halál;

Kíméletlen korrajzok – Vitézy László halálára

A halottakat kitelepítjük” – ekként nyugtatja a párttitkár a falu háborgó népét, miközben a háttérben dolgozik a markológép. Szántó László disznói bauxitot túrtak ki a telke végében, ám a „jó szerencse” végül nem csak a bányászra hoz romlást. Vitézy László 1982-es dokumentarista játékfilmje, a Vörös föld remek látlelet egy romlott rendszerről, egy valós helyzeten alapuló, mégis fiktív történeten keresztül rajzolja meg a kádári diktatúra arcát. A Filmszemle-díjas alkotás kései remekműve a Budapesti Iskolának, amelyet olyan rendezők nevei fémjeleztek, mint például Ember Judit, Gazdag Gyula, Grunwalsky Ferenc, Schiffer Pál, vagy Tarr Béla.

A Kossuth- és Balázs Béla-díjas Vitézy László 1940-ben született Budapesten. Előbb a Filmgyárban dolgozott világosítóként, a Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1973-ban végzett. Már pályakezdőként bizonyította, vérbeli dokumentumfilmes: az 1972-es Tagfelvétel című dokumentumfilmje szatírába illő módon mutatja be, milyen elvárásoknak kell megfelelnie egy ifjúkommunistának, ha párttag szeretne lenni. A Balázs Béla Stúdió égisze alatt, 1973 és 1975 között készítette el a magyar dokumentumfilm történetének egyik legnagyobb szabású szociográfiai, társadalomkritikai vállalkozását, az ötrészes Nevelésügyi sorozatot Dárday Istvánnal, Mihályfy Lászlóval, Szalai Györgyivel és Vilt Pállal. A több mint hétórás dokumentumfilm-sorozat egy ötgyerekes pedagógus család mindennapi drámáit mutatja be. E filmeket – ahogy az alkotók további tűrt kategóriába sorolt műveit – klubvetítéseken, úgynevezett társadalmi forgalmazásban vetíthették, így eljutva a pedagógusokhoz érdemi vitákat generáltak. 1980-as Békeidő című filmje megkapta a mannheimi filmfesztivál nagydíját: a kíméletlen korrajzban egy téeszelnök a falu elnéptelenedésével szemben betelepítéssel próbálja felvenni a harcot.

Játékfilmjei már nem voltak ilyen átütőek, a tavaly Magyar Mozgókép Díjjal kitüntetett Az énekesnő című tévéfilmje sem. A politikához családi szálak is fűzték: lánya, Vitézy Zsófia jelenleg Magyarország kolumbiai nagykövete. Fia, Vitézy Dávid korábbi közlekedési államtitkár a közösségi oldalán jelentette be a gyászhírt: péntek hajnalban, nyolcvanhárom éves korában elhunyt Vitézy László.