NMHH;Európai Unió Bírósága;Európa Parlament;

EP-képviselők aggódnak, amiért Magyarországon a kormánypropaganda egyik támasza vetne gátat az álhírek terjesztésének

Ez derül ki egy lapunk birtokába jutott levélből.

Európai parlamenti képviselők levelet írtak az Európai Bizottság (EB) két tagjának, amelyben aggályaikat fejezik ki azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány képes lesz-e betartani a digitális szolgáltatásokról február 17-én hatályba lépő uniós rendeletet. Mint rámutatnak, Magyarországon a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) fogja ellátni a „digitális szolgáltatások koordinátorának” feladatát és szerintük ez sérti a jogszabály nemzeti végrehajtásáért felelős intézmény pártatlanságára, illetve függetlenségére vonatkozó uniós előírásokat.

A friss EU-s rendelet egységes szabályokat határoz meg az online platformok működésére, biztosítja például, hogy a felhasználók szabadon gyakorolhassák alapvető jogaikat, például a véleménynyilvánításhoz vagy a személyes adatok védelméhez való jogukat. Elsődleges célja, hogy megakadályozza az illegális és káros online tevékenységeket és a szándékos álhírterjesztést.

- A magyar kormány a hatalmat kiszolgáló kormánypropaganda egyik legfontosabb támaszára, az NMHH-ra bízná az online platformok, digitális szolgáltatások ellenőrzését. Ez újabb veszélyeket jelent a maradék szabad nyilvánosságra Magyarországon, ezért fordulunk a Bizottsághoz 

- nyilatkozta lapunknak Donáth Anna, a Momentum elnöke és EP-képviselője, a Margrethe Vestager versenyjogi és Thierry Breton belső piaci biztosnak címzett levél egyik aláírója.

A szocialista, liberális és zöldpárti frakciókhoz tartozó képviselők - köztük Gwendoline Delbos-Corfield, a magyar ügyek parlamenti előadója - hivatkoznak a jogszabály egyik cikkelyére, amely leszögezi: „Az e rendelettel összhangban rájuk ruházott feladatok elvégzése és hatáskörök gyakorlása során a digitális szolgáltatási koordinátorok teljesen függetlenül járnak el. Bármilyen - közvetlen vagy közvetett - külső befolyástól mentesen járnak el, és nem kérnek vagy fogadnak el utasítást egyetlen más hatóságtól vagy magánféltől.” Emlékeztetnek rá, hogy az NMHH részét képező Médiatanács függetlenségének hiányát az elmúlt években az Európa Tanács és civil szervezetek széles körben dokumentálták. Rámutatnak, hogy ez volt az egyik indoka a Magyarországgal szemben elindított hetes cikkelyes eljárásnak is, amelynek célja annak megállapítása, hogy az országban súlyosan és tartósan sérülnek-e az uniós értékek. „Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy 2022. július 15-én az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága elé utalta a magyar kormányt az EU távközlési szabályainak megsértése és a magyar Médiatanács rendkívül megkérdőjelezhető döntése miatt, amellyel elutasította a Klubrádió rádióspektrum-használati kérelmét” - idéznek fel a szabályozó hatósággal kapcsolatban megfogalmazott brüsszeli kifogást is.

Levelük végén a képviselők arról érdeklődnek, hogy az Európai Bizottság szerint az NMHH megfelel-e a függetlenségi elveknek, és ha nem, a biztosi testület milyen intézkedést tervez a helyzet orvoslása érdekében. Mivel az EB már több tagállami hatósággal aláírt megállapodást a rendelet végrehajtásának koordinációjáról, a levélírók arra is kíváncsiak, hogy készül-e ilyenre az NMHH-val vagy a Médiatanáccsal.