Ma már édeskevés, ha egy mégoly neves festő műveit is felaggatják egy múzeum falaira, és írnak hozzájuk némi magyarázó szöveget, különösen ha a fiatalabb generációt is szeretnék megszólítani a szervezők. A XXI. században olyan magasra került az ingerküszöb, hogy keveseknek sikerül átlépniük. A Van Gogh multimédiás kiállításért (The Immersive Experience) azonban nem véletlenül rajonganak Szöultól Los Angelesig, Londontól Berlinig. Az egyedülálló, 360 fokos multimédiás művészeti élményt nyújtó kiállítás ugyanis a legmodernebb vizuális technikák segítségével vezeti be a látogatókat Van Gogh semmivel össze nem hasonlítható világába.
A festőzseni, aki életében mindössze egyetlen képét tudta értékesíteni, mára valóságos legendává vált. Halála után Camille Pissarro úgy fogalmazott: „Ez az ember vagy őrült volt, vagy megelőzött mindenkit, de nem tartom kizártnak, hogy mindkettő igaz.” Van Gogh a színek szerelmeseként minden addig megszokott sémával szembement, és a saját korában inkább csak kigúnyolták, megvetették őt és művészetét. Nagyot néznének a korabeli bírálói, ha meglátnák, milyen rekordösszegeket fizetnek ma egy-egy Van Gogh-képért az aukciókon…
Az tehát esélytelen, hogy a saját nappalinkban láthassunk tőle egy eredeti festményt, azonban a budapesti BOK Sportcsarnokban ma nyílt tárlaton olyan szédítő élményekkel gazdagodhatunk, amelyek sokáig elkísérnek minket. A szuperprodukció három részre tagolható. Az első szekcióban majdhogynem hagyományos kiállítást láthatunk, bár nem eredeti festményeket, hanem reprodukciókat, valamint magyarázó szövegeket a művész életéről, családjáról, a festmények születésének körülményeiről. Azonban már ide is bekúsznak formabontó és szokatlan megoldások, például a művész többször megfestett, aprócska szobáját is láthatjuk.
A második helyszín egy óriási terem, ahol 360 fokban a falakra vetített filmen kelnek életre a festmények. Hullámzik a tenger, körbefut a kisvasút, lepkék, madarak szállnak, virágszirmokat kerget a szellő, csónakok ringanak a vízen, amelyen tükröződik a csillagok fénye, és mindehhez csodálatosan megkomponált zenei aláfestés teremt szinte magasztos hangulatot. A szöveg itt már kevés, pár hangsúlyos idézet jelenik csak meg magyarul és angolul. Az egyetlen negatívum talán, hogy az idősebbekre mintha nem gondoltak volna, ugyanis az itt elhelyezett tengerparti nyugágyak, amelyekből élvezhetjük a programot, olyan alacsonyak, hogy fájó derékkal esélytelen már beleülni is, nemhogy feltápászkodni. Érdekes volt megfigyelni, hogy bár eleinte mindenki fotózott, videózott, úgy tíz perc után a többség beleengedte magát a varázslatba.
A valódi csoda azonban a harmadik, első ránézésre cseppet sem látványos kis szobában vár ránk. Itt vág nyakon igazán a XXI. századi technika, a VR szemüveget magunkra öltve tökéletes 3D-élményben lehet részünk, ahogy végigsétálunk az életre kelt, részletgazdagon megjelenített Van Gogh-i utcákon, mezőkön, rakpartokon, erdőkben.
Az átéltek hatása alatt pedig a virtuális séta után mi magunk is kiszínezhetünk pár előrajzolt képet, ki tudja, talán halálunk után bennünk is felfedezi az utókor a géniuszt.
Info: A kiállítás 2024. szeptember 1-jéig látogatható minden nap 10-19 óra között a budapesti BOK Sportcsarnokban. A megtekintésére érdemes minimum egy-másfél órát szánni.