat az agresszor Oroszország elnökének.
Az EU egyszer már megmutatta, milyen erővel rendelkezik, amikor 2011-ben lényegében lemondatta Silvio Berlusconi olasz miniszterelnököt, mivel kis híján csődbe vitte hazája gazdaságát. Brüsszel is tudja, Orbán olyan viszonyokat teremtett Magyarországon, annyira beágyazta magát a hatalomba a demokrácia leépítésével, hogy nálunk erre nincs esély. Ám mindannyiunk számára gyászos jövőkép, hogy a kormányfő minden bizonnyal az országot is beáldozná a hatalom megtartása fejében.