Terjedő álhírről, esetleges koncepciós eljárásról, valamint az elítélt családjának nehéz helyzetéről ír névtelenül publikált cikkekben online felületén a kormányközeli Magyar Nemzet és az Origo azzal kapcsolatban, hogy Novák Katalin államfő kegyelemben részesítette a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesét.
Mint arról lapunk is beszámolt, az elítélt férfi megpróbálta mosdatni az intézmény igazgatóját, aki több gyereket is molesztált 2007-2011 közt. Az igazgatóhelyettes ellen 2021 született jogerős ítélet, 3 év 4 hónapos börtönbüntetést kapott. A tavalyi pápalátogatásra időzített döntés miatt még a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól is mentesítették.
A Magyar Nemzet az Álhír, hogy Novák Katalin egy pedofil bűnözőnek kegyelmezett meg című cikkében azzal érvel, szó sincs arról, hogy az érintetett pedofíliáért ítélték volna el – bár valójában egyetlen, az elnöki kegyelemről beszámoló médium sem állított hasonlót.
A kormányközeli lap emellett fontosnak tartotta felhívni a figyelmet arra, hogy
az elítélt 2021 óta töltötte büntetését, összesen egy év öt hónapot töltött büntetés-végrehajtási intézetben, és ezalatt az idő alatt a magatartásában nem volt kivetnivaló.
2023. március 31-től reintegrációs őrizetbe került, saját lakásában helyezték el, és elektromos távfelügyeleti eszközt szereltek fel rá. Így nem arról van szó, hogy a kegyelmi döntés következtében hagyhatta volna el a börtönt.
Novák Katalin tavaly április végén kegyelmezett meg neki, és az érintett a reintegrációs őrizetből feltételesen 2024. január 22. napján szabadulhatott volna, vagyis 9 hónap volt hátra az őrizetből.
a férfi testnevelő tanár, fejlesztő pedagógus, síoktató, számos sportágban edzői diplomával rendelkezik, erdélyi családból származik. A kollégáival több sportágban és több korcsoportban sportversenyeket rendeztek, az elítélt focitornákra vitte a gyermekeket, sítábort szervezett nekik. Minden munkahelyén tisztelet övezte, a szaktudását elismerték, a tanítványai szerették.
az érintett családtagjai több esetben a rosszallását fejezték ki a férfi munkahelyével kapcsolatban, mert az elmondásuk szerint az érintett a szabadidejét is az otthonban a gyermekekkel töltötte, rendszeresen szervezett programokat, kirándulásokat, amelyekre minden esetben elkísérte a gyermekeket.
és a vádemeléssel az érintettnek közel négy évtizedes pedagógusi pályafutása ért véget.
„Az elítélt felesége 64 éves, és az elítélt büntetés-végrehajtási intézetbe vonulása után egyedül maradt. Az elítélt 85 éves, özvegy, nyugdíjas édesanyja Erdélyben él. Egyesek szerint az elítélt ellen folytatott eljárás egy koncepciós eljárás volt, amely során számos eljárási szabálysértés történt, az ítélet megalapozatlan volt, s a történések rémálomszerűek voltak, amely kihatott az érintett és családja munkájára és egészségére is” – zárja cikkét a Magyar Nemzet.
Az Origo eközben közzétette saját, Megint hazudott a dollárbaloldal és a dollármédia: most a köztársasági elnökről című, ugyancsak szerzőmegjelölés nélkül publikált cikkét az ügyben, amelyben a Magyar Nemzet írásához nagyon hasonló következtetésekre jut. Felhívja a figyelmet arra, hogy a férfit nem pedofíliáért ítélték el, a kegyelem idején már nem is volt börtönben, ahol korábban jó magaviseletet tanúsított, családja nehéz helyzetbe került és környezete szerint egyébként az ellene folytatott eljárás koncepciós eljárás volt.
„Szégyellje magát” – Novák Katalin kegyelmet adott a gyermekotthon igazgatóhelyettesének, aki megpróbált eltussolni egy pedofilügyetAz RTL Házon kívül című műsorában 2016. október 5-én vetítették azt a riportot, amelyben a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon két volt volt lakója, Pop Mert Julián és Illés Levente arcát és a nevét vállalva számolt be arról, hogy az igazgató, Vásárhelyi János szexuálisan zaklatta őket. Vásárhelyi János ellen hasonló ügyben 2011-ben indult nyomozás, de azt bűncselekmény hiányában lezárták. 2016. szeptember 6-án a gyermekotthon egyik korábbi gondozottja – egyike azoknak, akik 2011-ben vallomást tettek az igazgató ellen – a vonat elé vetette magát. 2016. szeptember 7-én Pop Mert Julián Budapesten feljelentést tett az ügyben, amelyben Vásárhelyi Jánost végül nyolc év fegyházra ítélték. A gyermekotthon volt igazgatója karrierje alatt több kitüntetésben is részesült. 2000-ben Bicske díszpolgári címet adott neki, 2015-ben Budapest a gyermekvédelmi Bárczy István-díjjal ismerte el munkásságát, 2016. augusztus 20-án pedig Magyar Bronz Érdemkeresztet kapott.
A kegyelemben részesített igazgatóhelyettes egy általa fogalmazott hamis vallomást is alá akart íratni az egyik áldozattal arról, hogy az egészet csak kitalálta, másnak pedig – az RTL riportja szerint – ötezer forintot ajánlott vallomása visszavonásáért.
A Magyar Helsinki Bizottság társelnöke lapunknak nyilatkozva az elnöki kegyelemmel kapcsolatban kiemelte, felfoghatatlan, hogy a foglalkozástól eltiltás alól és a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól is mentesítették ezt a férfit.
– Ami azt jelenti, hogy ez az ember most elhelyezkedhetne a gyerekvédelemben vagy bármilyen formában, de foglalkozhat gyerekekkel. Sőt, ki tudja hol dolgozik most – mondta Kádár András Kristóf. Az RTL-nek megszólalt az egyik áldozat is, aki csak annyit üzent a köztársasági elnöknek: – Szégyellje magát.