"Béklyóktól megszabadított" kereskedelemmel és politikai biztosítékokkal teremti meg London és Brüsszel annak esélyét, hogy remények szerint már e hét végére ismét összeülhessen Belfastban a stormonti parlament, majd megalakulhasson az autonóm kormány. Ennek élére a legutóbbi, 2022. május 5-én tartott tartományi voks kimenetele alapján először állíthat jelöltet a republikánus, nacionalista Sinn Féin a párt helyettes vezetője, Michelle O'Neill személyében. A győzelem mögött az a tény is áll, hogy a legutóbbi népszámlálás alapján immár több katolikus, mint protestáns teszi ki a lakosságot. A 90 fős nemzetgyűlésben 27 mandátumot szerzett a Sinn Féin és 25-öt a Demokratikus Unionista Párt (DUP), mely azonban nyomban blokkolta a végrehajtó hatalom létrehozásához elengedhetetlen házelnök megválasztását. Amiért azonban a DUP ténylegesen ellehetetlenítette a részleges autonómiával rendelkező kormány működését, az a Brexit hátrányos következményeire való hivatkozás volt.
Kereskedelmi téren az áttörést azzal sikerült elérni, hogy a jövőben lényegesen egyszerűsödik a forgalom, amennyiben a brit tartományokból Észak-Írországba tartó export túlnyomó többségére, mintegy 80 százalékára, hála egy új elnevezésnek, - "az Egyesült Királyság belső piaca" - nem vonatkoznak többé ellenőrzési korlátozások, azaz a kamionokat nem állítják meg, hanem a hatóságok a kockázatok előzetes felmérésével igyekeznek elkerülni az élelmiszerhigiéniai és árucsempészési veszélyeket. Mind a mezőgazdasági termékek mennyiségét, mind pedig a skáláját bővítik, így például a hat északír megyében hiányolt walesi bárányhús is hozzáférhetővé válik a fizikai valóságban nem létező határon túl. Az Egyesült Királyságból Észak-Írországon keresztül az Ír Köztársaságba, vagy az EU-tartó árucikkek továbbra is egy "piros", ellenőrzött vonalon haladnak át.
A westminsteri parlament a DUP megbékítése és az adminisztráció normális működése érdekében extra terhet vállal magára azzal, hogy a jövőben minden új törvény külön nagyító alá kerül abból a szempontból, vajon nem befolyásolja- e károsan Észak-Írország helyét az Egyesült Királyságon belül, különösen annak kereskedelmi forgalmát. Ha ez szimbolikus lépésnek tűnik is, új törvény szögezi le, hogy a westminsteri parlament szuverenitást élvez Észak-Írország felett, mert ezzel lehet biztosítani annak minden korlátozás nélküli hozzáférését a brit belső piachoz. Ahogy ezt az i napilap megjegyzi, így meg lehet akadályozni, hogy későbbi kormányok olyan megállapodást kössenek Brüsszellel, mely Észak-Írországra újabb, a belső kereskedelmet nehezítő EU-szabályokat kényszerítene.
A kompromisszumokért az északír koronahű erőkre általában is jellemző csökönyösséggel harcoló DUP vezető, Sir Jeffrey Donaldson ugyanúgy "pozitív és határozottan előrevivő" lépésként értékelte a megegyezést, mint a tartományért Londonban felelős miniszter, Chris Heaton-Harris, aki szerint ez "mind az Egyesült Királyság belső piacát mind az Uniót erősíti és nagyobb védelemben részesíti". Az Európai Unió Bizottsága nevében a Brexitért is felelős elnökhelyettes, Maroš Šefčovič jelezte, hogy a testület "gondosan" elemzi a megállapodás részleteit, de londoni remények szerint nem fog akadályokat gördíteni megvalósítása elé.
Politikai szempontból "rendkívüli fontosságot" tulajdonít az északír nemzetgyűlés és kormány visszatérésének a Sinn Féin vezetője, Mary Lou McDonald. Érhetően úgy érzi, hogy a több mint száz évre visszatekintő Észak-Írországban az első nacionalista kormányfő kinevezése alkotmányos áttörés lehetőségét is felvillantja. A republikánus politikus szerint az Ír-sziget mindkét oldalán tapasztalható változások nyomán "történelmi mércével érinthető távolságba került az ír újraegyesülés". Rövid távon abban kell reménykedni, hogy a következő belfasti kormány, melynek hasonló súllyal rendelkező második emberét a DUP szolgáltatja, békésebben, hatékonyabban és tisztességesebben fog működni, mint korrupcióval vádolt elődje.